Gönüllü Hareketi YZB ’21 Perakendeciler Fuarı’ndaydı

15-16 Eylül 2021 tarihlerinde İstanbul Haliç Kongre Merkezi’nde organize perakendenin en önemli halkası olan yerel zincir marketleri bir araya getirerek sektörü geliştiren TPF (Türkiye Perakendeciler Federasyonu) tarafından düzenlenen Yerel Zincirler Buluşuyor (YZB) fuarında Gönüllü Hareketi Derneği Gıda Bankası için stant açarak, sosyal yardımlaşmanın önemini göstermek için farkındalık yaratmaya çalıştı.

Gönüllü Hareketi YZB ’21 Perakendeciler Fuarı’ndaydı

Gönüllü Hareketi Derneği; organizatörlüğünü Focus Fuar ve Kongre Yönetimi'nin üstlendiği YZB 2021, organizasyonuna katılan firmaların yanı sıra fuar ziyaretçileriyle etkileşimde bulunarak, Gıda Bankası’nın tanıtımını yaptı.

2021 yılının Ramazan ayında faaliyete geçen  Gönüllü Hareketi Derneği’nin Gıda Bankacılığı Programı’nda, www.gidabankasiagi.org ’a başvuran adaylar;  sosyal hizmet uzmanı, psikolojik danışman, sosyolog, psikolog gibi mesleklere sahip uzman saha ekipleri değerlendirmesi  ile yapılan Hane ziyaretleri sonrasında, İnceleme kurulu tarafından onay alan kişiler 3-12 ay aralığında temel gıda desteğine hak kazanıyorlar.

Programın başlamasından bugüne geçen kısa süreye rağmen Gıda Bankası yalnızca Bursa’da 166 aileye temel gıda, temizlik ürünleri ve bebek paketi desteği sağlamaktadır.

Gıda Bankacılığı Programı hakkında detaylı bilgiler veren Gönüllü Hareketi Derneği Başkanı Sertaç Şipka;  ülke çapında Sanayici ve İş İnsanlarının vereceği desteğin toplumsal yaşam kalitesinin arttırılmasında büyük rol oynayacağını da vurguladı;

Gıda Bankacılığı etkin bir sivil toplum modelidir.

Gıda Bankacılığı dünyada yaklaşık 50 yıllık geçmişi olan, Türkiye’de 1999 depreminden sonra ortaya çıkan ve yeni benimsenmeye başlayan bir uygulamadır.

Nakdi ve Ayni bağış toplama iznine sahibiz.

Gönüllü Hareketi Derneği olarak; İhtiyaç sahibi bireylere ve ailelere sürdürülebilir bir şekilde destek olmaya çalışıyoruz. Gıda Bankası bağışlarımızı Bursa Valiliği’nden izinle toplamaktayız.

Mayıs 2021'den bugüne kadar 1228 kişinin yaşadığı 231 hanede sosyal inceleme yaparak, 171 aileye düzenli temel gıda - kahvaltılık - temizlik - bebek ürünleri desteği vermeye başladık.

Kurumlar veya kişilerin yaptığı gıda, temizlik ve hijyen ürünleri bağış olarak toplanır, ayrıştırılır, depolanır ve ihtiyaç sahiplerine dağıtılır. bağışlar, ihtiyaç sahipleri ihtiyacı olan ürünlere bedelsiz ulaşır.

Son tüketim tarihi yaklaştığı için piyasadan çekilen ürünler perakende zincirleri ve üretici firmalar tarafından gıda bankasına bağışlanmaktadır. Ürünler son tüketim tarihi dolmadan ihtiyaç sahiplerine ulaştırılmaktadır. Firmalar yaptıkları bağış ile vergi avantajından faydalanmaktadır.

Şeffaf yönetim ile güvenli iletişim

Gönüllü Hareketi Derneği Açık Online Hesap Verebilirlik ve Şeffaflık Platformu'na üye olan Bursa'daki ilk STK’dır. Bağış Hakları Beyannamesi'nin imzacısıdır. Her şey şeffaftır, hesap verebilir ve hesap sorulabilirdir.

İyilik peşinde koşmak için sizleri de Eker I Run koşusuna bekliyoruz.

2-3 Ekim 2021 tarihlerinde Bursa’da gerçekleştirilecek olan Eker I Run koşusu Gıda Bankası projemize kaynak yaratmak açısından büyük önem taşımaktadır. Kişi ve kurumlara çağrımız; bu organizasyonda Gönüllü Hareketi Takımımızda koşmaları ve bağış kampanyamıza katkıda bulunmalarıdır. Bağışçı olarak da destek olmaları ihtiyaç sahibi ailelere daha fazla katkı sağlamamıza olanak tanıyacaktır.

Detaylı Bilgi için; https://bit.ly/gidabankasi-r5