Ekonomistler TÜİK verilerine anlam veremedi

Ekonomistler TÜİK verilerine anlam veremedi

Tüketici fiyatları (TÜFE) Ağustos’ta yüzde 0.86 artarken yıllık bazda yüzde 15.01’e geriledi. Bloomberg HT’nin anketine göre TÜFE’nin aylık yüzde 1.3, yıllık yüzde 15.5 olması bekleniyordu.

 

“Oldukça tuhaf”

Ağustos enflasyonunu Twitter hesabından değerlendiren ekonomist Mahfi Eğilmez İstanbul Ticaret Odası (İTO) Ücretliler Geçinme Endeksi’ndeki ağustos ayı artışına dikkat çekti. Eğilmez: “İTO Ücretliler Geçinme Endeksi’nin yüzde 2,53 arttığı ağustos ayında TÜFE’nin yüzde 0,86 artması oldukça tuhaf.” yorumunu yaptı.

 

“Bu işte bir gariplik var”

Prof. Dr. Burak Arzova ise ağustos ayı enflasyon beklenti anketlerine dikkat çekti. Foreks’in anketinde beklentinin aylık yüzde 1,34 olduğunu hatırlatan Arzova: “Bu işte bir gariplik var. Bu kadar önemli kurum ve ekonomist TÜİK enflasyonunun yakınına bile ulaşamamış. Çok garip.” diye yazdı.

 

Arzova’nın yorumuna Twitter’dan destek veren ekonomist İBrahim Kahveci ise: “Bir TÜİK mucizesi. Kağıt üzerinde zam yok.” dedi.

 

“Enflasyon düştü, fiyatlar arttı”

Prof. Dr. Veysel Ulusoy ise TÜİK enflasyonunda gördüğü tutarsızlığı bir cümleyle ifade etti. Ulusoy: “Enflasyon düştü, fiyatlar arttı.” dedi.