Ramazan Başan

Ramazan Başan

Yazar - Danışman
Ramazan Başan, 1970 Bursa doğumlu, Uludağ Üniversitesi İşletme lisans mezunu. 25 yıldan bu yana perakende, gıda ve gastronomi alanında çalışmıştır. Gastronomi Turizmi Derneği Yönetim Kurulu üyesi. Sektördeki birçok işletmeye danışmanlık vermektedir.

Gıda ve gastronomi artık hayatın içinde

18 Haziran 2018 Pazartesi

25 yıldır gıda perakendesi ve gastronomi sektöründe emek vermiş bir profesyonel olarak, Türkiye’de zengin Anadolu mutfağını dünyaya tanıtmak için kurulan Gastronomi Turizmi Derneğinde, gastronomi şehirlerinin var olması ve bu şehirlerin markalaşması için çalışan, gelişen turizmden daha çok pay alması için yerel gıda ve gastronomiyi her türlü platformda savunan, sağlıklı gıdanın sağlıklı toplum için ön şart olduğunu düşünen bir gıda milliyetçisiyim.

Perakende.org platformunda, hayatımızın önemli bir parçası olan, onsuz yaşayamadığımız, bazen neşe kaynağımız, bazen de tüketirken kederlendiğimiz, tüketmek için para, tüketmemek için ayrı para ödediğimiz, düğünde, cenazede, iş toplantısında, okulda, işyerinde, yaşamın her alanında var olan gıdayı, yeme içme sektörünü ve perakende sektörüne olan etkilerini yazacağım.

 

Doğru bildiklerimiz yanlış yaptıklarımız

Her gün bir yerlerde, onu yeme bunu ye, bunu yersen uzarsın, bunu yersen ağaca tırmanırsın gibi kafamızı allak pullak eden gıda teröristlerinin söylediklerini değil bilimsel gerçekleri haftada bir bu platformda sizlerle paylaşmaya çalışacağım

 

Şekeri, tuzu konuşacağız, dünyanın bile yeni keşfettiği probiyotikleri, turşuları konuşacağız, Siyez bulguru mu, chia tohumu mu? Tarhana mı, kremalı mantar çorbası mı? İnegöl köfte mi, Mcdonalds mı? Maraş dondurma mı Algıda mı? Evdeki yoğurt mu, raftaki yoğurt mu? Donuk gıda mı, taze gıda mı? Endüstriyel mi, butik üretim mi? Gezen tavuk mu kümesteki tavuk mu? Hayvan refahı mı, insan eziyeti mi? Şeker mi, glikoz mu? Michelin yıldızı mı, kamyoncunun yeri mi? Hangisini neden tercih ediyoruz, tartışacağız.  

 

Türk gastronomisi geliyor

İşini iyi yapan, işine sevgisini katan, yerel değerlerini dünya standartlarıyla buluşturan, marka olan, olmaya çalışan, sonraki nesillere anlatmaya değer bir hikaye bırakmak için mücadele eden gıda elçilerini, yaptığı yemeğe sevgisini katarken yaşadığı coğrafyasını, kültürünü de katan ‘’marka kahramanlarını ‘’ da yazacağız.

 

Artık makine mühendisinden daha fazla puanı olan Gastronomi Fakülteleri’nin her geçen gün sayısının arttığı, artık Paris’te, Newyork’ta Türk Mutfağı denildiğinde karşılığının bulunduğu, ülke turizminin artık sadece kum, deniz tekelinden çıkarak Gastronominin de bir turizm çeşidi olarak boy gösterdiği, uluslar arası yarışmalarda göğsümüzü kabartan yetenekli aşçılarımızın madalyalar ile döndüğü, şirketlerin holdinglerin yatırımlarını gıda ve gastronomiye yönlendirdiği bir dünyadayız. Türk yemekleri ve markaları artık Viyana’da, Londra’da, Dubai’de, Tokyo’da, Pekin’de. Savulun gelen Türk Gastronomisinin ayak sesleridir.

        

 

 

      

    Online Güvenilir Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri