Gelecek nesillerin “organik” besleyicisi Hero Baby

21 Aralık 2018 Cuma

Son yıllarda bilinçlenen ebeveynler, organik beslenmenin bebekleri için önemini anlamaya başladı. Ülkemizde henüz çok yeni olsa da dünyada organik mamaya olan rağbette gözle görülür bir artış var. Bunun farkında olan firmalar ise; bu alanda atağa kalkmaya başladı. Bu firmalardan birisi de Hero Baby… Yaklaşık 130 yıllık köklü bir firma olan Hero Baby, uzun yıllardır da Türkiye pazarında. Hero Baby, “organik mama” üretimini, Anadolu’nun bereketli topraklarında “Doğal Tarım” uygulamasıyla yapıyor. Fidanların dikiminden büyümesine kadar bütün süreçlerin denetlendiği, çeşitli testlerden geçirildiği “Doğal Tarım” uygulamasını ve “organik mama”nın detaylarını Hero Baby Genel Müdürü Ali Bozer ile konuştuk

gelecek-nesillerin-organik-besleyicisi-hero-baby

Röportaj: Onur Kaya

 

Hero Baby, kuruluşu 130 yılı aşan köklü bir firma. Uzun yılardır da Türkiye pazarındasınız. Bütün bunlara baktığımızda Hero Baby için 2018 yılı nasıl geçti? 2019’dan ekonomik anlamda beklentileriniz nelerdir?

Hero Baby olarak bebek maması pazarının içerisinde devam sütü, kavanoz mamalar ve tahıllı kaşık mamalar ile faaliyet gösteriyoruz. Türkiye pazarında kavanoz ve tahıllı kaşık mama üretimi yapan tek firmayız. Sektörde bulunun 5-6 oyuncu arasından ek gıda kategorisinde pazar lideri oluşumuzun da gururunu yaşamaktayız. Hero Baby olarak 2018 yılını başarılı bir şekilde tamamladık. Kavanoz mamada yüzde 80 kaşık mamada ise yüzde 67 pazar payı ile ek gıda kategorisinde tartışmasız bir liderliğimiz bulunuyor.

 

İlk organik mama üretimi yapan firmasınız. Organik üretim için doğal tarım alanlarına ihtiyaç var. Bunu nasıl sağlıyorsunuz? Çiftçilerle koordinasyonu nasıl gerçekleştiriyorsunuz?

Organik tarım; tarımsal ilaç, suni gübre, hormon, antibiyotik ve zararlı gıda katkı maddeleri gibi uygulamaları yasaklayan, üretimden tüketime her aşaması kontrollü, doğal kaynakları en iyi şekilde kullanarak sağlıklı tarımsal ürünler üretilmesini sağlayan bir tarım sistemidir. Bunun için kendinize ait doğal tarım yapabileceğiniz bahçelerinizin olması gerekiyor. Meyve ve sebzelerimizi 7 bölge 19 farklı şehirde bulunan toplamda 300’den fazla bahçede kontrollü tarım yöntemi ile yetiştiriyoruz. Tabii bu gelişim düzeyini markalaşma sürecinin en başından başlatmamız gerekir. Sistemin en başında ise çiftçiler bulunuyor. Bebek beslenmesine uygun kalitede meyve ve sebze üretimini destelemek için her yıl 230’dan fazla aile çiftçisine eğitim veriyor, önümüzdeki dönemlerde de organik tarımı bilinçli ve doğru şekilde üretebilecek çiftçiler yetiştiriyoruz.
Bir bebek mamasının ya da ürünün doğal olması için gerekli olan kriterler nelerdir? Hero Baby’nin organik bebek mamaları üretimi nasıl bir süreçten geçiyor?

Misyonumuz; kontrollü tarım. Bahçemizde yetiştirdiğimiz meyve ve sebzelerimiz kontrollü tarım standartları ve 530’dan fazla zirai ilaç kalıntı testlerinden geçerek kavanozlara giriyor. Aynı zamanda Türk Gıda Kodeksi Bebek ve Küçük Çocuk Ek Gıdaları Tebliği’ne uygun olarak uluslararası standartlarda da ölçümleniyor. Tüm bunların yanı sıra, Türkiye’de üretim yapan ilk organik bebek maması firması olarak organik kavanoz ve tahıllı kaşık mamalarımız uluslararası sertifikalandırma kurumu ECOCERT IMO tarafından sertifikalandırılıyor.

 

“Tüketiciler için Gıda Doğallığının Önemi” adında yapmış olduğunuz bir araştırma mevcut. Bu araştırmaya göre tüketicilerin “doğal gıda”dan anladıkları, doğal gıdaya bakış açıları nedir?

Evet, Hero Group olarak geçtiğimiz yıllarda, İspanya Murcia ve İsviçre ETH Zürih Üniversiteleri ile işbirliği yaparak gıdada “doğallık” kavramına açıklık getiren önemli bir araştırmaya imza attık. Araştırmamızı 4 kıtada 32 ülkeden 85 bin tüketici ile gerçekleştirdik. Araştırma sonuçlarından anlıyoruz ki; tüketicilerden önce bu tanımın birden farklı tanımı anlamı oluyor; “doğallık” ülkelere ve bölgelere göre değişiklik gösterebiliyor, doğallık algısı herkes tarafından farklı özümsenebiliyor. Örneğin kadınlar ve yaşlılar için bir gıda ürününün doğal olması diğer tüketici gruplarına göre daha ön planda yer alıyor. Tüketicilerin gözünde ‘Doğallık’ demek; içinde katkı maddeleri gibi olumsuz niteliklerin barınmaması demek. Fakat tüketici çoğu zaman doğal olan ürünlerin olumlu nitelikler de barındırması gerektiğini anlamıyor.

 Hero Baby’nin doğal tarım uygulamalarında, organik mamada getireceği yenilikler nelerdir?

Hero Baby olarak üzerinde durduğumuz noktalardan biri; ürün çeşitliliği. Bu noktada Ar-Ge ekibimizle ileriye dönük çalışmalarımız arasında yeni tatlar, yeni ürünler bulunuyor. Bebeklerimizin farklı ihtiyaçlarına ve damak tatlarının gelişimine uygun olan, sağlıklı gelişimleri için üretilmiş ürünler geliştirmeye devam edeceğiz.

 

Yürütmüş olduğunuz tüm projeler akabinde ileriye dönük Ar-Ge, inovasyon çalışmalarınız hakkında da bilgi verebilir misiniz? Gelecekte nasıl bir Hero Baby göreceğiz?

Türkiye’de üretim yapan tek kavanoz ve kaşık mama üreticisi olarak Ankara’da pazarın ihtiyaçlarını karşılayabilecek kapasitede üretim yapan iki tane fabrikamız bulunuyor. İki fabrikamızda da 60’ın üzerinde ürün üretiyor ve bebeklerimizin sağlıklı gelişimlerine destek oluyoruz. Tüm bunların yanı sıra, markamızın sürdürülebilirlik alanında yürüttüğü projeler devam edecek. Yalın üretim, minimum üretim kayıpları, etkin stoklama ve atık yönetimi markamızın ele aldığı konular arasında. Sürdürülebilirlik kapsamında geçen yıla oranla yaptığımız iyileştirmeler arasında; Enerji sarfımızı yüzde 16, su sarfımızı yüzde 21, atıklarımızı ise yüzde 37 oranında azalttık. Bu alandaki çalışmalarımız önümüzdeki dönemlerde de artarak devam edecek.


Firma Fotogalerisi Bulunmuyor
Firma Videosu Bulunmuyor

Online Güvenilir Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri