Hafta sonunuz için teknoloji haberleri

Teknoloji artık hayatımızın neredeyse tamamını işgal ediyor. Kaçışımız yok; hayatın tüm alanlarında karşımıza çıkıyor çünkü önüne geçilemez bir gelişim söz konusu teknoloji alanında. Haliyle okuduğumuz haberlerin çoğu teknolojik gelişmelerle ilgili. Biz de Perakende.org olarak bu gelişime kayıtsız kalamadık. Bundan sonra her cuma günü dünyadan ve Türkiye’den karşımıza çıkan teknolojik haberleri sizlere sunacağız. Keyifli okumalar!

Hafta sonunuz için teknoloji haberleri

Onur Kaya

 

LG mobil ödeme sektöründe güçlenecek

 

Güney Koreli şirket LG, LG Pay isimli mobil ödeme yöntemini orta segmentteki cihazlara da taşıyacak ve bu hamlesiyle mobil ödeme sektöründe güç kazanmak için çalışmalar yürütecek

 

Akıllı telefonların gündelik yaşamımızın ayrılmaz bir parçası olduğunu söylesek sanırım pek de yanılmış olmayız. Zira pek çok işimizi akıllı telefonlarımız üzerinden gerçekleştirebildiğimiz gibi artık ödemelerimizi de nakit paraya ya da kredi kartına ihtiyacımız olmadan akıllı telefonumuz ile yapabiliyoruz.

 

Apple, Samsung ve Google gibi birçok dünya devinin öncülük ettiği bu yeni sektör, özellikle Amerika ve Avrupa’da oldukça yaygın olarak kullanılmakta. Bu sektöre girmekte geç kalmak istemeyen LG, geçtiğimiz Haziran ayında LG Pay isimli mobil ödeme sistemini kendi ülkesinde aktif hale getirmişti.

Şimdilik sadece LG G6 tarafından desteklenen LG Pay, yakında Avrupa’da da kullanıma sunulacak. Samsung’un MST teknolojisine benzer bir teknoloji kullanan LG Pay’in hızlı bir şekilde yaygınlaşması için farklı bir metot uygulanacak.

 

****

 

Teknoloji giyiminde pazar lideri Apple

 

2017 ilk çeyreğinde yapılan pazar araştırmasına göre Apple, giyilebilir teknoloji pazarında mutlak hakimiyetini ilan etti. Pazar hacminde de ciddi bir artış söz konusu

 

Son yapılan araştırmaya göre Apple, yaptığı sıçrama ve elde ettiği oranla giyilebilir teknoloji pazarında dikkatleri üzerine topladı. Geçtiğimiz yılın son çeyreği yüzde 13,6’lık pasta payıyla 3’üncü sırada yer alan firma, 2017 ilk çeyrekte yüzde 53’lük bir satış oranı yakalayarak rakiplerine karşı ciddi bir üstünlük elde etti.

 

Android destekli ürünlerde henüz Samsung dışında dişli bir firmanın bulunmaması, genellikle Mi Band gibi daha az karmaşık ürünlerin tercih edilmesi bu sene Apple’ın işine yaramış gibi gözüküyor. 2’nci nesliyle eksikliklerini ciddi şekilde örten Apple Watch, iOS platformu kullanıcılarının yeni gözdesi konumunda. Eklenen renk seçenekleri, ilk neslin ardından artan tecrübeyle beraber kullanıcılar Apple Watch’u sevmiş gibi gözüküyor.


Gear serisi ile beğenilmesine karşın bir türlü istediği başarıyı elde edemeyen Samsung da yükselen trendler arasında. Yüzde 12,8’lik pay elde eden şirket, aynı zamanda üçüncü sırayı dolduran Fitbit’in de kılpayı bir basamak üstüne çıkmış durumda. Son nesil Gear S3 ile beğenileri toplayan şirket, önümüzdeki dönemde başarılı ürünlerinin kaymağını pasta payı olarak yemek istiyor.

 

*****

 

İnternet gerçekten hayatımızı aydınlatacak!

 

İnterneti zamanında kablolar ile kullanıyorduk, ta ki kablosuz internete geçiş yapana kadar

 

Günümüzde Wi-Fi bağlantıya alternatif olduğu düşünülen Li-Fi teknolojisi üzerinde çalışılıyor. İngiltere, Almanya, Fransa, Çin ve Türkiye'de ortaklaşa yürütülen porejede, led ampullerin içerisine yerleştirilen fiber optik vericilerin saçtığı ışık yoluyla internet bağlantısı sağlanıyor. Ülkemizde Ar-Ge çalışmalarını sürdüren Özyeğin Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Murat Uysal, Li-Fi'in internet bağlantısı dışında aydınlatma amacıyla da kullanılabileceğini söyledi. Ayrıca bu şekilde metrolarda, iş yerlerinde, evlerde, havalimanlarında ve hemen hemen her yerde kullanılacak aydınlatma gereçlerinin modeme dönüşeceğini sözlerine ekledi.

 

Prof. Dr. Uysal, telekomünikasyon açısından köklü değişimlerin yaşanacağını ve bu projede Özyeğin Üniversitesi olarak 4 yıldır çalışmalarda bulunduklarını aktardı. Led ampulden yansıyacak olan internet bilgisayarlara nasıl bağlanacak diye düşünüyor olabilirsiniz. İlk olarak telefon ve bilgisayarlarımıza takacağımız USB alıcı yardımıyla Li-Fi'dan faydalanacağız. Daha sonra, bu alıcılar cihazlarımıza entegre edilerek üretilecek ve cihazla birlikte satılacak.

 

Wi-Fi'dan 10-100 kat daha hızlı olacağı belirtilen Li-Fi'nin yaygınlaşması durumunda maliyetinin en fazla 2 dolar olacağı belirtiliyor. Prof. Dr. Uysal, ilk pilot uygulamaların 2019 yılının sonlarına doğru başlayacağını ve uluslar arası yürüttükleri "türünde ilk olan" bu projede, patent alarak ileride ülkemize satış geliri getireceklerini açıkladı.

 

Kamil Zeycan’ın tamindir.com’daki haberinden alıntıdır.