Ekoroma, Anamur’dan Hatay’a uzanacak

18 Kasım 2014 Salı

Adana, Mersin ve Hatay’da 20 yıl boyunca hizmet veren Yonca Marketler Zinciri, 2009 yılında, Migros’un 18 şubesini satın almasının ardından kısa bir süre sonra Ekoroma ismiyle perakende sektöründeki yerini tekrar almıştı. Bugün 14 şubeye ulaşan Ekoroma, yılsonuna kadar 3 yeni şube daha açacak. Ekoroma Genel Müdür Özcan Balioğlu, 2020’ye kadar “Anamur’dan Hatay’a 50 Ekoroma” hedefi için çalışacaklarını anlattı

ekoroma-anamurdan-hataya-uzanacak

Özlem ELGÜN HARPUTLUOĞLU

Ekoroma, perakende sektöründe ikinci kez doğdu. Bu doğuş hikayesinden bahsedebilir miyiz öncelikle?
Yonca’nın operasyonu ve başarı hikayesi yarım kalmıştı. Satış bir zorunluluktan gerçekleşmişti. Yarım kalan başarı öyküsü devam etmeliydi ve daha yapılacaklar vardı. Yeni bir heyecan, yeni bir bebek, yeni bir sayfa Ekoroma…

Ekoroma da, farklı sebeplerle de olsa, bir kez daha satılır mı? Ya da büyüme stratejinizde satın almak var mı?
Büyüme stratejisi içerisinde ağırlıkta organik büyüme hedefliyoruz. Ancak koşulların elverişli olması durumunda stratejik bir hamle düşünebiliriz.

Ekoroma Adana'da doğdu, Mersin ve Hatay'da yaygınlaştı. Bölgenizi genişletmeyi planlıyor musunuz? Nerelerde büyüyeceksiniz?
Bölge insanımızın göstermiş olduğu teveccüh bize sektörde büyüme adına itici bir güç oldu. Evet, Ekoroma ilk adımlarını Adana’da attı. Mersin’de gelişti. Hedefimiz ise Hatay’a kadar uzanan bir zincir: “Anamur’dan Hatay’a 50 Ekoroma”. Bu hat üzerinde zincirimize yeni halkalar eklemeyi düşünüyoruz. 

Toplamda kaç şubeyle, ne kadarlık satış ve depolama alanında, kaç çalışanla faaliyet gösteriyorsunuz?
Şimdilik 14 şube 12 bin metrekare üzerinde bir satış alanına sahibiz. Mağazaların depoları haricinde bir de lojistik merkezimiz ile hal lojistik deposuyla; yılda 4,5 milyonun üzerinde müşterimize 480 çalışanla hizmet veriyoruz.

Kısa sürede hızlı büyümenin formülü nedir? Siz nasıl başardınız?
Bu bir ekip işi. Ekoroma kurulurken ağırlıkla Yonca’nın eski başarılı yönetim kadrosuyla yeni bir zincir kurmak üzere yola çıktık. Ekoroma markasının kalitesi, hizmet standartları, fiyat politikası, perakende piyasasına verdiği katkı ve her şekilde halkımızın kazançlı çıkacağı, en uygun fiyatlara kaliteli ürünleri alabileceği ortamda hak ettiği, kendilerine verilen değeri en üst seviyede hissedebileceği bir alışveriş merkezi. Müşterilerimizin hizmetinde her gün uzman kasap, şarküteri, manav, unlu mamuller üretim personelleriyle hedeflediğimiz hızlı büyümeye adım atmış olduk. Yönetim kadrosunun cesaretiyle ve mağaza çalışanlarımızın vermiş olduğu güç ile 11 ay gibi kısa bir sürede 9 şubeye ulaştık ve hatırı sayılır bir zincir haline geldik.

Peki, hızlı büyümenin getirdiği bir takım olumsuzluklar yok mu?
Hızlı büyümenin en büyük olumsuzluğu o ivmenin içerisinde kalabilmek ve devamını getirebilmek. Henüz bazı şubeler tam oturmadan başka şubelerin açılması, bir takım operasyonel sorunları da beraberinde getirebilyor. Ancak bunun üstesinden gelebilmek için yönetici ve personellerin iş bilgisi, sorunları aşmak için yeterli bir kaynak oldu.

Geçtiğimiz yıl bir de üretim merkezi açmıştınız. Bu anlamda neler yapıyor, neler hedefliyorsunuz?
Üretim tesisimiz gurur kaynaklarımızdan bir tanesi. Tüm tatlı, kuru pasta, yaş pasta ve poaça, simit gibi mayalı ürünler burada üretiliyor. Hedefimiz halkımıza kaliteli, azami hijyen koşullarında üretilmiş ve her bütçeye uygun ürünler sunabilmek. Bu merkezin kapısında ise “Tükettiğiniz ürünlerin üretimini görmek hakkınız” diye bir sloganımız var. Unlu mamuller konusunda niyetimiz daha da çeşitli ürünleri halkımızın beğenisine sunarak bu alandaki bilinirliğimizi pekiştirmek.

Yılsonunda ne kadarlık yatırımla, kaç şube daha açmayı planlıyorsunuz? Uzun vadede hedefledikleriniz neler?
Yılsonuna kadar 3 şube daha açarak, 2015’e 17 mağazayla başlamak istiyoruz. 2020 hedefimiz ise “Anamur’dan Hatay‘a 50 Ekoroma”.

Özcan Balioğlu kimdir?
Tüm eğitim hayatını Fransa'da tamamlayan Özcan Balioğlu, 1989'da Türkiyenin ilk hipermarketi olan Belpa'da başladığı profesyonel yaşamını, 20 yılı aşkın bir süre perakende sektörünün önemli kurumlarında sürdürdü. Satış pazarlamadan reyon şefliğine, departman müdürlüğünden mağaza müdürlüğüne dek perakendenin en can alıcı noktalarında edindiği deneyimi, 2000 yılından itibaren sektörün en önemli oyuncularından biri olan CarrefourSA çatısı altında sürdü. 2001'de CarrefourSA'da hipermarket açan ilk Türk mağaza müdürü oldu. 2004-2009 yılları arasında CarrefourSA İnsan Kaynakları Direktörü olarak, 2009-2011 yılları arasında ise 4 bölgede 44 mağazanın sorumluluğunu üstlendiği Süpermarketler Operasyonel Direktörü olarak görev yaptı. Balioğlu 2011 yılında, 20 yılı aşkın birikimini perakende sektörünün tüm kurumlarıyla paylaşacağı inancıyla danışman, koç ve eğitmen olarak insan kaynaklarından iş hukukuna, bütçeden ürün yönetimine ve satış pazarlama fonksiyonuna dek perakendenin önemli konularındaki bilgi ve deneyimini aktarmaya başladı. 2013 yılında ise Ekoroma çatısı altında Genel Müdür olarak göreve başladı. Evli ve 2 çocuk babası olan Balioğlu, çok iyi derecede Fransızca ve iyi derecede İngilizce biliyor.Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri