Eylül ayı AVM Ciro Endeksi açıklandı

13 Kasım 2017 Pazartesi

Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği (AYD) ile Akademetre Research tarafından ortaklaşa oluşturulan AVM Endeksi’nin Eylül ayı sonuçları açıklandı

eylul-ayi-avm-ciro-endeksi-aciklandi


Her ay düzenli olarak yayınlanan verilere göre ciro endeksi, 2017 Eylül döneminde bir önceki yılın aynı ayı ile karşılaştırıldığında ve enflasyondan arındırılmadan incelendiğinde yüzde 8,5 artış kaydederek 216 puana ulaştı.
AVM Endeksi verileri 3’üncü çeyrek bazında da geçtiğimiz yılın 3’üncü çeyreği ile karşılaştırıldığında yüzde 19,4 artış gösterdi. Endeks, 2017 3’üncü çeyrek döneminde 228 puana ulaştı. 

AVM’lerde kiralanabilir alan (m²) başına düşen cirolar Eylül 2017’de İstanbul’da 958 TL, Anadolu’da 731 TL olarak gerçekleşirken, Türkiye geneli metrekare verimliliği ise Eylül 2017’de 822 TL oldu. 

Çeyrek bazda metrekare verimliliği 870 TL olarak karşımıza çıkıyor. Bu durum bir önceki yılın aynı dönemi ile karşılaştırıldığında ve enflasyondan arındırılmadan incelendiğinde yüzde 19,3’lük bir artış yaşandığını ortaya koyuyor. 

Teknoloji kategorisi yükselişini sürdürüyor

Eylül ayında, kategoriler bazında en yüksek ciro artışı yüzde 38,5 ile teknoloji kategorisinde yaşandı. Geçtiğimiz yılın Eylül ayı ile karşılaştırıldığında AVM’lerdeki yiyecek içecek kategori ciroları yüzde 12,8, giyim kategori ciroları yüzde 0,9, ayakkabı kategori ciroları yüzde 0,5 ve diğer* alanlar kategori ciroları yüzde 13,7 ile artış gösterdi. Hipermarket kategori cirolarında ise bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 1,2 azalış gözlemlendi.


Ziyaret Sayısı Endeksi

Ziyaret sayısı endeksi 3’üncü çeyrek bazında ise geçtiğimiz yılın aynı dönemiyle karşılaştırıldığında yüzde 1,9’luk azalış göze çarpıyor.  

Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri