Gıda için Ar-Ge Proje Pazarı 3’üncü kez düzenleniyor

25 Şubat 2015 Çarşamba

Ege İhracatçı Birlikleri gıda sektöründe sürdürülebilir, rekabetçi ve yenilikçi projeleri hayata geçirmek amacıyla “Gıda Ar-Ge Proje Pazarı”nı bu yıl 3’üncü kez düzenleyecek. Ar-Ge Proje Pazarı ile sektörün tüm paydaşlarını bir araya getiren Ege İhracatçı Birlikleri, gıda sektörüne yaratıcı yenilikler kazandırmayı ve alt sektörlerde ürün çeşitliliğini artırmayı hedefliyor

gida-icin-ar-ge-proje-pazari-3uncu-kez-duzenleniyor

2015 yılında 3’üncü kez düzenlenecek ‘Gıda Ar-Ge Proje Pazarı’na başvurular akademisyen ve genç girişimcilerin yoğun ilgisi ile devam ediyor. Ege Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı ve Gıda Ar-Ge Proje Pazarı Yürütme Kurulu Başkanı Birol Celep konuyla ilgili yaptığı açıklamada “Türkiye 2023 yılında 55 milyar dolar gıda ürünleri ihracatı hedefi ortaya koydu. Şu andaki ihracatımız ise 22,5 milyar dolar seviyesinde. 2023 yılı hedefine ulaşmak için inovatif, yenilikçi ve tüketicinin beğeneceği gıda ürünlerini üretip, pazara sunmamız gerekiyor.” dedi.

Şu ana kadar çeşitli sektörlerden toplam 55 projenin başvurusunu aldıklarını belirten Birol Celep, Gıda Ar-Ge Proje Pazarı başvurularının 15 Mart gününde sona ereceğini hatırlattı. Celep, “Başvuru bitimine kadar katılım sayısının 100'ün üzerine çıkmasını bekliyoruz. Projemiz kapsamında ilgili tüm üniversite, fakülte, bölüm, araştırma kurumları ile Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Araştırma Enstitüsü’nde duyurularımızı yaptık. Söz konusu kurumların da projemize katkıları ile katılımın artacağına inanıyoruz.” diye konuştu.

Sektör temsilcileri yaratıcı proje avında
Gıda Ar-Ge Proje Yarışması için yapılan başvurular; gıda sektörü temsilcileri, Ege'de kurulu bulunan araştırma enstitüleri ve ilgili üniversitelerin öğretim üyelerinden oluşan 25 kişilik bir kurul tarafından değerlendirilecek. Değerlendirme kurulunun çalışmaları sonucunda ödül kazanacak projeler de belirlenecek. 

Celep, finale kalan ve yarışan projelerin hem gıda sektörü hem de ihracat açısından önemine dikkat çekti. Projelerin değerlendirilmesinde en önemli kriterlerden birinin projenin olabildiğince üretime dönüştürülebilir olması gerektiğini belirten Celep, böylece hem sektöre hem de proje sahibine önemli katkılar sağlanabileceğini ifade etti.

Proje kapsamında başvuru yapılabilecek alt sektörler; ambalaj ve paketleme; baharatlar tıbbi ve aromatik bitkiler; yem ve diğer tarla bitkileri; yaş meyve-sebze ve işlenmiş ürünleri; kuru meyve-sebze ve işlenmiş ürünleri; sert kabuklu meyveler ve işlenmiş ürünleri; yağ ve yağlı tohumlar; hububat ve bakliyat; şeker ve şekerli gıdalar; süt ve süt ürünleri; et ve et ürünleri; su ürünleri; zeytin ve zeytinyağı; gıda güvenliği; gıda işlemede yeni teknikler; organik gıdalar; biyoteknoloji, tarım ekonomisi ve diğer konular olarak sıralanıyor.

Final, Nisan’da gerçekleşecek
21 Nisan 2015 günü başlayacak Gıda Ar-Ge Proje Pazarı organizasyonunun ilk gününde; açılış konuşmaları, gıda alanında Ar-Ge konusunda önemli çalışmaları olan temsilcilerin sunumları, proje sunumları ve ödül töreni yapılacak. 22 Nisan gününde ise projelerin sanayici ile buluşması devam edecek.

Üretime dönüştürülebilir ürünlerin yarışmasının teşvik edileceği Gıda Ar-Ge Proje Pazarı 2015’te birinci olan projeye 15 bin TL, ikinciye 10 bin TL, üçüncüye ise 7 bin 500 TL ve özel ödüller verilecek. Etkinlikte yer alan tüm proje özetleri kitap halinde yayınlanacak ve sergilenmeye layık görülen özgün projeler, organizasyon sırasında sergilenerek, proje sahiplerinin gıda sektörünün temsilcileri ile bir araya gelmeleri sağlanacak. Böylece projelerin hayata geçirilmesinin önü de açılacak.

Gıda Ar-Ge Proje Pazarı ile ilgili ayrıntılı bilgiye www.gidaargeprojepazari.org internet adresinden ulaşılabiliyor.Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri