GPD tüketici için değer yaratmaya devam ediyor!

GPD tüketici için değer yaratmaya devam ediyor!

GPD Yönetim Kurulu Üyeleri, düzenlenen basın toplantısında 800’ü aşkın perakendeci ve tedarikçinin katılacağı kongre ile tüketici için yaratılan ortak değerleri daha da artırmaya odaklandıklarına dikkat çektiler. GPD Yönetim Kurulu’nun dikkat çektiği bir diğer konu, sektörün gündemindeki en önemli başlıklardan biri olarak değerlendirilen gıda enflasyonunun ilk kez tüm detaylarıyla kongrede konuşulacağı oldu. Üyeleriyle 105 milyar TL ciro, 35 bin satış noktasında 300 binin üzerinde istihdam başta olmak üzere pek çok ekonomik katma değer yaratan GPD’nin Yönetim Kurulu, 4’üncüsünü 10 Ekim 2017’de gerçekleştirecekleri “Ortak Gelişim Kongresi” öncesi düzenlenen basın toplantısında bir araya geldi. GPD Yönetim Kurulu, Wyndham Grand İstanbul Levent’te gerçekleştirilecek kongrenin geçmiş 3 kongrede olduğu gibi perakendeci, tedarikçi ve tüketici için “Kazan-Kazan-Kazan (3K)” anlayışı çerçevesinde perakendenin yarattığı ortak değerlere odaklanacağının altını çizdi.

 

GPD Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Songör, yaptığı açıklamada gıda sektörünün tüm paydaşlarını bir araya getiren kongrenin 4’üncüsünü düzenlemekten büyük gurur duyduklarını belirterek, şu değerlendirmeyi yaptı: “Modern perakende sektörü, sadece kayıtlı ekonomiye, istihdama, vergi gelirlerine değil bir çok konuda yarattığı değer ile tedarikçilerine ve son tüketicimize de katkı sağlıyor. Kongremiz, bu katkıyı sahnede anlatmamızı sağlayacak. Bizim tüm operasyonlarımızın arkasında işleyen büyük bir sistem ve yaratılan önemli bir değer zinciri var. Bu zincir, çiftçimizden yani tarladan başlıyor, bizim raflarımıza kadar sürüyor. Biz son nokta olarak tüketicimizden tepkilere göre tüm zinciri geliştiriyoruz. Zincirde yaratılan bu değer sadece fiyat ve kalite olarak yansımıyor. Çalışanlarımıza, çevreye, üreticilerimize, ülke ekonomisine, sağladığımız katkıları ve yarattığımız değeri kongremizde işliyor olacağız.”

 

GPD Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve BİM İcra Kurulu Üyesi Galip Aykaç, perakendenin, beraberinde tüm tedarik zincirini de gelişim yönünde olumlu etkilediğini belirterek sözlerine şöyle devam etti: “Perakendeciler, ürünlerin tüketiciye ulaştırıldığı son noktalar. Bu nedenle bizim üreticilerimizle çok sıkı ilişkilerimiz var. Ülkemizin her noktasına yaptığımız yatırımlarla bu kaliteli ürünlerin son tüketicimize ulaşmasını sağlarken, tedarikçilerimizin de büyümesine ve kendisini geliştirmesine önemli olanak sunuyoruz. Kongremizde de bu örnekleri ele alacağız. Pek duyulmayan başarı hikayeleri, bizlerle birlikte büyüyen tedarikçilerimiz ve üreticilerimiz tarafından anlatılacak.”

 

GPD Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Migros Ticaret A.Ş. Genel Müdürü Özgür Tort ise, kongrede ele alınan konuların sektör ve ülke gündemine önemli katkılarının olacağını ifade ederek şöyle devam etti: "Ortak Gelişim Kongresi, perakendeci ve tedarikçilerin sürdürdüğü projelerin anlatılmasnın yanı sıra, gündemdeki önemli konulara ilişkin görüşlerin de paylaşıldığı bir platform görevini üstleniyor. Bu sene bizlere çok fazla görüş sorulan gıda fiyatları konusu da var.  Konuya ilişkin önemli çalışmaları olan Merkez Bankası ve Gümrük ve Ticaret Bakanlığı yetkilileri ile konuyu değerlendirip, enflasyonun temelinde olanları, perakendenin enflasyon düşürücü rolünü, çözüm yollarını görüşeceğiz."

 

 Gıda fiyatları ve enflasyon ilk kez sahnede

  

 “GPD–Ortak Gelişim Kongresi”nde tartışılacak en önemli konulardan biri de Türkiye ekonomisinin en önemli gündemlerinden biri olan gıda enflasyonu olacak. Konuyla ilgili düzenlenecek “Gıda Enflasyonuna Farklı Bakış Açıları ve Tedbirler” başlıklı panelin oldukça büyük bir ilgi görmesi güçlü beklentiler arasında. Moderatörlüğünü Bloomberg HT programcılarından Gökhan Şen’in yapacağı panelin konukları Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı İsmail Yücel,  Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası Yapısal Ekonomik Araştırmalar Genel Müdürü Doç. Dr. Semih Tümen, TAMPF Başkanı ve Metro Toptancı Market CEO’su Kubilay Özerkan ile Migros Ticaret A.Ş. Genel Müdürü Özgür Tort  isimlerinden oluşuyor.

 

Yerel üreticilere özel sergi alanında yeni işbirliklerine adım atılacak

 

“GPD–Ortak Gelişim Kongresi”nin en ilgi çekici ve üretici ile perakendeci arasında ortak fayda sağlamaya odaklanmış bölümlerinden biri de “Tanışma Maratonu” olacak. 08:15 ila 09:00 saatleri arasındaki “Tanışma Maratonu”, 3’üncü defa tedarikçiler ile sektörün önemli oyuncularını buluşturacak. Tanışma Maratonu, özellikle Anadolu’daki tedarikçiler açısından önemli bir fırsat oluşturuyor. Daha önce düzenlenen tanışma maratonlarında Anadolu’dan pek çok başarılı girişimci sektörün karar vericisi konumunda olan profesyonellerle bir araya gelmişti. Büyük bir ilgi gören Tanışma Maratonu, başarılı iş ortaklıklarının kurulmasını da beraberinde getirmişti.

 

Bu sene küçük yerel üreticiler için oluşturulacak özel sergi alanında, perakendecilere ürün ve firma tanıtımı yapılması olanağı da sağlanacak. Kongrenin dikkat çeken bir diğer etkinliği ise değişen müşteri eğilimleri konusunda sektör ile yapılan söyleşiler ve elektronik oylama olacak.