Gümüş, 30 milyon TL’lik yatırımla yerelden ulusala geçti

1985 yılından bu yana faaliyet gösteren, Bursa’nın yerel markası Gümüş Su, yenilen yüzüyle ulusal pazara girme kararı aldı. 30 milyon TL’lik yatırımla açılan fabrikada üretimlerine devam eden Gümüş Su, hedeflerini de bu doğrultuda büyüttü. 2013’te PET üretiminde kapasite artırımına gideceklerini söyleyen Gümüş Su Kurucu Ortağı Gökay Gecebeği, “1 yıl sonra damacana sektörünün yüzde 70’inde aktif olarak var olmayı hedefliyoruz. 2013 yılında Ankara ve Trakya Bölgesi’nde faaliyete başlayacağız” açıklamasında bulundu

Gümüş, 30 milyon TL’lik yatırımla yerelden ulusala geçti

Uğur TATLI

30 yıla yaklaşan geçmişiyle Gümüş Su, geçtiğimiz günlerde gerçekleştirdiği hamleyle ulusal pazara giriş yaptı. Su sektöründe yaşanan bunalımlı günlerin ardından böyle bir karar almanızın altında yatan sebepleri öğrenebilir miyiz?
1985 yılında, ambalajlı su sektörünün önemli firmalarından biri olan Erikli’nin de kurucusu Nihat Aslanoba, dönemin tahta kasa ve standart cam şişesinin yarattığı olumsuzlukları ortadan kaldırmak için 2’nci bir markaya ihtiyaç duydu ve bunun üzerine de Gümüş Su doğdu. Gümüş, 2010 yılına kadar yerel bir marka olarak kaldı. Ancak 2010 yılında, su sektöründe uzun yıllara dayanan bilgi birikimimiz ve tecrübelerimizi Gümüş markası üzerine inşa etme kararı aldık. Gümüş değerli bir markaydı ve biz bu markayı kaybetmek istemedik. Kısacası kendi çocuğumuza sahip çıktık. Markayı aldık ve her şeyi yeniden kurduk; tesislerimiz, ekibimiz her şey yeniden kuruldu. Böyle olunca biz de Gümüş’ü ulusal bir marka yapmaya karar verdik.

Stratejinizin doğrultusunda yeni fabrikanızı da faaliyete geçirdiniz. Bu bağlamda yeni üretim tesisinizle ilgili bilgi alabilir miyiz?
30 milyon TL’lik yatırımla açılan tesisimiz 4 bin metrekaresi üretim alanı olmak üzere toplamda 6 bin 300 metrekarelik bir alan üzerine kurulu. Aylık üretim kapasitemiz 21 milyon 424 bin litre, yıllık üretim kapasitemiz ise 257 milyon 88 bin litre seviyelerinde seyrediyor. 150 kişi istihdam ettiğimiz fabrikamızda hijyenik gereklilikler yerine getirilmiş olarak ISO 22000 - FSSC ve ISO 9001 standartlarıyla üretim yapıyoruz. Önümüzdeki yıl PET üretiminde kapasite artırımına giderek, 0,3 litre ve 0,7 litre cam şişe yatırımı gerçekleştirmeyi düşünüyoruz.

Şişelenmiş su sektörü yıllık yüzde 15 büyüme oranıyla en hızlı gelişen pazarların başında geliyor. Gümüş Su bu pazarın neresinde yer alıyor?
Sektörde bölünmüş bir pazar payı var. 300’e yakın firma su sektöründe faaliyet gösteriyor. Bu doğrultuda biz hedef olarak bulunduğumuz servis ve hizmet verdiğimiz bölgelerde, gerek satış gerekse de hizmet kalitesi olarak iyi yerlerde olacağız.

Güneş ışınlarını etkisiz kılacak damacana

Sektörde yaşanan “kirli damacana” haberleri marka olabilmenin önemini bir kez daha gözler önüne serdi. Bu gelişmeler satışlarınızı nasıl etkiledi?
Biz o dönemde henüz sektöre girmemiştik. Ama sektörde yaşanan bu gelişmelerle mücadele edebilmek için marka olarak sektöre birçok yenilik getirdik. 19 Litre polikarbonat damacana ve 0,5, 0,75, 1,5, 5 ve 10 litrelik PET ürünlerin yanında, 3 litrelik yeni nesil cam şişeleri de piyasaya sürerek bir ilke imza attık. Dörtlü kasalarda satılacak olan bu şişeleri, daha iyi yıkanması için ağzı geniş ve kulpsuz olarak tasarladık. Aynı zamanda suyumuzu güneş ışığının zararlı etkilerinden korumak için güneş ışınlarını etkisiz kılacak daha koyu bir renk seçtik.

Özellikle tüketiciler su konusunda artık daha bilinçli. Bu bağlamda kaynaktan şişeye giden yolda ne tür teknolojiler kullanıyorsunuz?
Suyumuz, doğal olarak kaynağından yeryüzüne çıkarak ve üzerine bizim yaptığımız özel yapı ile korunarak borulara aktarılıyor. Daha sonra paslanmaz tanklarda kısa süre dinlendirildikten sonra filtre edilerek doluma gönderiliyor. Özellikle cam şişede ve damacanada, özel dizayn edilmiş makinelerle el değmeden yıkama ve dolum yapılıyor. Ayrıca ambalajlarımız 26 aşamada yıkanıyor. Damacanalar 65 derecede, cam şişeler ise 75 derecede özel gıdaya uygun kimyasallarla yıkamaya tabi tutuluyor. Ek olarak yıkama sonrasında hijyenik pompalarla, şişeye temas etmeden dolum ve kapaklama yapıyoruz. Ürünlerimiz, fabrikadan depolarımıza kendi kapalı TIR’larımızla sevk edilerek satış noktalarına ulaştırılıyor. Fabrikamızda; yürürlükte olan tüm yasal şartlar sağlanmış, hijyenik olarak tüm gereklilikler yerine getirilmiş olarak, ISO 22000-FSSC ve ISO 9001 standartlarıyla üretim yapıyoruz.

Gümüş Su’dan önemli hedef

Markanızın dağıtım ağı hakkında bilgi verir misiniz?
Satışlarımız ilk olarak İstanbul, Bursa, Balıkesir, Uşak, Konya, Ankara, Antalya ve İzmir’de başlayacak. 1 yıl sonra damacana sektörünün yüzde 70’inde aktif olarak var olmayı hedefliyoruz. 2013 yılında Ankara ve Trakya Bölgesi’nde faaliyete başlayacağız.

Sektörde bir ilke imza atarak 3 litrelik kulpsuz cam şişe suyu piyasaya sundunuz. Bu tasarım tüketiciye ne tür kolaylıklar sunuyor?
4’lü kasalarda satılacak olan 3 litrelik yeni nesil cam şişeleri, daha iyi yıkanması için ağzı geniş ve kulpsuz olarak tasarladık. Taşıma ve dökmede kullanım kolaylığı sağlamaya yönelik olarak 3 litrelik cam şişe için özel bir taşıma aparatı da dizayn ettirdik.

2015’te 30’uncu yaşını kutlayacak olan Gümüş Su, uzun ve kısa vadede neler hedefliyor?
İleriye dönük önemli hedeflerimiz bulunuyor. 2013’te 0,3 litre ve 0,7 litre cam şişe yatırımı gerçekleştirmeyi düşünüyoruz.