Perakende PageSkin

Eczacıbaşı yeniden yapılanıyor

Eczacıbaşı Tüketim Ürünleri Grubu’nun ev dışı tüketim pazarında faaliyet gösteren şirketi Eczacıbaşı Profesyonel, gelişen hayat şartları ile sektörde oluşan talebe cevap vermek için yeniden yapılanma kararı aldı

Eczacıbaşı yeniden yapılanıyor

Sektördeki büyümenin artacağını dikkate alan şirket, 2013 yılında yüzde 30’luk büyüme hedefliyor. Basın mensuplarıyla  bir araya gelen Eczacıbaşı Tüketim Ürünleri Grubu Başkanı Hakan Uyanık ve Eczacıbaşı Profesyonel Genel Müdürü Yeşim Roth, Eczacıbaşı Profesyonel’in bu yılki büyüme hedefinin ise yüzde 30 olduğunu söyledi.

Otel, fabrika, hastane ve alışveriş merkezleri (AVM) gibi her türlü işyerinin temizlik ve gıda ihtiyacının sağlandığı ev dışı tüketiminin (EDT) hızla arttığını söyleyen Uyanık, “Türkiye’de hane sayısındaki artış, 10 yılda dört kat artarak 300’e ulaşan AVM sayısı ve 32 milyon turist ev dışı tüketim pazarını 16 milyar dolara ulaştırdı.’’ dedi.

Sektördeki büyümenin devam edeceğini söyleyen Uyanık, EDT pazarındaki büyümede ulusal ve uluslararası alandaki değişen tercihlerin önemli rol oynadığı değerlendirmesinde bulundu. Uyanık, “Tüm bu gelişmeler Türkiye EDT pazarında önemli artışa neden oldu. 2000’li yılların başında birkaç milyar dolar olarak ifade edilen pazarın büyüklüğü, bugün 16 milyar dolara yükseldi” dedi.

ABD ve Avrupa’da gıda, temizlik ve içecek için yapılan toplam tüketim harcamalarının yüzde 30-50’lik kısmını EDT’nin oluşturduğunu ifade eden Hakan Uyanık, söz konusu artış oranının Türkiye’de gerçekleşmesi durumunda pazarın 22 milyar dolar düzeyine ulaşacağını söyledi. Ev dışı tüketim sektörünün Eczacıbaşı Topluluğu’nun önemli büyüme alanlarından biri olduğunu söyleyen Uyanık, 2013 yılını yüzde 30’luk bir büyüme ile kapatmayı hedeflediklerini ifade etti.  Eczacıbaşı Profesyonel’in çalışmaları ve hedefleriyle ilgili bilgi veren Eczacıbaşı Profesyonel Genel Müdürü Yeşim Roth ise şirket olarak evin dışında tüketim yapılan birçok farklı noktaya profesyonel temizlik, hijyen ve gıda ürünleri alanında komple çözümler sunduklarını belirtti.

Kaynak: Zaman

Perakende PageSkin
Perakende PageSkin