Dünyanın en büyük şekercileri arasında 3 Türk firması

31 Ocak 2014 Cuma

Dünyanın en büyük şekerleme firmalarını sıralayan Candy Industry Global Top 100 listesinde Türkiye’den 3 firma yer aldı

dunyanin-en-buyuk-sekercileri-arasinda-3-turk-firmasi

Candy Industry Global Top 100 listesinden derlenen bilgiye göre listeye 2012’de 93'ncü sıradan giren Elvan, geçen yıl 12 basamak birden yükselerek 81'nci oldu. Listede yer alan ilk 3 firma ise Mars Inc, Mondelez International ve Nestle SA oldu.

Listeye Türkiye’den bu yıl da Yıldız Holding, Şölen Çikolata ve Elvan Gıda girdi. 3 Türk firmasının 2013 yılı sıralama listesi şöyle: Yıldız Holding 12, Şölen Çikolata 49, Elvan Gıda 81.

Türkiye’nin farklı illerindeki ve Mısır’daki yeni tesis kurulumu ve yenileme yatırımlarıyla kapasiteyi yüzde 50 oranında yükseltecek olan Elvan grubu ilave bin kişiye istihdam sağlayacak. Böylelikle toplam istihdam 2 bin 500 kişiyi bulacak. Grup, 2014’te 38 milyon Euro bütçeli yatırımlarla günlük üretim kapasitesini 600 tona çıkarmayı hedefliyor.

Grubun elde ettiği başarıyla ilgili açıklamada bulunan Elvan Grubu Başkanı Hidayet Kadiroğlu, son dönemde etkisini hissettiren siyasi dalgalanmaya karşın dikkat çekici büyüme sırlarını “Duygusal İstikrar” kavramıyla açıklanabileceğini belirtti.

Kadiroğlu, genel davranış biçimi olarak piyasa iyi olduğunda haddinden fazla açılmadıklarını, kötü olduğunda ise karamsarlığa kapılıp içe kapanmadıklarını belirterek, genel ekonomi iyi olduğunda işlerin bir süre sonra kötüye gideceği temkinini, kriz anlarında ise ilerleyen süreçte durumun düzeleceği iyimserliğini daima koruduklarını söyledi.

Bu yaklaşımın şirketlerinde "Duygusal İstikrarı" sağladığını vurgulayan Kadiroğlu, şu ifadelere yer verdi: "Duygusal İstikrarla firmamız sanal büyümeden korundu, öz sermayesini güçlendirdi. Bunun ödülünü de özellikle kriz dönemlerinde aldı. Kriz anlarında rakipler küçülürken firmamız öz sermayeli yapısıyla yüzde 35’lere varan oranda büyüme kaydetti. Kapısı kapalı olarak bünyemize dahil olan Cici’nin 3 yılda ilk 3’e girmesi de bunun eseri"

Kaynak: Anadolu AjansıGüvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri