Ekonomiye güven azalmaya devam ediyor

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası iş birliği ile yürütülen tüketici eğilim anketi sonuçlarından hesaplanan tüketici güven endeksi, eylül ayında bir önceki aya göre yüzde 13,2 oranında azaldı; ağustos ayında 68,3 olan endeks eylül ayında 59,3 oldu

Ekonomiye güven azalmaya devam ediyor

Hanenin maddi durum beklentisi endeksi bir önceki aya göre yüzde 10,4 oranında azalarak eylül ayında 76,7 oldu. Bu azalış, gelecek 12 aylık dönemde hanenin maddi durumunun daha kötü olacağını bekleyenlerin artmasından kaynaklandı.

 

Genel ekonomik durum beklentisi endeksi 74,6 oldu

Genel ekonomik durum beklentisi endeksi ağustos ayında 88,3 iken, eylül ayında yüzde 15,5 oranında azalarak 74,6 değerine düştü. Bu düşüş, gelecek 12 aylık dönemde genel ekonomik durumun daha iyi olacağı yönünde beklentisi olan tüketicilerin bir önceki aya göre azalmasından kaynaklandı.


İşsiz sayısı beklentisi endeksi 67,2 oldu

İşsiz sayısı beklentisi endeksi bir önceki aya göre yüzde 9,3 oranında azalarak eylül ayında 67,2 oldu. Bu azalış, gelecek 12 aylık dönemde işsiz sayısında düşüş bekleyenlerin azalmasından kaynaklandı.


Tasarruf etme ihtimali endeksi 18,8 oldu

Tasarruf etme ihtimali endeksi ağustos ayında 25,3 iken; eylül ayında yüzde 25,9 oranında azalarak 18,8 oldu. Bu azalış, gelecek 12 aylık dönemde tasarruf etme ihtimali olduğunu düşünen tüketicilerin bir önceki aya göre azalmasından kaynaklandı.