Hafta sonunuz için teknoloji haberleri

21 Temmuz 2017 Cuma

Teknoloji artık hayatımızın neredeyse tamamını işgal ediyor. Kaçışımız yok; hayatın tüm alanlarında karşımıza çıkıyor çünkü önüne geçilemez bir gelişim söz konusu teknoloji alanında. Haliyle okuduğumuz haberlerin çoğu teknolojik gelişmelerle ilgili. Biz de Perakende.org olarak bu gelişime kayıtsız kalamadık. Sizlere dünyadan ve Türkiye’den karşımıza çıkan teknolojik haberleri her hafta sunacağız. Keyifli okumalar!

hafta-sonunuz-icin-teknoloji-haberleri

Düzenleyen: Onur Kaya

 

Walmart’tan mutsuz müşterilerini tanıyan teknoloji!

 

Çeviri: Deniz Emiroğulları

 

Dünya perakende devi Walmart, mutsuz ve sinirli müşterilerini belirleyecek yüz tanıma teknolojisi geliştiriyor. Walmart, geliştirmeye başladığı teknolojiyle belki de perakende sektöründe bir devrim yaratmaya hazırlanıyor. Walmart’ın bu teknolojisi; ödeme noktalarına yerleştirilecek video kameralar sayesinde müşterilerin hareketlerini izleyerek yüz ifadelerini ve farklı memnuniyetsizlik düzeylerini belirleyecek.

 

Eğer sistem mutsuz bir müşteri tanımlarsa, mağazanın çalışanlarına bir uyarı göndererek, o müşterinin ödeme noktasına bir geri bildirim belirtmesini isteyecek. Walmart, bu teknolojisinin mağazalarının müşteri servislerine daha etkili bir geri dönüş yapabilmesini ve bu sayede müşteri şikâyetlerinin azalmasını umuyor.

 

Kaynak: www.businessinsider.com / Hayley Peterson 

Hepsiburada yeni özelliğiyle dikkat çekiyor

 

E-ticaret şirketi Hepsiburada, internetten alışverişi kolaylaştırmak ve hızlandırmak için yeni özelliğini devreye aldı. Hepsiburada Çekbul’ adı verilen özellikle, gördüğü bir ürünü satın almak isteyen müşteri, fotoğrafını çekerek arama sözcükleri bile yazmadan ürüne Hepsiburada platformundan ulaşabiliyor. Hepsiburada Çekbul’un online alışveriş deneyiminde bir kilometre taşı olduğunu belirten Hepsiburada Pazarlama Başkanı Yüce Zerey, “Hepimizin günlük hayatta yaşadığı deneyimlerden yola çıktık. Bir yerde bir ürün görürüz, adını bilemeyiz. Vitrinde bir ürün görürüz, fiyatını ve özelliklerini merak ederiz. Hepsiburada Çekbul bütün bu dertleri bitiriyor. Cep telefonundan Hepsiburada uygulamasına girip fotoğrafını çektiğimizde, ürün arkada çalışan yapay zeka teknolojisi sayesinde 1-2 saniyede Hepsiburada ürün listesinden bulunup müşterinin önüne geliyor” dedi.


Şu an 10 milyon ürün için kullanılabilir halde

Müşteriyi doğru anahtar sözcükleri bulma ve arama yaptığı zaman karşısına çıkan onlarca sayfada dolaşma zahmetinden de kurtardıklarını belirten Zerey “Teknolojinin sonu yok; biz de Hepsiburada olarak en yeni teknolojileri müşterilerimize sunmanın gururunu yaşıyoruz.” dedi.


Hepsiburada Çekbul, test ve geliştirme aşamasında ilk olarak moda kategorisinde müşterilere sunuldu. Hepsiburada’nın yaptığı tüketici anketlerinde; özellikle kadın müşterilerin, sosyal ortamlarda görüp beğendikleri kıyafetleri internette aramak için Hepsiburada Çekbul’u sıklıkla kullandıkları ortaya çıktı. Hepsiburada Çekbul, gerekli altyapı geliştirmelehepsiburada çekbulrinden sonra bu ay itibarıyla Hepsiburada platformundaki tüm kategorilerdeki 10 milyon ürün için kullanılabilir hale geldi.


Online Güvenilir Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri