Gücünü üretimden alan marka: Matraş

Gücünü üretimden alan marka: Matraş

Fulya B. ÖZTÜRK

1947 yılından bu yana üretim yapan Matraş, bugünlere nasıl geldi, bu yolculuktan kısaca bahseder misiniz?
Matraş, Türkiye’deki ilk Türk deri markasıdır. Türkiye’deki en eski deri şirketi olan Matraş, Yugoslavya’dan Türkiye’ye göç eden bir ailenin 4 çocuğu tarafından kuruldu. 1947 yılında, Hakkı Matraş’ın deriyi işleyerek kaliteli cüzdan haline getirmesiyle kendilerine, babalarından ayrı, yeni bir yol çizmiş oldular. Kardeşler o günü kendilerine milat saydılar ve böylece Matraş’ın temellerini o cüzdanla atmış oldular. Mercan’daki deri atölyelerinde ustalaşan Matraş kardeşlerden Hakkı Matraş, mesleğe lüks deri tasarımının yapıldığı Beyoğlu Asmalımescit’te kurduğu bir atölye ile devam etti. Yıllar içinde gelişen Matraş Türkiye’de birçok ilke imza attı. 1988 yılında açılan Türkiye’nin ilk alışveriş merkezi Galleria’daki mağazası ile bir AVM’de mağaza açan ilk deri üreticisi marka unvanını aldı. Şu anda entegre tesisimizdeki üretimimiz ve 67 yıllık tecrübemizle yolumuza büyüyerek devam ediyoruz.

Matraş’ın müşteri portföyü hakkında bilgi alabilir miyiz, kimler Matraş’tan alışveriş yapıyor?
Matraş stil sahibi, şehirli kadın ve erkeklere hitap ediyor. Matras.com’dan alışveriş yapanların yüzde 55’ini kadınlar, yüzde 45’ini ise erkekler oluşturuyor. Yaş grubu olarak baktığımızda, genellikle genç ve beyaz yakalı çalışan kişiler tarafından tercih ediliyor. Klasikleşmiş tasarımlarımız ise her yaşa hitap ediyor. Öte yandan Matraş Kids koleksiyonu ile çocuklara yönelik ürünler de yaratıyoruz. Türkiye çapındaki 17 mağazamız İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya, Mersin ve Bursa’da bulunuyor. Bunlara ek olarak ciromuzun yüzde 15’ini sırtlayan www.matras.com/shop adresli sanal mağazamız ile Anadolu’nun her yanında satış yapıyoruz.  Öte yandan marka adı veremesek de, euro bölgesindeki dev markalara üretim yapıyoruz. İhracat da bizim için vazgeçilmez bir unsur ve şu anda toplam ciromuzun yaklaşık yüzde 65’lik kısmını oluşturuyor.

En büyük iddiası nedir Matraş’ın?
Matraş olarak en büyük iddiamız en kaliteli gerçek deriyi kullanmamız. Kaliteli deriyi en şık ve konforlu tasarımla birleştiriyor, sektörde öncü bir konumda yer alıyoruz. Kalite ve prestij arayanlar nerede olurlarsa olsunlar Matraş’a ulaşıyorlar. İlerleyen dönemlerde cadde mağazacılığında da yer almayı hedefliyoruz.


AVM’lerdeki trafik, satışlara yansıyor

Mağazalarınızın büyük bölümü AVM’lerde bulunuyor. AVM’leri tercih etmenizdeki nedenler nedir?

Mağazalarımızı açarken birçok kriteri dikkate alıyoruz. Her yeni açılan AVM’de mağaza açmıyor, oldukça seçici davranıyoruz. Ürün vaadimizle bulunduğumuz lokasyonun birbirine uyumlu olması gerekiyor. Bu ikisi örtüşmediğinde ne yazık ki başarısız sonuçlar alınıyor. AVM’ler bu noktada birçok avantaj sunuyor. AVM müşterilerine baktığımızda, hangi segmente göre mağaza açmamız gerektiğini rahatlıkla analiz edebiliyoruz. Öte yandan AVM’lerdeki trafik, satışlara da yansıyor. AVM’lerin sağladığı altyapı da, hizmet kalitesi açısından önemli bir unsur.

Tasarım ve üretim ekibinizden bahsedebilir miyiz? Üretim tesisleriniz hakkında bilgi alabilir miyiz?
Matraş’ta ailenin ikinci kuşak genç bir üyesi, tasarım ekibinin başında bulunuyor. Ona 3 kişilik bir ekip eşlik ediyor. Üretimlerimizi ise üç noktada gerçekleştiriyoruz. İstanbul Güneşli’deki fabrikamızda çanta ve ufak eşyaları üretiyoruz. Uşak’taki fabrikamızda daha kapsamlı bir üretim gerçekleştiriyoruz. İstanbul Tuzla’da da deri fabrikamız bulunuyor.

Yıllık üretim miktarınız nedir? Kaç model sunuyorsunuz mağazalarınızda?
Model sayımız koleksiyonlara göre her sezon değişiyor. Çok farklı tarzlarda, farklı birçok ürün grubumuz bulunuyor. Kadın, erkek ve çocuklar için ayakkabı, çanta, deri giyim, aksesuar, hediyelik eşya ve koleksiyon ürünleri gibi çok geniş bir ürün yelpazemiz var.

Ayakkabı sektöründe pek çok oyuncu bulunuyor. Rekabeti nasıl değerlendiriyorsunuz? Sektörde ne gibi sorunlar bulunuyor sizce?
Daha önce de belirttiğim gibi Matraş yalnızca bir ayakkabı markası değil, birçok farklı ürün üreten bir deri markası. Sektörümüzde rekabet ortamı bir hayli yoğun. Bunun sonucunda kârsızlık en büyük sorunlardan biri olarak ortaya çıkıyor. Öte yandan son dönemde rekabetle ilgili önemli sorunlardan biri de kontrolsüz indirim yapılması. Bu da kârlılık oranını aşağı çeken bir etmen.

Yeni yatırımlar geliyor

2013 yılında beklentilerinizi karşılayabildiniz mi, nasıl bir yıl oldu Matraş için?

Matraş’ta refleks olarak iyi ürün üretmeye odaklanmış bir firmayız. 2012’de Uşak’taki fabrikamıza ek bir fabrika daha açmayı planlamıştık. 2013 yılı içerisinde bu fabrikayı tamamladık ve üretime geçirdik. Antalya’da ikinci bir mağaza açtık ve Türkiye çapındaki mağaza sayımızı 17’ye yükselttik. Ses getiren sponsorluklar üstlendik; Matraş, müziğin ustalarına 12 yıldır aralıksız sponsor olmaya devam ediyor. İKSV’nin düzenlediği İstanbul Caz Festivali’nin gösteri sponsorları arasında yer alan Matraş, bu kapsamda Türk müzikseverleri Seal, Joss Stone, Buena Vista Social Club gibi dünya müziğinin ünlü isimleriyle bir araya getirdi. Ayrıca bu sene gerçekleştirilen John Legend konseri büyük ilgi gördü. Yaz sezonu için reklam kampanyamızda ünlü top model Yohana Vaca Guzman ile çalıştık, kendisini İstanbul’a getirdik. Yani 2013’te Matraş olarak çok çalıştık. Ancak sektörel açıdan baktığımızda 2012 yılıyla kıyaslarsak, 2013 genel anlamda perakendecilerin yatırım konusunda da tedbirli davrandığı, daha durağan bir yıl oldu diyebiliriz. AVM sayısındaki artışla özellikle tekstil perakendecileri her açılan yeni AVM’ye girmek yerine daha seçici davrandılar. Fakat Matraş olarak beklentilerimizin karşılandığı bir yıl oldu diyebiliriz.

Peki, bu yılki hedeflerinizi de öğrenebilir miyiz? Yılsonuna dek ulaşmak istediğiniz mağaza sayısı var mı?
2014 olarak sınırlamak istemem ama ilerleyen zamanlarda mağaza sayımızı 20’ye çıkartma planımız var. Fakat bizim için mağaza sayısından ziyade kalite daha öncelikli. Aynı metrekarelerde yüzde 10’luk bir büyüme hedefliyoruz. Öte yandan bu yıl da markalaşma konusunda yeni yatırımlar yapacağız. 2014’te, her zaman olduğu gibi en büyük gücümüz olan üretimin rüzgârını arkamıza alacağız. 2013’teki gibi farklı projelerde de yer alacağız. Bunları ilerleyen dönemlerde duyurmaya devam edeceğiz.