Golda, ciroda üç haneli rakama ulaştı

Yerli sermayenin önemli firmalarından Kom Gıda’nın lokomotif markası Golda, 2012 yılını 100 milyon TL ciroyla kapamaya hazırlanıyor. Golda, Melda ve Anatoli markaları ile 70 ülkeye makarna sattıklarını belirten Golda Genel Müdürü Hasan Hüseyin Demiröz, kaliteyi sürekli kıldıklarını söylüyor

Golda, ciroda üç haneli rakama ulaştı

Uğur TATLI

Golda’nın ürün çeşitliliği bir hayli fazla… Makarna, un, irmik ve bakliyat ürün gruplarında market raflarında yer alan marka, geçtiğimiz yılı 85 milyon TL ciro ile kapamıştı. Bu bilgiler ışığında 2012 beklentilerinizi öğrenebilir miyiz?
Saydığınız ürünlere ilaveten bisküvi, gofret ve kakao kaplamalı ürünler de üretiyoruz. 2012 yılını 100 milyon TL ciro ile kapatacağız.

Golda, geçtiğimiz Nisan ayında yapılan 3’üncü Uluslararası Güvenilir Gıda Zirvesi’nde bakliyat ve makarna kategorisinde Güvenilir Marka Ödülü’nün sahibi oldu. Golda’yı bu ödüle götüren yolu anlatır mısınız? Güvenilir gıdaya yönelik ne tür çalışmalar yapıyorsunuz?
Makarna ve un ürünlerimizde katkı kullanmıyoruz, uygun fiyata satıyoruz. Ancak kaliteyi hep artırıyoruz. Katkısız tam buğday ununu marketlere vermeye başladık, bu ürünü çok uygun fiyata satıyoruz. Atıştırmalık ürünlerde (bisküvi, gofret) GDO denetimi yapıyoruz, trans yağ kullanmıyoruz, tüm hammadde girdilerimizin kendi alanının en iyi markaları olmasına özen gösteriyoruz.

Golda’nın da içerisinde yer aldığı Kom Gıda’nın Kombassan Gıda Şehri Projesi’nden bahseder misiniz? Bu “şehrin” Golda’ya katkısı hakkında neler söylersiniz?
Gıda şehri bir milyon metrekare bir alanda 5 fabrikadan oluşuyor. Ayrıca bin 250 süt besisi bulunuyor. Burada üretilen sütler Ülker’e satılıyor. Gıda şehri tarlaların ortasında, üreticiye yakınlığı, mahsulü kontrol etme gücü veriyor. Bu bağlamda daha kaliteli ürün yetiştirilmesi için çalışmalar yapıyoruz.

“70 ülkeye makarna satıyoruz”

Gündemden “bakliyat krizi” söylemi bir türlü düşmüyor. Diğer taraftan da bu krizin fırsat yarattığını düşünenler de var. Golda özelinde bakliyat sektörüne bakışınız nasıl? Üretim-tüketim dengesinde herhangi bir sıkıntı söz konusu mu?
Bakliyat sektöründe sorun perakendenin kalite ile değil fiyatla ürün satma isteği, bakliyat, makarna, un zaten ucuz gıda ürünleri, bunları daha ucuza satma isteği önce kaliteyi bozdurur, bu istek durmazsa üretici iflasları başlar.

Golda, ihracat potansiyeli oldukça yüksek olan bir marka görüntüsü çiziyor. Hangi coğrafyalara, ülkelere ürünlerinizi ulaştırıyorsunuz? İhracat hedefleriniz neler?
Golda, Melda ve Anatoli markaları ile 70 ülkeye makarna satıyoruz, Afrika ülkelerine ilaveten, kanada, Japonya, Avrupa, Türk Cumhuriyetleri’ne de ürünlerimizi ulaştırıyoruz.

Golda’nın söz sahibi olduğu bir diğer ürün ise makarna… Peki, ihracatta önemli bir ülke konumunda bulunan Türkiye’de iç piyasada makarna tüketimi hangi seviyelerde seyrediyor?
Türkiye’de makarna tüketimi artmıyor, makarna ile yeni tanışan Japonya toplam tüketimde bize yaklaştı. Avrupa’da kişi başı tüketim 20 kilogram seviyelerinde seyrediyor. Türkiye’de ise bu miktar 5-6 kilogram arasında bulunuyor.

Golda’nın ileriye dönük hedeflerini bizimle paylaşır mısınız?
Biz üretimini yapabildiğimiz her ürünün, üretimden tüketiciye kadar kaliteli bir süreçte hareket etmesi için çalışıyoruz. Ürün kalitesini yanı sıra, ambalaj, sunum, sevkiyat, tüketici algısı ve uygun fiyatı, kalitemizi tamamlayan en önemli unsurlar olarak görüyoruz.