Perakende PageSkin

Dünya devinin mağaza açılışını 2 milyona yakın kişi izledi

adidas originals Nişantaşı mağazasının açılında 360 derece çevreleyici teknoloji entegrasyonu kullanarak internet üzerinden milyonlarca kullanıcıya aynı anda ulaştı. 8 saat süren yayın, 1 milyon 863 bin 267 defa gösterildi

Dünya devinin mağaza açılışını 2 milyona yakın kişi izledi

adidas Originals geçtiğimiz gün gerçekleşen Nişantaşı mağazasının açılışı için özel bir canlı yayın yaptı. Mağaza açılışını Türkiye’de ilk defa mobil medya bannerlarına entegre edilen 360 derece canlı video ile gerçekleştiren adidas Originals, yayını Facebook sayfasıve 360 yayın izlemeye uygun bannerlar üzerinden milyonlarca kişiye aynı andaulaştırdı. Daha önce bu büyüklük ve erişimde kullanılmayan360 canlı yayın teknolojisi medya desteğiile birlikte o an açılışa katılamayan kişilerin mobil cihazları ve facebook üzerinden mağazayı 360 derece canlı olarak izlemesi ve atmosferi görmesi sağlandı. 8 saat devam eden 360 mobil canlı yayın bannerları 1 milyon 863 bin 267 kere gösterildi ve 360 derece canlı yayın bannerlar üzerinden toplam 275 bin tekil kişi tarafından izlendi. 360 derece canlı yayın bannerları 1 milyon 281 bin 381 tekil kişiye erişti. Kişi başı ortalama yayın izleme süresi 1 dakika 42 saniye olarak gerçekleşti.

 

Mağaza VR gözlüklerle 360 derece izlendi

adidas Originals Nişantaşı’nın açılışından 1 hafta önceye kadar mağaza önünden geçenkişiler anonim olarak belirlendi ve 360 canlı yayını, bu kişileremobil bannerlar ve Facebook üzerinden ulaştırıldı. 360 derece canlı yayını tamamen ilgili hedef kitleye ulaştıran adidas Originals, bunun için mağaza çevresinde yerleştirilmişiBeaconlar ve özel olarak geliştirilmiş bir 360 derece kamera kullandı. Yayının 360 derece olarak milyonlara ulaştırılması ise yine yüksekteknoloji içeren 360 derece özel medya server ile gerçekleşti. 360 derece çevreleyici medya teknolojileri kişilerin hedef ortamıuzaktan daha fazla deneyimlemesinisağladı. 360 derece canlı yayını görüntüleyebilmek için özel olarak yazılan banner teknolojisi kullanıcıların telefon cayraskoplarını veya VR gözlüklerini kullanarak mağazayı 360 derece canlı olarak görmesini sağladı.

 Dünyada ilk kez NBA’de uygulanmıştı

Uzun yıllar boyunca 360 canlı yayın yapabilme teknolojisine erişebilmek için yapılan geliştirmeler tüm

dünyadada dikkatle takip ediliyor. Özellikle 360 derece VR gözlüklerin günlük hayata girmesiyle birlikte artan kitlelere ulaşan 360 derece canlı yayın içeriğinin dünyada ilk olarak NBA için denemesi yapılmıştı. Mobil banner üzerinden 360 derece canlı açılış yayını Türkiye’de ilk kez adidas’ın dijital creative ajansı Isobar tarafından gerçekleştirildi.

Perakende PageSkin
Perakende PageSkin