Gıdacılardan Rusya’ya çıkarma

Rusya'ya çıkarma yapan Türk gıda firmaları Moskova'da gövde gösterisi yaptı. 67 ülkenin katıldığı World Food Moscow’da 40'a yakın Türk şirketi yer aldı. Fuara katılan Türkler sınırı aştı, Kolombiya’dan bile müşteri buldu

Gıdacılardan Rusya’ya çıkarma

Cari açıkta ilk sırada yer alan Rusya’ya gıdacılar çıkarma yaptı. Vizelerin kalkması, artan turist sayısıyla birlikte otomotiv, enerji ve finans şirketlerinin Türkiye ilgisi eklenince iki ülke arasındaki ticarette 100 milyar dolarlık hedefi yakalamak için Türk gıda firmaları üstüne düşeni yapmak için kolları sıvadı. Geçen yıl 6 milyar dolarlık ihracatın 1,1 milyar dolarını karşılayan gıda sektörü bu yılın ilk 7 ayına da yüzde 8’in üzerinde bir artış yaşadı. Rusya’da düzenlenen dünyanın en büyük gıda fuarlarından World Food Moscow’a Türkiye, 40’a yakın firmayla katıldı.

67 ülke katıldı
İstanbul Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Zekeriya Mete, “67 ülkenin katıldığı organizasyonda firmalarımız sadece Rus pazarını değil küresel işbirlikleri gerçekleştirdi. Moskova'ya gelip Kolombiya'ya ürün göndermek için anlaşan firmalarımız var” dedi.

“Dünyanın her ülkesinde varız”
Rus firmalarının enerjiden finansa büyük projelere imza attığını ve ülkenin en büyük bankasının Türkiye'ye geldiğine vurgu yapan Mete, “Nükleerde de Ruslar var. Petrol ve doğalgazda onların en önemli pazarıyız. İhaleleri verirken karşılığında da pozitif ayrım istemeliyiz. Avrupa'nın aksine burası önemli ve hızla büyüyen bir pazar. Dünyanın 200 ülkesine ihracat yapan tek sektörüz” dedi.

Putin’e Türk lokumu
Moskova-Ankara hattında ilişkilerin artmasıyla ticaretin daha fazla olacağına dikkat çeken Zekeriya Mete, “Burada politika ve bürokrasiye iş düşüyor” dedi. Mete, “Ruslar zenginliklerini göstermek ister. Masasını kurarken elinde ne varsa koymak isterler. Bunun için ne gerekiyorsa yapıyoruz. Obama'ya Türk lokumu planımıza Rusya’yı da ekledik ve Devlet Başkanı Vladimir Putin’e lokum yedireceğiz” diye konuştu.

Bulgur, greçkaya rakip
Fuarda Türkiye’ye yönelik tatlar Rusların yoğun ilgisiyle karşılaştı. Geleneksel ürünler lokum, helva başta olmak üzere tatlı ürünleri Rusların damak keyfini artırdı. Sadece şekerleme grubu değil, bakliyatta da Türk firmaları yemek kültürüne bulguru yerleştirmeyi hedefliyor. Bulgur Tanıtım Grubu, fuarda özel bir reyon kurarak Türk Bulguru'nu Rus sofralarının vazgeçilmezi greçkaya rakip olacağını gösterdi.

Kaynak: Sabah / Kerim Ülker