Dünya Perakende Kongresi Eylül’de Londra

70’i aşkın perakende öncüsü ve sektör uzmanı, 19 - 21 Eylül günlerinde, Londra’da düzenlenecek Dünya Perakende Kongresi’nde bir araya gelecek. 70’den fazla konuşmacının katılmasının beklendiği kongrenin medya partnerleri arasında Perakende.org da bulunuyor

Dünya Perakende Kongresi Eylül’de Londra

 

Özlem ELGÜN HARPUTLUOĞLU / Perakende.org

Perakende dünyasını yönlendirenlerin bir araya gelerek fikirlerini paylaştıkları, sektörün bugünü ve geleceği ile ilgili kararlar aldıkları Dünya Perakende Kongresi (World Retail Congress), bu yıl 19 – 21 Eylül günlerinde, Londra’da gerçekleştirilecek. Kongre organizatörleri, Londra’da sadece Dünya Perakende Kongresi’nin değil, Dünya Perakende Ödülleri, Dünya Perakende Ünlüleri ve Perakende Geleceği Öğrenci Yarışması’nın da yapılacağını ve bu üç günlük programa rekor katılım olacağını öngörüyorlar.

İngiltere’nin zirve perakendecileri, kongrenin tüm katılımcılarına Londra’da kılavuzluk edecek. Temsilciler, 18-21 Eylül’de gerçekleşecek olan inceleme gezilerinde Londra’nın en iyi perakendecilerine ayrıcalıklı erişim hizmeti verecek.

Dünya Perakende Kongresi 2011 yılında, 51 farklı ülkeden, yüzde 77’si üst düzey yönetici olmak üzere toplam 972 katılımcı ağırladı. 2012 Dünya Perakende Kongresi’ne aylar kala, 35’i CEO ve yönetim kurulu başkanı, 14’ü direktör, 6’sı firma kurucusu olmak üzere 70’den fazla konuşmacı katılımlarını teyit etti.

Katılımı kesinleşen isimlerden bazıları şöyle:
- Philip Clarke,  Tesco CEO’su
- Sir Philip Green, Top Shop ve Arcadia’nın sahibi
- Ian McLeod, Coles’in CEO’su
- Maurizio Barlotti, Printemps’in Başkanı
- Jonathan Ramsden, Abercrombie & Fitch‘in CEO’su
- Mickey Drexler, J Crew‘in CEO’su ve Başkanı
- Rajan Mittal, Baharti Enterprises’ın Yönetim Kurulu Başkanı
- Muwaffaq Jamal, Panda’nın CEO’su
- Steve Sadove, Saks Inc.‘ın CEO’su

Konuşmacılar, günümüzde perakende sektörünü etkileyen en önemli konulara odaklanacak. Bu konulardan bazıları ise şöyle:
- Perakendede küresel ekonomik krizin etkileri
- “Omnichannel” perakende dünyasına nasıl adapte olunabilir?
- Mağazanın geleceğini anlamak
- Değişen tüketici, uluslararası büyüme ve dünyanın en hızlı gelişen ekonomileri
- Rekabeti sağlamak için nasıl promosyonlar ve özel etiket sağlanmalı?

Kongre, üç gün boyunca dünyan en seçkin perakendecilerini ağırlayacak. Londra yargısının ikonik kraliyet mahkemelerinde, 20 Eylül akşamı Dünya Perakende Ödülleri gala yemeği gerçekleşecek. Yılın perakendecilerini içeren tüm kategoriler içinden kazananlar anons edilecek. Bu yılın acemileri, Dünya Perakende Ünlüleri odasında özel bir öğlen yemeğinde ve tekrar Dünya Perkende Ödülleri’nde onure edilecek.

Dünya Perakende Kongresi Direktörü Ian McGarrigle, “Günümüzde perakendede karşılaşılan muazzam zorluklara karşın, Dünya Perakende Kongresi’nin Londra’ya taşınması konusunda inanılmaz destek verdik. Londra hiç şüphesiz en büyük perakende şehirlerinden biri ve bu yıl kongreye en üst düzeyde katılımlardan biri olacağını tahmin ediyoruz. Herkesin kongreyi ziyaret edeceğine ve işleri için ilham verici bulacağına eminiz” dedi.

Dünya Perakende Kongresi’nin medya partnerleri arasında, Perakende Bilgi Evi yayınlarından Perakende.org ve Mağaza dergisi de bulunuyor. Kongre ile ilgili detaylara http://www.worldretailcongress.com/ adresinden ulaşılabilir.

Dünya Perakende Kongresi, üst düzey perakende yöneticileri için bir araya gelmek ve dünya çapında perakendeyi etkileyen konuları tartışmak için bir platform olmaya 2007 yılında başladı. (2007-9) Barcelona’da düzenlendi, (2010-11) Berlin’de düzenlendi ve 60 dan fazla ülkeden 1000 e yakın sektör lideri katıldı. Program, Gap, Kingfisher, Macys, Reliance Lifestyle, Myer, Alshaya, Netto, Inditex ve Tesco gibi perakendecileri temsil eden Kongre Danışma Kurulu ile birlikte geliştirildi.