Federasyonda yeni başkan Mustafa Altunbilek

Geçtiğimiz yıl yapılan ve üzerinden yaklaşık 10 ay geçen genel kurul sonrası ikinci kez federasyon başkanlığına seçilen Selamet Aygün, görevinden ayrıldı, yerine Mustafa Altunbilek geldi.

Selamet Bey’in ticaret dışı faaliyetlerinin yoğunluğu, sanırım federasyondaki görevlerini yerine getirme konusunda kendisini zorlamış olacak ki, yeni bir başkan ile yola devam edilmesinin uygun olacağını düşünerek görevinden ayrıldı. Bir önceki genel kurul sonrası yazmış olduğum gibi bu yapı kısa zaman içerisinde iç işleyiş bakımından tamamıyla istişare kültürü ile hareket ederek ön yoklama ile kendi içerisinden başkanlarını çıkarıyor. Bu gelenek federasyona bağlı tüm derneklerde aynı şekilde devam ediyor. Böyle bir gelişmenin süreci kesintiye uğratmadan işlerin yürüyor olması gerçekten anlamlı.

Türkiye Perakendeciler Federasyonu kurulduğu günden bu yana Mustafa Altunbilek üçüncü başkan oldu. Ankara’nın önemli zincir marketlerinden olan Altunbilekler’in sahibi kendisi. Mustafa Altunbilek, altı çocuklu bir ailenin en küçük çocuğu olarak 1959 yılında Nevşehir’de doğdu. İlk ve orta öğrenimini Nevşehir Hacı Bektaş’ta tamamlayan Altunbilek, daha sonra çalışmak üzere 2 yıllığına Almanya’ya gitti. Altunbilek, yurda döndükten sonra, Ankara’ya yerleşti ve 5 sene Ülker firmasında plasiyer olarak çalıştı. Bu firmada edindiği tecrübeler ve girişimci ruhundan aldığı gayretle, 1984 yılında küçük bir tanzim satış dükkânı açarak ticaret hayatına başladı. 1994 yılında 3 kardeşiyle ortak ve eşit hisseli aile şirketi Altunbilekler’i kurdu. Mustafa Altunbilek, üç dönem Ankara PERDER Başkanlığını yürüttü. Şu anda ATO Meclis Üyesi, TOBB Delege Üyesi, Kazan SİAD Yönetim Kurulu Üyesi görevlerini de yürüten Mustafa Altunbilek, evli ve 2 çocuk babası.

Şu ana kadar kendisini tanıdığım kadarıyla özellikle perakende konusunda Ankara’nın başarılı perakendecilerinden ve hem kendi işi hem de sektörle ilgili konularda kafa yoran bir yapısı var. Mustafa Bey eminim mevcut durumu bir önceki dönemlerde görev yapan başkanlardan daha ileri bir noktaya taşımanın gayreti içerisinde olacaktır. Zaten beyanatlarında da hep birlik ve beraberlik vurgusu yaparak daha başarılı bir noktada bulunmak isteğini dile getiriyor. Bu nedenle Ankara’da ikamet ettiğinden mesaisi bir hayli artmış durumda. Allah kolaylık versin. Sektör aslında her geçen gün bazıları için daralıyor. Mevcut problemlerin yanında yasal düzenlemeler de eklenince, özellikle çalışma saatleri ve koşulları ile ilgili iyileştirme isteği maalesef perakendeciye çok pahalıya patlıyor. Bu durumda verimsiz çalışan mağazalarda mutlak iyileştirme yapmak, yeni mağazalar için ya da yeni stratejiler için tekrar tekrar üzerinde durulması gerekir. Mevcut hali korumak ve derinleşmek daha akılcı bir yol gibi duruyor. Bu durum tabii ki genel olarak verimlilik konusunda mağazaların durumuna bağlı olarak değerlendirilmesi gereken bir konu. Verimli mağazalarla büyümek makulken, tersi bir durumda büyük bir risk haline dönüşebilir. Sanırım bu durumun herkes farkında. İşte bu nedenle federasyon, üyelerinin bu yöndeki gelişim süreçleri ve kararları noktasında farkındalık oluşturarak bir sivil toplum kuruluşu olarak görevini yerine getirmiş olacaktır. Bu durumda zaten sihirli cümleyi Mustafa Bey kullanmış durumda: “Birlik ve beraberlik”. Paylaşımları artırmak, ilişkiyi güçlendirmek ve özellikle eğitim ve gelişim konularındaki organizasyonları artırarak tüm bölgelere yaymak. Bu konuda beklenti yüksek düzeyde… İnşallah hep birlikte bu beklentileri karşılayabilecek şekilde daha fazla gayretin içerisinde olunur. Sektörün gelişimi ve tüm yerli oyuncularımızın başarısı için hepimiz hassasiyet içerisinde olmalıyız. Bu durumda yönetime ve başkana olan destek tamda bu noktada önemli hale geliyor. En nihayetinde birbirleri ile rakip olan oyuncuların aynı masada buluşması güç birliği yapması. Böylesine büyük ve başarılı organizasyonları inşa edebilmeleri gerçekten de çok önemli bir kazanım. Bir önceki genel kuruldan sonrada yazmıştım. Sektörde kartların yeniden karılarak dağıtılabileceği ve bu durumun dikkate alınarak federasyon yapısının gözden geçirilerek mevcut şartlara göre yeniden bir misyon belirlenmesi yararlı olabilir. Önceliklerin belirlenmiş olması aslında önemli bir kazanım. Ancak daha önce farklı platformlarda da dile getirdiğim gibi federasyonun bakış açısını geniş tutarak gerek üye sayısını gerekse temsil kabiliyeti olabilecek sektörün farklı derneklerinde çatısı altında toplayabilir. Özellikle “yerel” özelliğimizin ben bizler için ve bu çatı için en önemli avantajlarımızdan bir tanesi olduğunu düşünüyorum.
Perakende zorlu bir yolculuğun yapıldığı bir sektör, haliyle kendi işleri konusunda bir hayli meşguliyet içerisindeki insanların birde yönetsel görevlerde bulunarak fedakârlık yapıyor olmaları ayrıca takdir edilmesi gereken bir durum. İşte böyle bir dönemde böyle bir sorumluğu aldığı için ben yeni başkan Mustafa Altunbilek’i tebrik ediyor; bir önceki başkan Selamet Aygün’e de çıktığı yolda başarılar diliyorum.

“Büyük sıçrayış gerçekleştirmek isteyen, birkaç adım geriye gitmek zorundadır. Bugün dünle beslenerek yarında yol alır.”
                      Bertolt Brecht