ECCO, ilk yılında hedefini tutturdu

16 Mart 2015 Pazartesi

Dünya ayakkabı devi Türkiye’de 1’inci yılını planladığı gibi 5 mağaza ile tamamladı

ecco-ilk-yilinda-hedefini-tutturdu

İlk iki mono-brand mağazasını geçtiğimiz yıl mart ayında İstanbul’da açan ECCO, planladığı gibi 5 mağaza ile Türkiye pazarına başarılı bir giriş yaptı. Danimarkalı ECCO Türkiye’de önümüzdeki 5 yıl içerisinde 35 mağazaya ulaşmayı planlarken sermayesini de iki katına çıkararak Türkiye pazarına güvenle baktığının işaretlerini verdi.

ECCO Türkiye Genel Müdürü Deniz Necati Erda konuyla ilgili olarak şunları söyledi: “Türkiye'nin büyük bir potansiyel pazar olduğunu düşüncemizde en ufak bir değişiklik yok. Planladığımız gibi 2014’de İstanbul'da 5 ECCO mağazası açtık. Ürünlerimizi ECCO İstanbul Marmara Forum’da, ECCO Forum İstanbul mağazasında, premium mağaza konseptindeki ECCO Mall of İstanbul’da, Özdilek Park’ta ve Çekmeköy Metro Garden’daki ECCO mağazalarımızda tüketicilerimizle buluşuyoruz. Önümüzdeki 12 ayda 5 mağaza daha açmayı planlıyoruz. Bir yıl gibi kısa bir süre geçmiş olmasına rağmen, yüzde 100 kendi derilerimizden ürettiğimiz yüksek teknolojili ayakkabılarımıza, çanta ve aksesuarlarımıza Türk tüketicisinin göstermiş olduğu ilgiden son derece memnunuz.”

ECCO, Türkiye’yi 76 milyonu aşkın nüfusuyla ve yılda 200 milyon çift ayakkabı pazarıyla Avrupa pazarları arasından en büyük potansiyel olarak değerlendiren Necati Erda, kısa vadede önlerinde bazı sorunlar olsa da orta ve uzun vadede bu sorunların aşılabileceğini belirtti ve: “Önümüzdeki yıllar boyunca ECCO, Türkiye’de perakende sektörüne önemli yatırımlar yapacak. ECCO, Türk tüketicisini, hem konfor hem de kaliteyi bir arada sunan İskandinav tasarımıyla tanıştırdıkça ürünlerimiz büyük beğeni kazanmaya devam edecektir. Kısa vadede ithal ayakkabıda vergi artışı ve kur istikrarsızlığı gibi zorluklarla karşılaşsak da bu zorlukları uzun ve orta vadede aşabileceğimize inanıyoruz. Hiç beklemediğimiz bir anda gerçek deri ayakkabıya yüzde 50, suni deri ayakkabıya yüzde 30 gibi yüksek bir vergi artışı ile karşılaştık. ECCO’nun ürünlerinin tamamı gerçek deriden oluştuğu için biz yüzde 50 vergi artış oranıyla daha çok etkilenen tarafta yer aldık. Bu vergi oranları daha makul seviyelere çekilirse yatırımlarımız daha da hızlanacaktır ve bu yatırımlar Türkiye ekonomisine büyük katkı sağlayacaktır.” dedi.

Şu anda vergi artışından kaynaklanan fiyat ayarlamaları stoklardan karşılandığı için raftaki ürünlere yansımadığını söyleyen Erda: “Ancak önümüzdeki bahar ve yaz koleksiyonumuzda vergi artışının etkilerini fiyatlarda kaçınılmaz olarak göreceğiz. Türkiye olarak özelikle İstanbul gibi merkezlerimizde AVM’lerimiz ve moda günleri etkinlikleriyle çevre ülkeler için alışverişte bir cazibe merkezi olmayı devam ettirmeliyiz. Örneğin bir İranlı turist uluslararası tüm markaları uygun fiyatlarla İstanbul’da bir arada bulabilirse ülkemize geliyor ve konaklamasından yeme içmesine kadar birçok alanda döviz bırakıyor. Ama bu fiyatlar aşırı vergilerle rekabetçi olmaktan çıkarsa İstanbul alışverişte cazibesini kaybediyor ve alışveriş tercihleri kısa sürede Dubai gibi merkezlerle yer değiştiriyor. ” diye konuştu.

Tüm bu sorunların aşılabileceğini ifade eden Erda: “Bir süre önce 5 milyon 200 bin TL olan sermayemizi 5 milyon TL daha artırma kararı aldık. Bu da Türkiye’ye ne kadar güvendiğimizin rakamsal ispatı.” dedi.  Erda, konuşmasında Türkiye’de ayakkabı sektöründe var olan ve merdiven altı diye tabir edilen, sağlıksız üretimlere de değinerek “Sektörde bir regülasyon düzenleme yaparken aynı zamanda yerli üretim koşullarının da iyileştirilmesi büyük önem taşıyor.” şeklinde konuştu.Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri