Dünyanın en büyük AVM’si sinek avlıyor

Çin’in Dongguan bölgesinde 2005 yılında 1 milyar 300 milyon dolar yatırımla tamamlanan New South China Mall’un yalnızca yüzde 1’i kullanılıyor. AVM’de 2 bin 450 dükkan boş durumda

Dünyanın en büyük AVM’si sinek avlıyor

Çinli işadamı Alex Hu Guirong, ülkenin Dongguan bölgesinde dünyanın en büyük alışveriş merkezini yapmak istedi. Resmi olmayan bilgilere göre 1 milyar 300 milyon dolarlık (2 milyar 300 milyon lira) yatırım sonrası New South China Mall, 2005 yılında tamamlandı. Ancak ciddi bir sorun vardı. Kimse burada bir mağaza açmak istemiyordu.

659 bin metrekare alana yayılan ve 2 bin 500 mağazaya ev sahipliği yapabilecek alışveriş merkezi ölü bir yatırım olarak doğdu. Dongguan 10 milyon nüfuslu bir şehirdi. Alışveriş merkezinin 10 kilometre çapındaki alanda yaşayan sayısı ise 4 milyondu.

Guirong'un düşüncesi yanlış çıkmıştı. Şirketler çevresindeki nüfusa rağmen bu alışveriş merkezine gelmiyordu. En büyük nedeni şehirde yaşayanların alım gücündeki düşüklük. Şehir halkının çoğunluğu yoksul insanlardan oluşuyor. Düşük ücretli işçiler hem sadece yaşamlarını devam ettirebilecek oranda para kazanıyor hem de çalışma saatleri çok uzun.

Ayrıca ulaşım da ciddi bir sorun. Otomobili olmayanların alışveriş merkezine gelmesi çok zor... Otobüsle gitmek yaklaşık 2.5 saat sürüyor. Büyük hezimetin bir diğer nedeni de alışveriş merkezinin küresel ekonomik kriz öncesi tamamlanması.

Açılışından bu yana New South China Mall'un sadece yüzde 1'i kullanıldı. 2 bin 450 dükkan boş durumda. Tek tük gelenler genellikle çocuklarıyla lunaparkta vakit geçiriyor. Mağazaların yanı sıra IMAX sinema salonları ve otel de kapalı.