Endüstri liderleri yüksek değerli büyümeye odaklandı

The Consumer Goods Forum Global Zirvesi’nde tüketici ürünleri sektöründen 800 CEO ve üst düzey yönetici bir araya geldi. İstanbul gelişmiş batı ekonomisi ile hızla gelişen Asya ve Ortadoğu ekonomileri arasında eşsiz bir köprü olarak nitelendirildi. The Coca- Cola Company CEO’su ve Yönetim Kurulu Başkanı Muhtar Kent sürdürülebilir bir büyüme için sektörün sorumluluk üstlenmesi gerektiğine işaret etti

Endüstri liderleri yüksek değerli büyümeye odaklandı

 

Dünyanın önde gelen tüketici ürünleri firmalarının liderleri sürdürülebilir büyüme sağlamaya yönelik çözümler üretmek hedefiyle İstanbul’da başlayan üç günlük zirvede bir araya geldiler. The Consumaer Goods Forum (CGF) tarafından düzenlenen zirve için bu sene gelişmiş batı ekonomisi ile hızla gelişen Asya ve Ortadoğu ekonomileri arasında eşsiz bir köprü olan İstanbul seçildi.

CGF Eş Başkanı ve The Coca Cola Company CEO’su ve Yönetim Kurulu Başkanı Muhtar Kent, sektörün karşı karşıya olduğu sorunlar konusundaki görüşleri ile zirveyi açtı: “Tüketici ürünleri sektörü dışında hiçbir sektörün sürdürülebilir büyümeyi sağlamak konusunda daha büyük bir sorumluluğu yoktur. Gıda güvenliğinden çevresel korumaya kadar dünyanın büyük bir bölümünde görülen refahın kaynaklar üzerinde muazzam bir baskı oluşturduğunu görüyoruz. Bugün dünyanın karşı karşıya kaldığı sorunlara baktığımızda inancım odur ki birçok vakada çözüm güçlü bir konsepte indirgenmektedir; bu da dokunduğumuz toplumlarda ve bireylerde ortak değerler yaratarak sürdürülebilir büyümeyi beslemektir. Yaşamını sürdürmek için herkes büyümek zorunda. İşletmeler, kişiler hatta milletler… Tüketiciler, gezegenimizin korunması, yaşamlarının daha iyi hale getirilmesi, yeni işler yaratılması, içinde yaşadıkları toplumların sürdürülebilir büyümelerine katkıda bulunmamız için verilen sözleri tutmamızı bekliyorlar. Diğer bir deyişle, şirketlerimizin ve markalarımızın ortak değer yaratmak üzere verdikleri sözleri tutmamızı çok önemsiyorlar.”

Önümüzdeki iki gün boyunca Nestle’den Paul Bulcke, Turkcell’den Süreyya Ciliv, Marks &Spencer’dan Marc Bolland gibi CEO’lar delegelere seslenerek Türkiye’nin artan refahı ve yükselen profili, perakendecileri bekleyen başlıca sorunlar ve yeni nesil tüketiciler konulu oturumları yönlendirecekler.

CGF, dünyanın dört bir yanında70’in üzerindeki ülkede yer alan 400’den fazla üretici, perakendeci, hizmet sağlayıcı ve diğer paydaşları temsil ediyor. Forum üyesi olan şirketlerin toplam satış rakamı 2,5 trilyon euro.

The Consumaer Goods Forum hakkında
Tüketim Ürünleri Forumu (CGF) üyeleri tarafından yönetilen küresel ve parite bazlı bir ağdır. 70’in üzerinde ülkeden 400’ü aşkın perakendeci üretici, hizmet sağlayıcı ve diğer paydaşların CEO’larını ve üst yönetimlerini bir araya getirerek endüstrinin coğrafya, büyüklük, ürün kategorileri ve biçimleri konusundaki çeşitliliğini yansıtır. Forum üyesi olan şirketlerin toplam satış rakamı 2,5 trilyon euro civarında. Perakendesi ve üretici üyeleri neredeyse 10 milyon kişiye doğrudan istihdam sağlarken değer zinciri boyunca yaklaşık 90 milyon kişiye de ilgili işlerde istihdam sağlandığı tahmin ediliyor. Forum, Haziran 2009’da CIES – Gıda İşleri Forumu ile Küresel Ticaret Girişimi (GCI) ve Küresel CEO Forumu’nun birleşmesi ile meydana geldi. Tüketim Ürünleri Forumu 50 üretici ve perakendeci CEO ve Yönetim Kurulu Başkanı'nı içeren Yönetim Kurulu tarafından yönetiliyor. Forum günümüzün tüketim ürünleri endüstrisinin gelişiminde merkezi rol oynayan beş stratejik öncelik olan Yükselen Trendler, Sürdürülebilirlik, Güvenlik ve Sağlık, Operasyonel Mükemmellik ile Bilgi Paylaşımı ve İnsan Gelişimi etrafında bilgi alışverişi ve girişimler için benzersiz bir küresel platform sağlıyor. Forum’un vizyonu: “Daha iyi işler ile daha iyi hayatlar”dır. Bunu gerçekleştirebilmek için, forum üyesi üretici ve perakendeciler, özellikle rekabetçi olmayan süreç gelişimi olmak üzere perakende ve tüketim ürünleri endüstrisini etkileyen kilit stratejik ve pratik konular hakkında ortak bakış açıları oluşturmak için Forum’a vekâlet vermişlerdir. Forum’un başarısı değer zinciri boyunca en iyi uygulamaların uygulanmasını birlikte geliştiren ve önderlik eden sektördeki ana oyuncuların katılımı ile sağlanıyor. GCF, Paris’deki merkezi ve Washington, DC, ve Tokyo’daki şubeleri ile tüm dünyadaki üyelerine hizmet veriyor.