Farklı olmak, doğru mağaza tasarımından geçiyor

Farklı olmak, doğru mağaza tasarımından geçiyor

Fulya B. ÖZTÜRK

Murat Bey, öncelikle sizi tanıyabilir miyiz, deneyimlerinizden bahseder misiniz?
Ben bir iç mimarım ve bu mesleği babamdan devraldım. Mimar Sinan Üniversitesi’ne girdiğim günden beri, yerli ve yabancı perakende markalarının mağazaları için mekân tasarımı ve uygulama çözümleri sunuyorum. Yani perakende konusunda uzman bir iç mimarım. 20 senedir sayısını hatırlamadığım kadar mağaza tasarımı ve uygulaması yaptım. Tecrübemi en çok artıran marka Zara oldu diyebilirim. Proje ve tasarım yöneticisi olarak çalıştığım mimarlık ofisinde tanıştığım Inditex Grubu, o güne kadar öğrendiklerimin üstüne yenilerini eklemem için bir fırsattı. Sonuç olarak, yabancı markalar sayesinde, proje yönetimi ve yeni uygulama teknikleri ile ilgili bir sürü deneyim edindim.
   
Perakende bir bütünlük zinciri… Bu bütünlük zincirinde perakende mağazacılığında tasarımın önemi nedir size göre?
Perakendecilikte amaç ürün satmaktır ve sattığınız ürünler ne kadar iyi olursa olsun, yanlış bir mağaza tasarımıyla asla hedeflenen satışlara ulaşamazsınız. Önemli olan, müşterinin mağazada zaman geçirip satın alma kararı almasını desteklemektir. Bunun için de en önemli şart, doğru bir aydınlatma ve havalandırmadır. Daha sonra müşterinin mağaza içinde rahat sirkülasyonu gelir. Bu arada ürünleri konforlu bir şekilde görmesi, ürünlere kolaylıkla ulaşabilmesi ve deneyimlemesi gerekir. Ve tabii ki, giriş, kasa, prova odaları, depo gibi tüm ana fonksiyonlar da doğru konumlandırılmalıdır. Şu ana kadar sadece fonksiyonlardan bahsettim. Tüm bunların yanında mutlaka marka, kendini çok doğru yansıtacak bir konsept tasarımına sahip olmalıdır. Müşteri mağazadan çıktığı zaman, bilinçaltında marka ile konsepti birleştirebilmelidir. Sonuç olarak mağaza yatırımcıları, rakiplerinin önüne geçmek ve tüketicinin öncelikli tercihleri arasında var olmak istiyorsa tasarımın etkisini göz ardı etmemelidir.

Sektörlere göre tasarımların dili de değişiyor mu, örneğin ayakkabı markasıyla iç çamaşırı satan bir mağazanın konsepti birbirinden ne kadar farklı olur?
Burada mağaza konseptini belirleyecek ana unsur, markanın yaratmak istediği müşteri algısı ve hitap ettiği kitle olacaktır. En nihayetinde bir marka, bir diğeriyle aynı değere ve aynı tüketici algısına sahip olamaz. Zaten olmamalıdır da. Mağaza tasarımı yaparken, tüketicinin algısını etkilemeniz gerekir. Yani mevcut mağazalardan daha farklı bir mağaza ortaya koymalısınız ki, marka diğer mağazaların arasından tüketicinin ilgisini çekebilsin. Bu yüzden bana göre hiçbir mağaza tasarımı birbirine benzememeli.

Fonksiyon, estetik ve uzun ömürlülük üçgeninde, mağaza için hangisi daha öncelikli?
Bizim için dayanıklılık olmazsa olmazdır. Diğer ikisinin önceliğini de zaten, markanın hedefleri, yaratmak istediği müşteri algısı ve ürünler belirler. Yani bazı markaların estetik kaygısı ön plandadır, bazılarının ise fonksiyon. Bu durumda tasarımcı olarak aslında bizim öncelik belirleme gibi bir lüksümüz olamaz. Ancak biz her tasarımımızda, dayanıklılığı üst seviyede tutup, estetik ve fonksiyonu da birbirinden fazla ayırmamaya çalışıyoruz.

Tasarım daha çok dijitalleşecek
Mağaza tasarımında en çok hangi hatalar yapılıyor? Biraz katliamlardan bahsedelim mi?

Tasarım yaparken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, markanın ihtiyaç ve isteklerini doğru ve net biçimde anlamaktır. Maalesef farkında olmadan bunu es geçip, ego tatmini için ortaya çıkarılan tasarımlar gerçekte amaca hizmet etmeyecektir. Hatta ürünlerin önüne geçerek, satışları ters yönde olumsuz etkileyecektir. Sonuç olarak bizim amacımız, tüketiciyi en doğru şekilde ürünle buluşturmak, onun mağazadan keyifli bir satış deneyimiyle ayrılmasını ve markayı iyi bir imajla hafızasına kazımasını sağlamaktır. Bir de sadece görselliği ön planda tutulup, işlevselliği ve uygulanabilirliği olmayan tasarımlar yapılıyor. Biz, uygulama hizmeti de verdiğimiz için bu tip tasarım hatalarıyla karşılaşıyoruz ve bu tip hataları, proje aşamasında tespit edip, revize ederek imalatımıza devam ediyoruz.

Markalara sunduğunuz hizmet ve çözümlerle ilgili bilgi alabilir miyiz?
Yerli ve yabancı perakende markaları için mağaza tasarımı ve anahtar teslim mağaza uygulaması yapıyoruz. Biz mağaza tasarımını 3 ana başlık altında inceliyoruz. İlki; müşteri briefleri, mevcut mağazanın analizi, rakip analizi, hedef kitle tanımlanması ve bunlar gibi analizlerden oluşan konsept aşamasıdır.  Ardından “tasarım” aşaması gelir. Bu aşamada; beyin fırtınası, 3 boyutlu alternatif eskizler, operasyonel çözümler, grafik tasarımlar, fotorealistik perspektifler, mağaza tasarım kılavuzu, satın alma listesi, malzeme panosu hazırlanması süreçleri tamamlanır. Son olarak da “planlama” aşamasına geçilir. Bu aşamada da, 2 boyutlu mimari, mekanik, elektrik, aydınlatma teknik imalat projeleri, detaylı mobilya projeleri, şantiye yönetimi, maliyet analizleri ve hakediş listeleri gibi uygulamaya hazırlık süreçleri tamamlanır. Tüm bunların yanında eğer müşteri talep ederse, tasarım aşamasından sonra 1/1 olacak şekilde mağazanın ufak bir uygulamasını yapabiliyoruz. Bu da, mağaza yatırımı yapılmadan önce, yatırımcının yeni mağaza tasarımını deneyimleyebilmesi için bir fırsat sunuyor. Bu da gerçek uygulama öncesinde, olası bir değişikliği zamanında tespit edip, yatırımcının parasını verimli ve etkili kullanmasını sağlıyor. Mağaza uygulaması; farklı disiplinleri bünyesinde barındıran bir süreçtir. Bunlar; mekanik, elektrik, inşaat ve mobilyadır. Burada önemli olan tüm bu disiplinleri doğru zamanlama ile organize edip, en hızlı şekilde mağaza uygulamasını tamamlamaktır. Maliyetler düşük ve aynı zamanda kalite yüksek olmalıdır. İmkânsız gibi görünse de biz bunu başarabiliyoruz. Ayrıca, uygulamanın devamında müşterilerimize sunduğumuz süresiz teknik destek hizmetimiz de var. Türkiye’nin neresinde olursa olsun,  mekanik, elektrik, inşaat ve mobilya ile ilgili her türlü teknik sorunu, acil değilse eğer, en geç 12 saat içinde çözüyoruz.

Mağaza tasarımcılığının geleceğini nerede görüyorsunuz, sizce önümüzdeki dönemde neler olacak sektörünüzde?
Günümüzün teknolojik gelişim hızını hesaba katarsak, çok değil 4-5 yıl sonra bugünkülerden çok daha farklı mağazalar göreceğiz. Mağazalar; vitrininden, prova odasına kadar dijital hale gelecek. Yüzde 100’e yakın oranda geri dönüşümlü yeni malzemeler ve çevreye duyarlı üretim şekilleri oluşturulacak. Tasarım olarak da doğal çizgilerin hâkim olduğu konseptler öne çıkacak. Bu teknolojik gelişmeler ve inovatif malzeme yatırımları sayesinde mağaza uygulama süreleri daha da kısalacak. Ve bu sürece ayak uyduramayan markalar, maalesef rakiplerinin gerisinde kalacak. Bu arada biz de, çok hızlı ve estetik mağazalar üretilebilecek bir sistem üstüne çalışıyoruz. Bu sistem tasarımdan çok bir inovasyon. Özellikle perakende sektörü için çok faydalı olacak bu ürünle, patentini aldığım zaman tanışabileceksiniz.