D&R 20’nci yılında 20 yeni mağaza açacak

06 Nisan 2017 Perşembe

İlk mağazasını 1997’de açan kültür, sanat ve medya perakende zinciri D&R, aldığı yeni yatırım kararıyla bu yılın sonunda 170 mağazaya ulaşacak. D&R Genel Müdürü Ahmet Coşar: “30 milyon liralık yatırımla 20 yeni mağaza açmayı planlıyoruz. 2020 yılındaki hedefimiz ise 300 mağaza.” dedi

dr-20nci-yilinda-20-yeni-magaza-acacak

 Kültür, sanat ve medya perakende zinciri D&R, 20’nci yılını kutluyor. İlk mağazasını 1997’de açan şirket, 2017’de yıl 1 milyar liralık ciro hedefliyor. 30 milyon liralık yatırımla 20 yeni mağaza açmayı hedefleyen şirket, yılsonu itibariyle 30 şehirde 170 mağazaya ulaşarak, 200 milyon kez ziyaret edilmeyi amaçlıyor. 2020 yılındaki hedef ise 300 mağaza. D&R Genel Müdürü Ahmet Coşar, şirketin büyümesini hızla sürdürdüğünü belirterek: “D&R, 2016’da yüzde 12 büyüdü. 2017’de yüzde 20 büyümeyi hedefliyoruz.” dedi.

 

Toplumun kitap okuma, yazma, müzik dinleme, oyun oynama ve film izleme gibi kişisel gelişim alanlarına destek olmak istediklerini belirten Coşar: “Kitaptan müziğe, filmden elektroniğe, oyundan hobiye, hediyelik eşyadan kırtasiyeye kadar 450 bin çeşit ürün sunuyoruz. Ama en büyük hedefimiz Türkiye’ye kitap okumayı sevdirmek. Daha çok kitap okuyarak daha iyi bir toplum olabileceğimizi düşünüyoruz. Mağazalarımızda okurlara 100 bin çeşit kitap sunuyoruz. Yıllık 25 milyon adetlik kitap satışı da bu amaca ne kadar katkı sağladığımızı gösteriyor.” dedi.

 

Ziyaretçilerine en iyi deneyimi sunabilmek adına mağazaları farklı ürün çeşitleriyle zenginleştirdiklerini belirten Coşar, mağazalarına her ay 2 bin 500 yeni kitap girdiğini söylüyor.

 

Odak noktası Anadolu olacak

Coşar, bu yılın sonunda açacakları mağazalarla Anadolu şehirlerine odaklanacaklarını ifade ederek: “Yeni mağazalarla 7 bin metrekarelik yeni bir alanımız olacak. Böylece 170 mağaza ve 70 bin metrekarelik alana ulaşacağız. Türkiye’nin kitap okuma potansiyeline güveniyor ve yatırıma devam ediyoruz. Edirne, Sivas ve Çorum’da yeni mağazalar açtık. Kayseri, Malatya ve Diyarbakır’daki mağazalarımızın en iyi sattığı ürünler de kitaplar. Yeni Anadolu şehirlerinde de mağaza açmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

 

Öte yandan D&R Kart aracılığıyla her geçen yıl müşterileri daha iyi tanıdıklarını ifade eden Coşar, şunları söyledi: “Müşterilerimizi daha iyi anlayıp daha doğru ürünler sunmak yaptığımız her işin merkezinde bulunuyor. 5 milyon D&R Kart sahibi var, bu rakamı bu yıl 10 milyona çıkarmayı hedefliyoruz.”

 

Yılda ortalama 1.5 kitap okuyoruz

Kitap okuma alışkanlıklarından bahseden Coşar, şunları söyledi: “Türkiye’de toplamda yıllık 380 milyon adet bandrollü kitap satılıyor. Bunun yüzde 60-70’i inanç ve eğitim kategorisinde. Geriye kalan 160-170 milyon adetlik kısım ise hikâye, roman, tarih, siyasi veya kişisel gelişim başta olmak üzere diğer kategorilerde. Yapılan hesaplamalara göre Türkiye’de yaşayanlar yılda ortalama 1.5 kitap okuyor. Bu çok düşük bir oran. E-kitap alanındaki kitap sayımızı da arttıracağız. E-kitap sayımızı 50 binlere çıkaracağız.”

 

Rakamlarla D&R

25 milyon: D&R’da yılda satılan kitap sayısı

1 milyar TL: D&R’ın 2017 ciro hedefi

1.5: Türkiye’de kişi başına düşen yıllık kitap okuma sayısı

Yüzde 65: Aşk kitabı okuyanların oranı

Yüzde 24: Siyasi kitap okuyanların oranı

200 milyon: Bu yıl D&R’ı ziyaret edecek kişi sayısı

450 bin: Tüm ürünlerin çeşit sayısı

100 bin: Kitapların çeşit sayısı

Yüzde 64: Kitap satın alan kadın oranı

Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri