Ender Saraç merak edilenleri Beylikdüzü Migros’ta cevapladı

Ece Türkiye tarafından yönetilen Beylikdüzü Migros Alışveriş Merkezi, önceki gün ünlü doktor Ender Saraç'ı konuk etti

Ender Saraç merak edilenleri Beylikdüzü Migros’ta cevapladı

Banu Noyan, organizasyonuyla Beylikdüzü Migros Alışveriş merkezi ziyaretçileriyle buluşan Saraç'ı büyük bir kalabalık karşıladı. AVM ziyaretçileri, sağlıklı beslenme ve hastalıklardan korunmayla ilgili merak ettikleri tüm soruları Ender Saraç'a sordu. Ünlü doktor, gelen soruları içtenlikle cevapladı. Erder Saraç'a ilk olarak vegan beslenenlere “koyunlara benziyorlar” ve “tahıl beyinli” diyen Canan Karatay'ın açıklamaları soruldu. 

 

Saraç ise bu soruya şöyle cevap verdi: “Veganlık çok saygı duyduğum bir tercih. Bugün global ısınmanın en büyük nedeni cipler arabalar değil, hayvanların çıkardığı gazlar. Veganların burada çok iyi bir niyeti var; dünya barışı, global ısınmanın önüne geçilmesi, hayvanlarının haklarının korunması... Ben çok saygı duyuyorum veganlık seçimini yapanlara. Veganlığı hastalık olarak söylemek biraz ağır bir ifade geldi bana. Veganlar koyun beyinli diye bir şey yoktur. Ayıp bir şey olmuş bu. Keskin söylemleri çok desteklemiyoruz.”

 

Erkekte yağlanma kadınlaşmaktır

Sağlıklı yaşam sürdürmek için doğru beslenmenin önemine dikkat çeken Ender Saraç, Türk insanının en büyük sorununun obezite olduğunu söyledi. Saraç sözlerine şöyle devam etti: “Avrupa'da obezite oranı en yüksek ülkeyiz. Göbek büyüdükçe ömür kısalıyor. Geçmişe bakın, bir tane obez atamız var mı? Hepsi güçlü, üçgen vücutlu adamlar, 35 kiloluk mermileri taşıyor. Türk gibi kuvvetli lafı vardır. Bu Türk gibi şişman lafına döndü. Ne kadın ne erkek çalışmıyor. Yiyip içip yatıyorlar. Eskiden erkekler ok atıp çapa yapardı. Şimdi her şey hazır.”

 

Saraç ayrıca: “Bugünün erkekleri pamuk prenses gibiler. Ok atmayıp, çapa yapmadıysan ve yağlanmaya başladıysan erkek olarak dişileşme başlar. Yağlanma kadınlaşmaktır.” dedi. 

 

Damacanalar tehlike saçıyor

Doktor Ender Saraç başka bir tehlikeye daha dikkat çekti. Yılladır evimize giren plastik damacanalarda büyük bir tehlike olduğunu söyleyen Saraç: “Damacana sular için kullanılan şişelerde erkeklerin testesteron seviyesini düşüren maddeler bulunduğu düşünülüyor. Dikkat etmenizde fayda var. Gelen suları hemen cam damacanalara boşaltın.” açıklamasında da bulundu.

 

Alzheimer'den korunmanın yolu zerdeçal

Çağımızın en tehlikeli hastalıklarından biri olan Alzheimer'dan korunmanın yollarını da anlatan Saraç, şunları söyledi: “40 yaşın üstünde basit şeyleri unutmaya başladıysanız, hemen test yaptırın. Erken teşhis çok önemli. Bu konuda zerdeçal öneriyorum. Zeytinyağı ve karabiberle birlikte tüketilirse, Alzheimer'dan korunmak için çok önemli. Ayrıca her gün bulmaca çözerek ve satranç oynayarak beyne egzersiz yaptırın.”