Gelişim göstermenin yolları 5

27 Mayıs 2014 Salı

Müşterilerin, en iyi satan 5 filmin fragmanlarını görüp, etkileşime girmelerine olanak sağlanmasıyla toplam satışlarda yüzde 16'lık bir artış sağlandı. Müşterilerin kontrol paneli üzerinden TV ile etkileşime girmelerine, 1080P ve 720P arasında seçim yapıp aradaki farkı görmelerine, renk testi, gerilim testi ve daha fazlasını yapmalarına imkan tanıyan bir sistem kurulmuştu. Bu sistem, ortalama satış fiyatlarının artmasını sağladı. Bundan daha önemlisi müşteri memnuniyetinin artması, müşterilerin mağazaya tekrar gelmelerini sağlayarak satışlarda artış sağladı.

Müşteri akımı Avrupa'nın diğer bölgelerinden bir anlamda daha farklı olduğu için, Türkiye'de, özellikle İstanbul'da bu durum çok daha önemli bir hal alıyor. Müşterilerin yaklaşık olarak yüzde 50'lik bir kesimi hafta sonları alışveriş yapıyor. Türkiye'de geniş kapsamlı bir yarı zamanlı çalışan kadrosu oluşturmak çok güç olduğundan, bu tarz bir alışveriş modeli için personel sayısını artırmanın, neredeyse imkansız olduğu anlamı çıkar. Çoğunlukla hafta sonlarında bir mağazayı ziyaret ettiğimde, mağaza personelinden yardım alma konusunda sıkıntı yaşarım ve bu pek çok kişinin sıklıkla karşılaştığı bir durumdur.

Öyleyse, ilgilendiğim ürünü kendi kendime test etmeme imkan tanırsanız, hangisinin benim için daha uygun olduğunu kolaylıkla bulabilirim ve digital signage üzerinden bana sağladığınız bilgiler sayesinde, ürünüm için gerekli olan tüm ekipmanları almış olduğumdan emin olabilirim. Ardından, doğruca kasaya giderim.

Bir kıyafet mağazasına gittiğinizde satın almak istediğiniz elbiseyi denemenize izin verilmediğini ve yalnızca sizin için uygun bir elbise olmasını umut etmekten başka bir şansınız olmadığını düşünün. Gıda sektöründe, müşterilerin satın alma tercihlerini değiştirmek istiyorsanız, müşterinin ürünün tadına bakmasına olanak sağlamalısınız böylece müşteri ürünün beklentilerini karşılayıp karşılamadığını görmüş olur.  Aynı psikoloji tüm sektörler için geçerlidir. Sizin için doğru ürün olduğundan emin olmadığınız sürece, harcamanız gerekenden daha fazla para harcamazsınız.

İçinde katalogların bulunduğu interaktif ekranlar üzerinden müşterilerin kolayca ürün sayfaları arasında geçiş yapabildiği ekranlar bulunan mağazalarda daha ilgili müşteriler ve daha yüksek müşteri memnuniyetine şahit oldum.

Perakende sektöründeyseniz, müşterilerin mağazanızdaki ürünlerle daha fazla etkileşime geçme konusunda günden güne daha ısrarcı olduklarını göreceksiniz çünkü işin özünde, ürünü internet üzerinden almakla, sizin mağazanızdan almaları arasındaki tek fark ürünle etkileşime geçebiliyor ve test edebiliyor olmalarıdır. Öyleyse sürekli büyüyen e-ticaret ile rekabet edebilmenizin tek yolu kendinizi ondan ayrıştırmanızdır. Müşteriye, sizin mağazanıza gelmesi için internetin sağlayamayacağı bir neden sunun.

Yeni “dijital” jenerasyon büyüyüp sizin hedef müşteri kitleniz haline geldikçe, mağaza içinde müşterilerin ürünlerle etkileşimine olanak tanınması konusu daha önemli bir hale gelecektir.

Mağazalarınız için sistem sağlayabilecek birkaç Avrupa firması mevcut fakat bunlar arasından Storcast, X-Place ve Laud Media gibi yalnızca bir kaç firma sizin için tam anlamıyla çözüm ortağı olabilir. Laud Media, Türkiye'de Üçge Elektronik tarafından temsil ediliyor ve en iyi servis hizmetini sağlıyor. Şu an için mağazalarda kullanılabilecek, endüstriyel sınıf sistemler üreten Türk menşeli bir firma mevcut değil.

Sürekli yenilemek durumunda kalmamanız açısından, dikkat etmeniz gereken en önemli konu, ekipman dayanıklılığı ve kullanım ömrüdür. Bunun en iyi örneği, TV-sinyali dağıtımında pek çok mağazada, 7/12 kullanıma uygun olmayan standart HDMI dağıtıcılarının kullanılıyor olmasından dolayı sık sık arıza çıkması ve kimi zaman bağlı olan cihazın zarar görmesidir. Önemli olan nokta, yatırım maliyetinden ziyade işletim maliyetidir. Hemen hemen tüm durumlarda, içeriği doldurursanız, çalışmama sürelerine, değişimlere, servislere vs. dikkat ederseniz, uygun bir sistem maliyetini çok hızlı şekilde geri öder.

İlk yapmanız gereken, büyük firmalardan demo yüklemesi talep etmek olmalı. Sonrasında, mağazanızda nasıl işlediğini görebilirsiniz. Sektörde çeşitli sistem alternatifleri bulunduğundan, yazılı bir sunum üzerinden karar vermeniz güç olabilir. Mağaza personelinizin sistemin işlevselliğini kullanımını değerlendirmesini sağlamalısınız.

Bir sonraki makalede, doğru müşteri anons/ses sistemine sahip olunmasının müşteri memnuniyetinin sağlanabilmesi için ne kadar önemli bir araç olduğuna bakacağız. Online Güvenilir Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri