Global Arena’da Danone Türkiye “En İyi Akademi” ödülünü kazandı

03 Temmuz 2019 Çarşamba

Danone Akademi Türkiye, kurumsal akademiler alanındaki en prestijli uluslararası ödül olan ATD (Association for Talent Development) BEST Ödülü’nü kazandı. Danone Akademi Türkiye’ye bu ödülü kazandıran çalışmalar arasında bu yıl hayata geçirilen eğitimde dijital dönüşüm, fonksiyonel yetkinliklere dayalı Danone Türkiye Finans Akademisi, yetkinlikler paralelinde tasarlanan “Birlikte1Gün!” iş başında öğrenme programı ve etkin iç uzmanlık kullanımıyla şirket stratejisine yapılan katkılar yer alıyor

global-arenada-danone-turkiye-en-iyi-akademi-odulunu-kazandi

Danone Akademi Türkiye, Danone Türkiye bünyesindeki Sütlü Ürünler, Su, Medikal Beslenme ve Anne Bebek Beslenmesi alanlarında faaliyet gösteren şirketlerinde, merkezi olarak yürüttüğü eğitim ve gelişim faaliyetleriyle kurumsal akademiler alanında en prestijli uluslararası ödül olan ATD BEST Ödülü’ne layık görüldü. Danone Akademi Türkiye, dünya çapındaki 150 kuruluşu geride bırakarak kazandığı ödül ile Türkiye ve dünyadaki en başarılı kurumsal akademiler arasındaki yerini aldı.

 

Amerika merkezli ATD (Association for Talent Development) uzman jürisi tarafından değerlendirilen ve şirket stratejisine sundukları önemli katkılar sebebiyle ödüle layık görülen Danone Akademi Türkiye’ye ödül kazandıran projeler arasında; eğitimde dijital dönüşüm, fonksiyonel yetkinliklere dayalı Danone Türkiye Finans Akademisi, yetkinlikler paralelinde tasarlanan “Birlikte1Gün!” (1DayTogether!) iş başında öğrenme programı ve etkin iç uzmanlık kullanımıyla şirket stratejisine yapılan katkılar yer alıyor.

 

ATD BEST Ödülü, 2017’de Stevie Internal Business Awards’ta Bronz Ödül ve 2018’de Brandon Hall Human Capital Management Excellence Awards’ta Gümüş Ödüle layık görülen Danone Akademi Türkiye’nin almış olduğu üçüncü ve en büyük ödül.

 

“Öğrenen organizasyon kültürünü ve esnek öğrenme modelini yaygınlaştırıyoruz”

Danone Türkiye Ülke İnsan Kaynakları Direktörü Emine Kurt: “Danone Akademi Türkiye’deki faaliyetlerimizle, öğrenen organizasyon kültürünü tüm Danone Türkiye şirketlerinde yaygınlaştırıyoruz. Dijitalleşme kültüründen beslenen esnek öğrenme modelini ve bireye özel öğrenme-gelişim yolculuğu tasarlama yaklaşımını tüm organizasyonumuz bünyesinde hayata geçirdik. Liderlerimizi koçluk ve mentorluk programlarıyla güçlendiriyor, tüm çalışanlarımızı kişisel gelişim ve liderlik programlarının yanı sıra mesleki gelişim programlarıyla da destekliyoruz. Bu başarımızda Danonelilerin yüksek sahipliğinin ve liderlerimizin öğrenme ve gelişime verdikleri desteğin büyük katkısı var.” yorumunda bulundu.

 

“Y jenerasyonuna kulak vererek iş başında öğrenmeye ve dijital dönüşüme odaklanıyoruz”

Danone Akademi Türkiye Eğitim ve Gelişim Yöneticisi Sibel Dağdeviren Özüağ: “Danone Türkiye’de çalışanlarımızın yaklaşık yüzde 70’i Y jenerasyonu, bu bakımdan Y jenerasyonunun pek çok uluslararası araştırmada ortaya koyduğu iki önemli odağa yoğunlaşıyoruz: iş başında öğrenme ve eğitimde dijital dönüşüm. Yetkinlik temelli iş başında öğrenme programlarımızla hem mesleki gelişimi güçlendiriyor hem de farklı şirketlerimizdeki yeteneklerin birbirlerini ve şirketlerimizi tanımalarına olanak sağlıyoruz. Dijitalleşme alanında ise yapay zeka temelli uygulamalarımız ile kişiye özel içerikler sunuyor ve senaryosunu her bir çalışanımızın bizzat kendi seçimleriyle belirlediği interaktif dijital içerikler tasarlıyoruz.” dedi.


Firma Fotogalerisi Bulunmuyor
Firma Videosu Bulunmuyor

Online Güvenilir Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri