Güllüoğlu yurt dışında atakta

Baklavacı Güllüoğlu, yurt dışında hedef büyüttü. Halen Avrupa'dan ABD'ye yurtdışında 9 şubesi olan ve geçen yıl 990 bin dolarlık ihracat yapan şirket, Turquality desteği almak için başvuruda bulundu

Güllüoğlu yurt dışında atakta

Güllüoğlu Yönetim Kurulu Başkanı Nejat Güllü, üniversite yıllarından beri Güllüoğlu'nu dünya markası yapmayı hayal ettiğini belirterek, "Bu yıl tüm aşamaları tamamlayıp bu desteği almayı hedefliyoruz. Destekle beş yıl içinde geleneksel Türk lezzeti olan baklavayı tüm dünyaya tanıtacağız. McDonalds, Burger King gibi dünya markaları arasına girmeyi hedefliyoruz" dedi.

Miami ve Riyad'da mağaza
Bugün Türkiye'de 19, yurt dışında 9 şubesi olan şirket, bir iki ay içinde Miami, Brüksel ve Riyad'da da şube açmaya hazırlanıyor. Güllü, bu şubeler için 11 milyon TL yatırım yaptıklarını, 2015'te 100 şubeye ulaşacaklarını söyledi. Altyapı yatırımlarına da hız veren şirket, halen Şanlıurfa'da 5 milyon TL'lik bir süt işleme tesisi kuruyor. Tesisin Mayıs 2013'te açılacağını söyleyen Güllü, aynı zamanda ABD Musevi pazarına girmek için Koşer başvurusunda da bulunduklarını söyledi.

"2023'te dünya borsalarına kote olacağız"
2023'te dünya borsalarına kote olmayı hedeflediklerini belirten Nejat Güllü, dünya markası olduklarında üretimi artırmak için çalışan sayılarını da artıracaklarını söyledi. Güllü, halen bünyelerinde 500 çalışan olduğunu ve yeni açılan şubelerle bu sayının sürekli arttığını dile getirdi.

2 yılda Avrupa'da 15 şube
Orta Doğu'da yaşanan karışıklıklara da değinen Nejat Güllü, özellikle Libya'daki olaylardan dolayı 400 bin dolarlık zarara uğradıklarını söyledi. Avrupa'daki krizin gıda sektörünü fazla etkilemediğini belirten Güllü, "Biz oradaki satışlarımızdan memnunuz. Hatta önümüzdeki iki sene içinde Avrupa'da 15 şubeye ulaşmayı hedefliyoruz" diye konuştu. Şirketin Kuzey Irak, Kuveyt ve Libya'da da şubeleri bulunuyor.

Kaynak: Betül Alakent / Sabah