E-ticaret paydaşları FutureCommerce360 Konferansı’nda buluştu

E-ticaret paydaşları FutureCommerce360 Konferansı’nda buluştu

Alkaş tarafından düzenlenen;  e-ticaretin güncel ve öncelikli konularının ele alınacağı, perakende sektörünün e-ticaretin paydaşlarını bir araya getiren FutureCommerce360 Konferansı 5 Kasım saat 10:00’da Alkaş’ın yeni platformu

Digital Network Alkaş’ta gerçekleştirildi.

Konferans ve fuarların da dijital dönüşüme bu hızlı geçişinde bağlantılarınızı ve etkinliklerinizi tek bir platform üzerinden yönetmenizi sağlayan Digital Network Alkaş’ın,gündemi takip eden konferans içeriği ve uluslararası konuşmacıları ile  FutureCommerce360’ta ev sahipliği yaptığı oturumlarda;

Alkaş Genel Müdürü Yonca Aközer, Alkaş Yönetim Kurulu Başkanı & JLL Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Avi Alkaş ve TÜBİSAD Yönetim Kurulu Başkanı Kübra Erman Karaca açılış konuşmalarını gerçekleştirdi.

Nielsen APAC EEMEA Türkiye Analitik Danışmanlık Kıdemli Başkan Yardımcısı Didem Şekerel Erdoğan ve Global Nielsen E-Ticaret Asya Lideri Ji Hyuk ParkGlobal E-Ticaret Trendleri: Yeni Normale Dair Öngörüler” araştırmasının raporunu ilk kez paylaştı.

Dünya Gazetesi Teknoloji Muhabiri Selenay Yağcı moderatörlüğünde, Inveon, Kurucu & Yönetici Ortağı Yomi Kastro,  Değişen E-ticaret Dinamikleri ve Değişime Ayak Uydurmak” konusunu işledi.

Teknoloji Girişimcisi Orhan Göksal, “Yakın Geleceğin Teknolojileri: Sırada Ne Var?” konusunu konferansta aktardı.

Dünyanın en büyük e-ticaret şirketi Amazon, “Perakendenin Yükselişi: Covid-19 Sürecinde Çoklu Kanallar Sektörü Nasıl Dönüştürdü?” başlıklı konuyu Amazon Avrupa Kamu Politikaları Direktörü Eirini Zafeiratou işledi.

Digital Network Alkaş’ta gerçekleşen oturuma 512 kişi katılım gösterdi.

 

Alkaş Genel Müdürü Yonca Aközer: Alkaş olarak; sektörün nabzını yoklayabilmek ve tüm ihtiyaçlara cevap verebilmek adına “Hizmetlerin Sinerjisi” mottosuyla çıktığımız yolda, yapıtaşımızı oluşturan sinerji yaratma gücümüzü daha da büyüterek, hizmetlerimizi dijitale taşıdık. Bağlantı ve etkinliklerinizi tek bir platform üzerinden yönetmenize imkan sağlayan, birçok sektör profesyoneline de ev sahipliği yapacak “Digital Network Alkaş”ı güçlü altyapısıyla, yeni nesil iş yapış şekillerinin bir temsilcisi olarak sizlerle buluşturduk. Pandemi dönemini daha da verimli hale getirmemizi sağlayan DNA (Digital Network Alkaş) ile birlikte teknolojiyle olan ilişkimizi daha da güçlendirdik.

Yeni dünya düzeninin yanı sıra pandemi dönemi, konferans ve fuarların da dijital dönüşüme hızlı bir geçiş yapmasını sağladığı bu dönemde; FutureCommerce360, perakende sektörünü ve e-ticaretin paydaşlarını sektöre katkı sağlayacak online canlı yayınlarla ve uluslararası konuşmacılar ile  buluşturmaya devam etmekten büyük mutluluk duyuyoruz.

Pandemiyi sektör fokusuna alarak  FutureCommerce360 konferansımızın  “Loading “serilerini  Mayıs ve Haziran aylarında online olarak  gerçekleştirdik . Sektörün bir araya gelerek yeni dönemi tartışmalarını, gündemi değerlendirmelerini sağladık. Aynı zamanda sektör nabzını ölçen ve ışık tutan rapor ve verilere yer verdik .

  Pandemi ve post pandemi sürecinde, konferans ve fuarlar da dijital dönüşüme ayak uydurmaya başladı. Alkaş olarak, konferanslarımızı da online platforma taşıyarak; katılımcılara uluslararası içerik ve konuşmacılara online erişim imkanı sunmaya devam ediyoruz.

 

Avi Alkaş, Alkaş Yönetim Kurulu Başkanı & JLL Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı

"Zaman giderek 'rekaber' çalışmanın getirdiği bir düzene geçiyor"

Dijitalleşmenin önemine ve etkilerine değinen Alkaş Yönetim Kurulu Başkanı Avi Alkaş, “Rekabetçi olmanın yanı sıra daha çok 'rekaber' çalışmanın getirdiği bir düzene geçiliyor. Bu 'rekaber' yaklaşımla rekabetçi şirketlerin dahi pazarı beraber büyütmeleri ve birlikte gelişmeyi teşvik etmeleri çok önem kazanacak." ifadelerini kullandı. Bu geçiş sürecinde konunun detaylı olarak ele alınmasının ve FutureCommerce360 gibi etkinliklerin önemine işaret eden Alkaş, bu konuda sektöre ellerinden gelen tüm desteği vereceklerini belirtti.

 

Kübra Erman Karaca, TÜBİSAD Yönetim Kurulu Başkanı

“Veriler 2014-2018 yılları arasında yakaladığı ortalama yüzde 33’lük büyüme hızı ile Türkiye'nin hızla büyüyen, gelişen ve en dinamik sektörleri arasında yer alan e-ticaret pazarının daha da büyüyeceğini gösteriyor. Tüketiciler artık daha dijital deneyimlerin peşinde olacak. İşte bu nedenle perakendenin yanı sıra ülke ekonomimize değer katan tüm sektörlerin dijitalleşmesi, sürdürülebilirlik odaklı sosyal yatırımlar yapması ve toplumsal cinsiyet eşitliğine vereceği öncelikle ekonomiye toplumsal katılımı artırması çok büyük önem taşıyor. Yenilikçi dijital deneyimler üreten perakende markalarımız, toplumumuzun daha geniş kesimlerine erişme ve bu kesimlere yalnızca kaliteli ürün ve hizmet değil aynı zamanda istihdam ve eğitim gibi önemli katkılar sunma fırsatını da yakalayacaklardır. Ben ülkemizin, sağlam bir altyapıya sahip perakende ve e-ticaret ekosistemleri, dijitalleşmeye ilgi duyan nüfusu ve yenilikçilik tutkusunu hiçbir zaman kaybetmeyen genç nesillerinin gücüyle bu yeni dönemi yönlendiren ülkeler arasında yer alacak bir potansiyele sahip olduğuna inanıyorum. Bu potansiyeli canlandıracak olansa elbette ki e-ticaret ve perakende sektörleri olacak. TÜBİSAD Yönetim Kurulu Başkanı Kübra Erman Karaca”

 

Ji Hyuk Park, Global Nielsen E-Ticaret Asya Lideri & Didem Şekerel Erdoğan Nielsen APAC EEMEA Türkiye Analitik Danışmanlık Kıdemli Başkan Yardımcısı:

“Covid-19 pandemisiyle birlikte tüm dünyada tüketici harcamaları durağanlaştı, buna karşılık E-Ticaret ciddi bir ivme kazandı. Tüketici tercihinin online’a yönelmesiyle birlikte, pandemi sürecinde tüm dünyada E-Ticaret önemli bir gelişim içinde. Bu büyüme dönemini karlı bir şekilde değerlendirmek isteyen tüm oyuncuların stratejilerini gözden geçirmeleri gerekiyor. Temel strateji; trafik, geri dönüş oranı ve sepet büyüklüğü faktörlerinde kazanmak. Bu eksende 6 başlık sıralayabiliriz: Tüketici davranışları ekseninde kategorilerin yeniden tanımlanması; iletişim için gelişen dijital kanallar üzerine yoğunlaşılması (sosyal medya, Youtube, vb.); tüketici için birim fiyatın daha şeffaf hale getirilmesi; canlı yayında satış (live streaming); gelişen ürün-fiyat tercihleri ekseninde asortman (premium ürünler vb.) ve online’a/üyeliğe özel ürün asortmanı oluşturmak.”

Nielsen E-Ticaret Asya Lideri Ji Hyuk Park

“Global pazarlarda Covid-19 pandemisiyle birlikte FMCG pazarı içinde E-Ticaret payları ciddi bir artış kaydetti. E-Ticaret payları, pandemi öncesi dönemle kıyaslandığında ABD’de 6 puan artışla %15’e, Meksika’da 9 puan artışla %12’ye, Birleşik Krallık’ta 7 puan artışla %13’e, Çin’de 5 puan artışla %30’a ve Kore’de 4 puan artışla %22’ye yükseldi. Türkiye pazarında da ivmeli artış trendi görülürken, FMCG pazarı içindeki E-Ticaret payı 2 puan artışla %4’e yükseldi.

Perakendeci Analitiği çalışmaları, offline’da olduğu kadar online kanalda da önem taşıyor.  Online perakendecilerin, stratejilerini kurarken Perakendeci Analitiği boyutundan daha çok yararlanmaları şart…

Offline kanala nazaran online’daki fiyat hassasiyeti çok daha yüksek… Tüketiciler, aynı ürün için online kanalda daha az fiyat ödeme eğiliminde, ayrıca tüketiciler online’da daha büyük gramajlı ürünleri tercih ediyor. Tüm bu farklılıkların değerlendirilmesi için Perakendeci Analitiği çalışmalarının yapılması gerekiyor. E-Ticaret kanalının sunduğu kolaylık, güvenlik vb. diğer faydaların da sürekli biçimde vurgulanması gerekiyor.”

Nielsen APAC EEMEA Türkiye Analitik Danışmanlık Kıdemli Başkan Yardımcısı Didem Şekerel Erdoğan

 

Yomi Kastro - Inveon, Kurucu & Yönetici Ortak:

“Inveon olarak Future Commerce etkinliklerinin destekçisi olmak ve etkinlikte yer almak bizler için her zaman çok mutluluk verici. COVID-19 ile birlikte e-ticarette yaşanan değişimin kalıcı olup olmayacağı markaların gelecek stratejilerinde belirleyici rol oynuyor. Araştırmalarımız gösteriyor ki Türkiye’de tüketicilerin %60’a varan kısmı pandemi sona erdiğinde de edindikleri online satın alma alışkanlıklarını devam ettirecek. Bu öngörü ile değişimden başarıyla çıkmak adına güçlü bir altyapı ve doğru planlamalar ile pozisyon alınması gerekiyor. Bu noktada Inveon markalara özelleşebilir, çevik ve ölçeklenebilir çözümler sunuyor.

Tüm dünyadaki iyi pratiklerin ve trendlerin çok yakından takip edilmesi gereken bu rekabet döneminde, Inveon 14 ülkede birçok farklı markaya hizmet verirken yurt dışındaki uygulamaları birinci elden deneyimliyor. Bu deneyimi de Türkiye’deki müşterilerimizle olan çalışmalarımıza taşıyarak öncü oluyoruz. Kısacası yükselen talep ve değişen alışkanlıklar sonucu yaşanan dönüşümde dijital ticareti merkeze alan yaklaşımları benimsemenin ve Inveon gibi gelişimi merkeze alan partnerler ile çalışmanın önemini vurguluyoruz.”

 

Orhan Göksal, Teknoloji Girişimcisi:

“Korona virüs salgını etkisiyle dijital ortama geçişte bir hızlandırma programı havası yaşamaya başladığımız ticaret alanında  2020-2040 arasında yaşanacak büyük yeni teknolojik dalgayla çok daha büyük değişikliklerin yaşandığına şahit olacağız.

Önce Merkezi bilgisayarlar sonra kişisel bilgisayarlar derken akıllı telefonlar ile üçüncü bilgisayar dönemini yaşadık. Dördüncü bilgisayarın geldiği bu dönemde ticaret ve hayatımız nasıl değişecek. Dördüncü bilgisayar nedir, getirdiği yeni platformlar nasıl olacak.”

 

Eirini Zafeiratou, Amazon Avrupa ve Türkiye Kamu Politikaları Direktörü:

Amazon Avrupa ve Türkiye Kamu Politikaları Direktörü Eirini Zafeiratou, çok kanallı alışverişin, perakende sektörünün geleceği olduğunun altını çizdi.

“Perakendenin Yükselişi: COVID-19 sürecinde çoklu kanallar sektörü nasıl dönüştürdü?” başlıklı bir konuşma gerçekleştiren Zafeiratou, “Para harcadığımız mecralarda değişimler oldu ve dijital ortamda yapılan perakende satın alımlarda artışlar gözlemledik. Bu durum, yarının alışveriş alışkanlıkları ile ilgili bazı tahminlere sebep oldu. Bu tahminlerin bir bölümü, evlerde kalınan dönemdeki gerçek trendlere dayanırken, diğerleri perakendenin geleceğinin nasıl olacağına dair spekülasyonlardan oluşuyor. Pandemiden uzun bir süre önce dahi,  online alışverişin fiziksel mağaza ve perakende sektörünü olumsuz etkilediğine dair söylemler vardı. Bu tahminlerin es geçtiği nokta, online alışverişin fiziksel dükkanlarla çok yakın bir ilişkide olduğu, hatta çoğu zaman onlara ihtiyaç duyduğu gerçeği.”

 

“Gelecek çok kanallı alışverişte”

Zafeiratou, “Araştırmalar, pandemi döneminde dahi online satışlara atfedilmiş birçok satın alımın, aslında hem fiziksel mağazalara hem online sistemlere dayalı olan, çoklu kanal satışları olduklarını gösteriyor. Asıl ilginç olan ise perakendecilerin online kanallarındaki büyümenin çok büyük bir bölümünün, bir şekilde fiziksel mağazalarla bağlantılı olarak gerçekleşiyor olması.” ifadelerini kullandı.

 “Perakende sektörü oldukça rekabetçi, bu nedenle de oldukça yenilikçi ve değişime uyumlu”

Perakende sektöründeki rekabete dikkat çeken Zafeiratou, “Perakendecilerin çoklu kanal hizmetleri geliştirmede oldukça yenilikçi olmalarının sebeplerinden biri, perakende sektörünün oldukça rekabetçi olması ve firmaların pazar payı için büyük bir rekabet içinde olmaları. Kazananın tamamını aldığı diğer sektörlerin aksine, perakende sektörü oldukça parçalı bir yapıda ve birçok kazanan için bolca alan var. Bu rekabet, perakendecileri daha yenilikçi olmaya ve yeni dinamiklere atik bir şekilde adapte olmaya teşvik ediyor. Perakende sektörü tam da bu nedenlerle gelişmeye devam ediyor ve tüketicilere şimdiye kadar olmadığı kadar farklı opsiyonu sunabiliyor” diyerek sözlerini tamamladı.