Perakende PageSkin

E-ticaretle %100’ün altında büyüyen çok az sektör mevcut

E-ticaretle %100’ün altında büyüyen çok az sektör mevcut

Pandemi süreciyle birlikte alışkanlıklar da değişti. Tüketicideki bilinç ve davranış değiştikçe e-ticaret pazarında yerini almak isteyen firma sayısı da artış gösterdi. İşletmeler yaşanabilecek her türlü olumsuzluğa karşı kendilerini koruyabilmek için hızla e-ticarete başlamayı tercih etti. IdeaSoft İş Ortaklıkları Müdürü Eray Şentürk, iş güvenliği sektörünün %400, hobi ve oyuncak sektörünün ise %227 büyüdüğünü açıkladı.

Farklı ölçekte 11 bine yakın işletmeye hizmet sunup, alt yapı sağladıklarını söyleyen Şentürk, her yıl yüzde 20’nin üzerinde işletmenin e-ticaret pazarına girdiğini, açılan online mağazaların en az fiziki mağazalar kadar iyi yönetilmesi gerektiğini belirtti. 

Şentürk; “2019 ve 2020 yılını karşılaştırdığımızda e-ticarete başlamak isteyen firma sayısında %50’nin üzerinde bir artış olduğunu görüyoruz. Fakat mevcut lojistik dağıtım ağının belirli bir kapasitede kalmasından dolayı bu alanda bir yoğunluk ve gecikme yaşandı.  Bu da e-ticaret sektörü için önemli bir tecrübe oldu. Pandemi döneminden önce e-ticaret hacmi her yıl ortalama %35 büyürken 2020 yılında bu oran %100’ün üzerinde gerçekleşti. Hatta iş güvenliği sektörü %400, hobi ve oyuncak sektörü %227, mobilya sektörü %180, kişisel bakım %150, gıda sektörü %135 gibi büyümelerle online ticaretteki altın çağlarının ilk yılını yaşadılar. 2020 yılında e-ticarette %100’ün altında büyüyen çok az sektör mevcut.

Mart ayından bu yana geçtiğimiz yıla kıyasla e-ticaret ekosistemi %50’nin üzerinde bir büyüme gösterdi.  E-ticaret sektöründe önümüzdeki 3 yıl içinde beklenen büyüme Mart-Haziran ayları arasında görüldü. Bu büyümenin kaynağına bakıldığında mevcut internet kullanıcılarının online alışveriş frekanslarının artması dışında, yaklaşık 10 milyon yeni kullanıcı internet üzerinden alışveriş yapmaya başladı. Bu kullanıcıların internet üzerinden ortalama ayda bir ürün satın aldığı  dikkat çekiyor. 

2020 yılını e-ticaret sektöründeki altın çağın başlangıcı olarak niteliyorum çünkü online alışveriş alışkanlıklarının geriye doğru değil her zaman olduğu gibi, ileriye doğru gideceğini tahmin ediyoruz. Bunun yanı sıra e-ticaretteki satış hacimlerinin 2021 yılında da artarak devam edeceğini öngörüyorum.” dedi.

 

Kobi’lerin dijitalleşmesi ve büyümesi için sınırları kaldırmasına destek oluyoruz

Vodafone, Google Türkiye, Yapı Kredi Bankası, Visa ve Akbank gibi ekosistemdeki birçok kurumla birlikte KOBİ’leri desteklemek adına başlattıkları projelerin çok verimli ilerlediğini söyleyen Şentürk;  “KOBİ’lerin bu dönemde en çok ihtiyaç duyduğu anahtar teslim e-ticaret sitesini en uygun şartlarda sağlıyoruz. Türkiye’deki dijitalleşme sürecini olabildiğince kolaylaştırmaya çalışıyor ve bu yolda KOBİ’leri desteklemek adına birçok proje geliştiriyoruz. İşletmelere herkesin kullanabileceği ücret modelleri sunuyoruz. Amacımız ve isteğimiz KOBİ’lerin e-ticaret sektöründe daha fazla satış hacmine ulaşmaları ve rekabetçi düzeye gelebilmelerine yardımcı olabilmek. Bu proje sayesinde KOBİ’ler 24 saat içinde e-ticaret sitelerini kurarak dükkanlarını dijitalle tüm dünyada 7/24 açık tutabilecekler. Geçtiğimiz yıla oranla bize gelen talepler de %50'nin üzerinde artış gösterdi” şeklinde görüşlerini dile getirdi.  

Perakende PageSkin
Perakende PageSkin