Güven endeksi hizmette artarken inşaatta azaldı

28 Aralık 2018 Cuma

Hizmet sektörü güven endeksi aralıkta yüzde 2.2, perakende ticaret sektörü güven endeksi yüzde 6.3 artarken inşaat sektörü güven endeksi yüzde 2.1 azaldı

guven-endeksi-hizmette-artarken-insaatta-azaldi

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), aralık ayına ilişkin sektörel güven endekslerini yayımladı. Buna göre, mevsim etkilerinden arındırılmış hizmet sektörü güven endeksi kasımda 79.8 iken, bu ay yüzde 2.2 artarak 81.5 değerine yükseldi. Hizmet sektöründe iş durumu, hizmetlere olan talep ve hizmetlere olan talep beklentisi endeksleri sırasıyla yüzde 4.7, yüzde 1.6 ve yüzde 0.7 arttı.


Mevsim etkilerinden arındırılmış perakende ticaret sektörü güven endeksi de aralık ayında yüzde 6.3 artarak 96.4 oldu. Perakende ticarette, iş hacmi-satışlar, mevcut mal stok seviyesi ve iş hacmi-satışlar beklentisi endeksleri sırasıyla yüzde 13.1, yüzde 4.6 ve yüzde 3.3 artış kaydetti.

 

İnşaat düştü 

Mevsim etkilerinden arındırılmış inşaat sektörü güven endeksi geçen ay yüzde 2.1 azalarak 55.4’e geriledi. Öte yandan Merkez Bankası’nın açıkladığı Reel Kesim Güven Endeksi de aralıkta kasıma göre 1.3 puan azalarak 91.5 oldu.

 Online Güvenilir Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri