Dünya Perakende Kongresi 2013 hızlı başladı! 08 Ekim 2013 Salı

7-9 Ekim günleri arasında gerçekleşecek olan Dünya Perakende Kongresi, tüm hızıyla sürüyor. 130 ülkeden bin 500 üst düzey yöneticinin katılacağı kongreyi 150 konuşmacı sektörün zirvesine taşıyacak. Kongrenin Türkiye medya partneri www.perakende.org, gelişmeleri kongre merkezi Paris'ten izliyor

1


2


3


4


5


6


7


8


9


10


11

Mustafa Yaşar Serdengeçti Yıldız Holding Perakende Grup Başkanı, Tahsin Pamir Perakendenin Duayeni, Recep Çalışkan Bizim Toplu Tüketim Genel Müdür Yardımcısı, Uğur Demirel Ülker Pasifik Genel Müdürü (Şok)


12


13


14


15


16


17


18


19


20


21


22


23

Ian Mc Garrigle’nin açılış konuşmasıyla başladı. 45 ülkeden 1500 katılımcı, 150 konuşmacı, 80 basın mensubu ile başladı. Katılımcıların 62% geçen sene Londra’ya da katılmış… İlki Barselona’da gerçekleştirilen kongrenin bu sene 7’si düzenleniyor…


24

Ian Mc Garrigle’nin açılış konuşması sonrasında bu seneki kongre’nin başkanı meşhur gazeteci Juliet Mann’a devretti.


25

Juliet Mann, “Uluslararası Büyümek için Sürekli Çabalamak” adlı açılış sunumunu yapmak üzere Carrefour CEO’su Georges Plassat’ı sahneye davet etti.


26

Georges Plassat konuşmasında 1963 yılında kurulan ve bu sene 50. Yılını kutlayan Carrefour’un kendi alanında Avrupa’nın en büyügü olduğunu vurguladı. Uluslararası pazarlarda yerel rekabettin çok zor ve maliyetli olduğunu söyleyen Plassat “emperyalizm sona ermiştir” dedi. 1. ya da 2. Sırada yer alamadıkları yerel pazarlardan çekileceklerini söyleyen Plassat Avrupa’ya, Çin’e, başta Arjantin ve Brezilya olmak üzere Güney Amerika pazarlarına odaklanacaklarını söyledi.


27

Deloitte Global Ekonomi Başkanı Ira Kalish, küresel ekonomiyi değerlendirdi.


28

Gelişmekte olan ülke pazarlarında büyümelerde bir gerilemenin yaşandığını vurgu yaparak özellikle dolar karşısında gelişmekte olan ülkelerin para birimlerinin ciddi bir değer kaybı yaşadığını söyledi.


29

1956 yılında Dünya Bankası Grubu`nun özel sektör kolu olarak kurulan IFC (International Finance Corporation) Uluslararası Finans Kurumu’nun gelişmekte olan ülkelerde özel sektörün gelişimini teşvik etmek için yatırım, danışmanlık ve varlık yönetimi hizmetleri sunmak…


30

Küresel Perakende, Gayrimenkul ve Otel Yatırımları Sektör Başkanı Olaf Schmidt, Türkiye’nin de üyesi olduğu 184 ülke tarafından kurulan IFC’in 50 milyar dolarlık bir portfoyu olduğunu belirterek perakende alanında 33 ülkede 88 proje yürüttüklerini söyledi.


31

Auchan ile Ukrayna pazarı için yaptıkları çalışmalardan örnekler verdi…


32

Statükoyu bozmak: Rekabet için Marka DNA`sını yeniden Keşfetmek yeniden konumlandırmak isimli oturumda HSN Ceo`su Mindy Grossman, Tesco Homeplus (Kore) Başkanı SH Lee, Head Merchants & Acquiring Business International Markets, MasterCard Uluslaraarası Pazar Geliştirme Başkanı Richard Hartzell, PriceMinister (Rakuten Group) Pazarlama ve İletişim Başkan Yardımcısı Olivier Mathiot


33

Juliet Mann, Moderatörlüğü`nde sahne aldılar ve marka başarı hikayelerini katılımcılarla paylaştılar...


34

Sadece gösteri mi? Müşteri alanlarının tasarımı: Perakende, eğlence, sosyal- doğru karma nedir? İsimli oturumda Arcadia Group Tasarım Başkanı Guy Smith, Waitrose Mağaza Geliştirme Başkanı Anthony Wysome ve heidi.com CEO’su Andreas Doering, Retail Week Mağaza Editörü John Ryan moderatörlüğü’nde bir araya geldiler… BHS, Burton, Dorothy Perkins, Evans, Outfit, Topshop, Topman ve Wallis gibi markaları bünyesinde barındıran Arcadia’nın Tasarım Başkanı, birbirinden farklı konseptleri ve hedef kitleleri olan markalarına farklı tasarımlar yaptıklarını belirterek muhafazakar müşterilerimize hitap markalar için farklı dinamik gençlere hitap eden mağazalarımız için ayrı konseptler tasarlıyoruz, onemli olan dogru karmayı dogru müşteri ile buluşturabilmek diye konuştu.


35

Sadece gösteri mi? Müşteri alanlarının tasarımı: Perakende, eğlence, sosyal- doğru karma nedir? İsimli oturumda söz alan heidi.com CEO’su Andreas Doering, alışılmışın dışında 9 yıl önce İnternet üzerinde açtıkları mağazalarının ardından fiziksel bir mağaza açmaya karar verdiklerini, genel de çoğu perakendecinin tersi yönde hareket ettiklerini belirtti.


36

20 aralık’ta Neuchatel’ de açacakları mağazaları için meşhur tasarımcı Zaha Hadid ile çalışmışlar…


37

Zaha Hadid’in “Sonsuz Raflar” konseptinde ürünler hem teşhir için hem de mobilya olarak kullanılabiliyor


38

Moduler, taşıması kolay konsept çerçevesinde mağaza içi yerleşimin 2 haftada bir değiştirilmesi planlanıyor.


39

Perakendede dönüşüm için hazır mısınız? adlı The Boston Consulting Group oturumunda The Boston Consulting Group’tan Steve Gunby, Rune Jacobsen, Gavin Parker, perakendede başarı faktörleri ilgili deneyimlerini katılımcılarla paylaştılar.


40

Netto, Fotex, Bilka ve Salling olmak üzere 4 farklı formatta toplam 1319 mağaza ile hizmet veren Dansk Süpermarketlerin CEO’su Per Bank, göreve gelişinin 18. ayında grubunda gerçekleşen dönüşümü katılımcılarla aktardı.


41

Lüks Perakendeciliği`nin duayeni, 1989-2012 yılları arasında Louis Vuitton’un başkanlığını yürütmüş Yves Carcelle, “Lüks Dünyası”nındaki tecrübelerini katılıcılarla paylaştı. Pazarlama kökenli biri olarak bütün iş hayatı boyunca hiç indirim yapmadığı belirten Carcelle, lüks perakendeciliğinde “indirimin” markaya zarar vereceğine ve markaya inanan müşterilerin inançlarını sarsacağını söyleyerek, sanılanın aksine kriz ortamlarında lüks tüketimin düştüğüne inanıldığını oysaki krizdeki insanların kendilerini iyi hissetmek için alışverişlerini artırdıklarından bahsetti.


42

1978 yılında Japonya’da ilk yurtdışı mağazalarını açtıklarını geçen 35 senede dünyanın pek çok noktasında “doğru lokasyonlara” yatırım yaptıklarını belirtti. Konuşmasında “Lokasyon, lokasyon, lokasyon” vurgusuyla “tek marka” mağazacılığında mağazanın yerinin her şeyden önemli olduğunu belirti. Mağaza açtıkları yerlerde sosyal yapının nasıl değiştiğini Moğolistan Ulan Bator, Çek Cumhuriyeti Prag mağazalarından örnekler vererek anlattı. Lokasyon ile ilgili olarak trafiğinin çok olmasından ziyade, yerin bir tarihinin, geçmişinin olmasının önemine değinen Carcelle, hizmet ve dekorasyon kalitesinin de yer ile bütünleşmesi gerektiğini söyledi. Ve şayet “hizmetiniz kötüyse sakın mağaza açmayın” dedi


43

1983 yılında ilk kitabını yayınlayan ardından ev dekorasyonu, yemek yapma, iyi ev hanımlığı konusunda tv programları, web sitesi, dergileri, radyo programları, kitapları, ürünleri ile markalaşan Martha Stewart, bugün 300 milyon doların üzerinde kişisel serveti ile alanında Amerika’da en çok tanınan insanlardan bir tanesi… Martha Stewart, yaşamından kesitler vererek şirketi Omnimedia ile ilgili tecrübelerini katılımcılarla paylaştı.


44

Küresel Tüketici konulu oturumda sahne alan CocaCola Global CCO’su Sandy Douglas, markanın bir söz, bir vaat olduğunu belirterek büyük markaların bu sözü tutmak ve korumak zorunda olduklarını vurguladı. Tüketicinin markaya karşı ödülünün sadakati değil, markaya karşı sevgisi ve aşkı olduğunu söyleyen Douglas, Cocacola facebook sayfasının 73 milyon hayranı olduğunu ve işin ilginç yanının bu sayfanın da Coca Cola tarafından değil, Dusty ve Michael iki Coca Cola tarafından açıldığını belirtti.


45

Mağaza alan ve tasarımlarımda karlılık değil, müşterilerine daha iyi, daha güzel, daha farklı bir deneyim yaşatmayı amaçladıklarını belirten King Fisher Ceo`su Ian Cheshire, yeni küresel farkındalığın digitalleşen tüketiciler tarafından yönlendirildiğini geleneksel perakendecilerin hızlı bir biçimde bu değişime adapte olmaları gerektiğini, fark yaratan mağazalarla birlikte internette de var olmanın bir zorunluluk olduğunu ifade etti.


46

Yeni nesil e-ticaret sunumuyla sahne alan Hanzade Doğan Boyner, hepsiburada.com’un kuruluşu, gelişimi ile ilgili deneyimlerini katılımcılarla paylaştı. Aylık 15 milyonun üzerinde ziyaret alan hepsiburada.com’da satılan ürünlerin %70’inin depolarında stoklu olduğunu belirten Boyner, sipariş verildikten sonra 2 saat içinde siparişin gönderime hazır hale geldiğini vurgulayarak teslimatın önemine dikkat çekti.Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri