Duygusal başlangıçtan büyük bir başarı hikayesi doğdu…

06 Temmuz 2018 Cuma

1980 yılında Kaya Kardeşler olarak perakende sektörüne merhaba diyen Kaya Çiftliği, şu anda Türkiye’nin 22 ilinde tam 96 mağazasıyla tüketicilerine hizmet vermekte. Kuruluşunda her ne kadar duygusal bir hikaye taşısa da firma, şu anda fabrikaları ve kendine has yönetim tarzıyla sektörde oldukça güçlü konumda. Şu an firmada 2’nci kuşak yönetici olan ve Marka İletişim Yöneticisi görevini yürüten Burak Gökay Kaya'nın hedefi, dünyada yapılmayanı yapmak. Kaliteden ödün vermeyerek yollarına devam edeceğini belirten Kaya, sorularımıza içtenlikle cevap verdi

duygusal-baslangictan-buyuk-bir-basari-hikayesi-dogdu…

Röportaj: Onur Kaya

 

Şirketin 2’nci nesil temsilcisi ve marka iletişim yöneticisi olarak işlerinizden ve kendinizden bahseder misiniz?

Kendimden başlayayım öncelikle. İstanbul’da doğup büyüdüm. Kaya Çiftliği’ne olan bağım lise yıllarında, babamın tecrübe ve zorlukları görmemi istemesiyle depo bölümünde çalışarak başladı. İnandığım ve faydası olacağını düşündüğümüz iletişim ve pazarlama alanında kendimi geliştirmek istedim. Bunun için de lisans eğitimimi İstanbul Doğuş Üniversitesi’nde, Görsel İletişim Bölümü’nde, bursla tamamladım. Boğaziçi Üniversitesi’nde dijital pazarlama eğitimi aldım. Dört yıl ajanslarda çalışarak deneyim kazandım. Hayatımdaki en büyük kazanımlarım kendime yaptığım yatırımlar oldu. Tüm bunların sonucunda da bugün Kaya Çiftliği bünyesinde ikinci kuşak temsilcilerinden biri olarak Marka İletişim Yöneticisi görevime devam ediyorum.

 

Başarılı bir kariyere sahip olan Kaya Çiftliği’nin hikâyesinden de kısaca bahsedebilir misiniz?
70’li yıllarda babalarını kaybeden ailenin Gümüşhane’den İstanbul’a gelişiyle başlıyor her şey aslında. Kaya Çiftliği markasının altında yetiştirme yurdundan sonra geçim derdiyle kala kalan büyük amcam ve kardeşlerinin bir bakkal dükkanı açması ile başlayan duygusal bir hikaye yatıyor. İsmimizden de anlaşılacağı gibi kardeş firma yani aile şirketiyiz. 1980 yılında Kaya Kardeşler ismiyle sektöre atıldık ve daha sonra küçük bir mandıra olarak Edirne’de üretime başladık. Bugün Kaya Çiftliği, “Peynirin Kalbi” olarak perakende sektöründe öncü bir firmayız. Fabrikadan halka sözünün en güzel örneklerinden biriyiz de diyebilirim. Mağazalarımızda sattığımız peynir gruplarının yüzde 80’ini biz üretiyoruz. Yüzde 20’si kendi yöresine ait peynirler oluyor. Ürettiğimizi mağazalarımızda müşterilerimizle buluşturuyoruz. Kendi öz sermayenizle başladığımız işimizi yine kendi öz sermayemizle büyüttük ve büyütmeye de devam ediyoruz. Bugün Edirne-İpsala’da 32 dönüm arazi üzerinde inşaatını yeni tamamladığımız 12 bin metrekare kapalı alana sahip fabrikamız, İstanbul-Sultanbeyli’de kendi arsamız üzerine yaptığımız 10 bin metrekare genel müdürlük ve lojistik merkezimiz ile toplam 850 çalışanımızla kocaman bir aile olduk.
Kaya Çiftliği olarak mağaza ağınız ve ürün gamınız hakkında da bilgi verebilir misiniz?
Şu an da Türkiye’nin 22 ilinde, 96 mağazamız hizmet veriyor. Bu mağazalarda 95 çeşit peynir bulunduruyoruz. Kendi ürettiklerimizin yanı sıra Türkiye’nin çeşitli bölgelerine özel ürünleri de sergiliyor; dahası kahvaltı sofrasında bulunduracağınız her türlü şarküteri lezzetleriyle buluşturuyoruz tüketicilerimizi. Fabrikadan halka 700 kalem ürün sunuyoruz.

 

Önümüzdeki süreçte nasıl bir Kaya Çiftliği göreceğiz? Uzun dönem hedefleriniz nelerdir?
Ben grafik tasarım ve sanat yönetmenliği deneyimlerimden dolayı iyi bir tasarım gözüne sahip olduğumu düşünüyorum. Sanata ve bilime olan ilgim, bana geniş bir vizyon kazandırdı; ufkumu genişletti. Günümüz çağında teknolojik imkanlarla insan gücünü hafifleten, kolaylaştıran çözümleri deneyimliyoruz; markamız adına dünyada yapılmayanı yapmak benim en büyük hedefim ve önceliğim. Bazı olgunlaşan projelerimiz var ve önümüzdeki bir kaç yıl içerisinde daha sık duyacaksınız Kaya Çiftliği ismini. Kısa vadeli hedefimizse, şube sayımızı artırarak talep gelen bölgelerde daha çok mağaza ile olmak. Bunun için canla başla çalışıyoruz.

 

Peynir konusunda ithale yönelme oldukça fazla. Yurt dışı peynirleri çok daha matah bir şekilde tüketiciye sunuluyor. Bu algıyı değiştirmeye yönelik ne gibi çalışmalar yapıyorsunuz veya yapılmalı?
Biz bu durumdan etkilenmiyoruz çünkü bize duyulan güvenin arkasında kaliteden ödün vermeyen bir yapı var.  Genel bir piyasa değerlendirmesi yapacak olursak, bu sorunu yalnızca peynir sektöründe ele almak da doğru olmaz. Biraz psikolojik olacak ama “azınlık arzulanır.” Spordan sanata, bilimden üretime azınlığın çoğaldığına tanık oluyoruz. Ancak bu algı zamanla tam terse dönüp tükenecek... Biz Kaya Çiftliği olarak yüzde yüz Türkçe marka ve isimlerle, gelenekçi konseptlerle, Anadolu’nun en güzel sütünü teknolojinin en iyi imkanlarıyla buluşturuyoruz ve bundan gocunmuyor daima gurur duyuyoruz. Tüketicilerimizin de bundan gurur duyduğuna ve daima destekçimiz olduğuna inancım tam.

Peki, hali hazırdaki fabrikalarınızda üretim kapasiteniz kaç? Biraz bilgilendirir misiniz?
2009 yılında başladığımız fabrika inşaatımıza her yıl yeni makine parkuru yatırımı yaptık. Geçtiğimiz yıl Ağustos ayı itibariyle köklü bir revizyona giderek tüm parkurlarda iyileştirme ve var olan kapasiteyi iki kat artırmaya yönelik çalışmalar başlattık. Bugün çalışmalarımız tam olarak tamamlanmadan 12 bin metrekare kapalı alan ve 200 ton süt işleme kapasiteli bir yapıya sahibiz.

 

Son olarak söylemek istedikleriniz?
Kaya Çiftliği olarak başlıca ilkelerimiz var ve ilk üç maddesinde şunlar yazar: Hijyen, Hijyen, Hijyen…
Biz insan sağlığına faydalı ürünler üretiyor ve her zaman bunun bilincinde olarak hareket ediyoruz. Amacımız insanları sadece doyurmak değil, kalplerine de dokunmak. Tüm Market dergisi okurlarına sevgi ve saygılarımla...


Firma Fotogalerisi Bulunmuyor
Firma Videosu Bulunmuyor

Online Güvenilir Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri