Fashion Pact'e önemli katılımcı

Firma, tekstil ve moda endüstrisindeki diğer 23 şirket ile birlikte sürdürülebilirlik anlaşmasını imzaladı

Fashion Pact'e önemli katılımcı

Amacı, tekstil ve moda endüstrisinin çevresel etkilerini en aza indirmek olan toplam 56 şirket, üç ana madde üzerine yoğunlaşan Fashion Pact isimli moda paktına dahil oldular. Ana maddeler ise iklim, biyoçeşitlilik ve okyanusları kapsıyor.

 

Mango, sürdürülebilirlik konusunda koyduğu hedeflere doğru ilerlemektedir ve bu doğrultuda tekstil ve moda sektörlerinin çevresel sürdürülebilirliğini arttırmayı hedefleyen küresel bir koalisyon olan Fashion Pact'e katılmıştır. Şirket, bugüne kadar toplam 56 şirketin ve 250 markanın bir parçası olduğu bu küresel anlaşmaya imza atan 24 taraftan biri oldu.

 

Bu anlaşmanın imzalanması, Mango'nun çevresel sürdürülebilirliği stratejik dayanaklarından biri haline getirme sözü doğrultusunda attığı adımların bir parçasıdır. Mango'nun Kurumsal Sosyal Sorumluluk Müdürü Beatriz Bayo, bu konuda “Fashion Pact, önümüzdeki yıllarda, hedeflerimizi gerçekleştirecek olan eylemleri belirleyecektir; bu da, sürdürülebilirlik için tüm endüstrinin yararına ve kolektif olarak ilerlememizi sağlayacaktır” ifadesini kullandı.

 

Bu küresel anlaşma, tüm imza sahiplerinin, tekstil ve moda endüstrisinin çevresel etkilerini en aza indirgemek için toplu olarak çalışmalarını sağlıyor.

 

Anlaşma üç ana maddeye odaklı:

İklim Değişikliği ile mücadele, Biyoçeşitliliği muhafaza etmek ve Okyanusları korumak.

 

24 Ekim günü Paris'te ilk toplantı gerçekleşti.

 

Toplantıda konular; Fashion Pact’in yönetimi, üyeleri tarafından yapılacak çalışmaların düzenlenmesi ve anlaşmada verilen sözlerin pratik hedeflere çevrilmesi üzerine odaklandı. Bu bağlamda, şirketler Eylül 2020'de, her birinin bu süreçte kaydettiği ilerlemeyi gözler önüne seren bir başlangıç raporu paylaşma sözü verdiler. Daha sonra, Fransa'nın Ekolojik Dönüşüm ve Dayanışma Bakan Yardımcısı Brune Poirson, şirketleri çalışmalarından ve üstlendikleri görevden dolayı tebrik etmek için toplantıya katıldı.