“Göçü önlemek için fındığa iyi fiyat verilmeli”

Karadeniz Perakendeciler Derneği (PERDER) Başkanı Osman Kalafat, fındık fiyatlarındaki düşüşün yerel marketleri de vurduğunu açıkladı. Geçen yıla oranla fiyatların yüzde 30 artmasına rağmen önceki yılın cirolarının yakalanmadığını kaydeden Osman Kalafat, fındık fiyatının bugünkü şartlara göre 18 lira civarında olması gerektiğini söyledi

“Göçü önlemek için fındığa iyi fiyat verilmeli”

Fındık fiyatının düşük seyretmesi nedeniyle Karadeniz’de fındık üretiminin biteceği yönünde kaygı taşıdıklarını kaydeden Kalafat, şöyle konuştu: “Geçen yıl fındık fiyatı 9 TL’ydi. 9 TL de yaklaşık 3 dolar ediyordu. Buna göre dünya piyasasına satılan bir ürün olan fındığın 3 dolar üzerinden hesaplandığında 20 TL civarında olması gerekiyor. Çünkü dövize bağlı olarak işçilik maliyetleri yükseliyor, gübre ve ilaç parası artıyor ancak fındık fiyatları halen daha 12-13 TL bandında seyrediyor. Buna bakarsak da Türkiye dolar bazında yüzde 50 oranında fındıkta bir kayıp yaşıyor. Böyle olunca da çiftçinin fındığı üretmesi için çok nedeni kalmıyor. Bu yıl bunu gördük. Fındık azan olan bahçelerde üreticiler temizlik yapmadılar, işçi sokmadılar, gübre atmadılar ve hastalıkla mücadele etmediler. Bu şimdiden gösteriyor ki gelecek yıl da ürün olmayacak. Çünkü hastalıkla mücadele edilmediğinde hastalıklar bitkiye zarar veriyor. Fiyatların böyle devam etmesi nedeniyle Karadeniz’de fındık tarımının biteceği kaygısını taşıyoruz. Üretici para kazanamayınca, zarar edince tüketimi de azalacak. Tüketimin azalmasıyla birlikte halkın yoksullaşmış olması her zaman çevre esnafı için, ülke için ciddi anlamda zarardır. Bu noktada uluslararası şirketlerin fındığı bu şekilde etkilemesine hükümetin müsaade etmemesi gerekir ve fındık üreticisinin desteklenmesi gerekir.”

 

Cirolar yüzde 40 düştü

Kalafat, satışların miktarsal olarak düştüğünü belirterek: “Geçtiğimiz günlerde Ordu’daki yerel market sahipleriyle bir araya geldik. Bu toplantıda gözlediğim kadarıyla işlerde düşüş yaşanıyor. Geçen yıla göre fiyatlar yüzde 30 yükseldi ama fiyatların yükselmiş olmasına rağmen ciroların geçen yılın cirolarına yaklaşmadığını söyledi. Bu da demek oluyor ki, miktarsal olarak satışlar yüzde 40 daha aşağıda seyrediyor. Bunda fındığın da etkisi çok fazladır. Çünkü üreticiler para kazanamayınca ihtiyaçlarını karşılayamıyor. Sepetine 5 ürün atacakken 2 ürün atmak durumunda kalıyor. Asgari düzeyde kendini geçindirmek zorunda kalıyor. Bunlarla beraber markasız ürünlere yönelmek zorunda kalıyor. Bu da hem ülke için hem üretici için hem de halk sağlığı için ciddi anlamda tehlike oluşturuyor.” ifadelerinde bulundu.

 

“Göç bu şekilde durdurulamaz”

Fındık fiyatları nedeniyle göçün başlayacağına dikkat çeken Kalafat: “Ordu’da şu anda göçün durdurulması ve il dışına giden gurbetçilerin yeniden memlekete döndürülmesine yönelik çalışmalar yapılıyor. Fakat fındık fiyatları istenilen seviyede olmadığında bunu gerçekleştirmek çok zor. Çünkü fındık üreticileri maliyetine yaptığı satışlar nedeniyle yoksullaşıyor. Bu nedenle üretici karnını doyuramayınca çözümü gurbete gitmekte buluyor. İlerleyen yıllarda bunu bekleyip göreceğiz ki ilimizin nüfusunda ciddi oranda azalmalar yaşanacak. Göçü önlemek istiyorsak fındığa iyi fiyat verilmelidir.” diye konuştu.