Down Sendromlu mankenler ilk kez podyumda

Down Sendromlu mankenler ilk kez podyumda

Kurucu Başkanımız Betül Eren Işık’ın anlatımıyla; Biz MOTAD (Moda ve Tasarım Derneği) olarak, 21 Mart Dünya Down Sendromu Günü nedeniyle toplumsal farkındalığı oluşturmak amacımızla, Türkiye’nin toplumsal değerlerini güçlendirmek ve Down sendromlu genç tasarımcılarımıza olağanüstü bir deneyim yaşatmayı hedefledik.

Türkiye Down Sendromu Derneği ile birlikte Down sendromlu gençlerin tasarımları ve Banu Noyan koreografisiyle gerçekleştirdiğimiz dijital defilemizin Türkiye’de bir ilk olarak hafızalarda yerini alacağı inancındayız.

Biz MOTAD (Moda ve Tasarım Derneği) olarak, 21 Mart Dünya Down Sendromu Günü vesilesiyle topluma olan sosyal sorumluluğumuzu yerine getirmek arzusuyla, bir yandan bu önemli konuda toplumsal farkındalığı oluşturmayı hedeflerken, diğer yandan - Down sendromlu gençlere bambaşka bir deneyim yaşatarak, moda ve tasarım dünyasında bende varım demelerini sağlamak istiyoruz.

Down sendromlu bireylerin her yaşta ve konumda karşılaştıkları ayrımcılık ile mücadele ederek, fırsat eşitliği sağlamak ve toplumdaki vazgeçilmez yerlerini sağlamlaştırmak amacıyla çalışan Türkiye Down Sendromu Derneği ile düzenlediğimiz dijital defilemiz Türkiye’de bir ilktir. Bu ve bunun gibi işbirliklerimizi yapmaya devam edeceğiz.

Koleksiyonumuzu birlikte düşleyip tasarladığımız iki Down sendromlu gencimiz ile onların hayalleri, arzu ettikleri renk, kumaş ve tasarımlardan oluşturduk. 2 gencimize derneğimizdeki tasarımcılarımız eşlik etti. 13 parçadan oluşuyor. Öne çıkan temamız ilham vermek oldu. Biz ilhamımızı down sendromlu gençlerin +1 inden aldık.

Umarız defilemiz, geleceğin iyiliklerine ve daha güzel bir dünya tasarlamak isteyenlere esin kaynağı olur.

Türkiye’de ve Dünya’da bu tasarımlardan oluşan koleksiyonları sunmaya devam edeceğiz. Çeşitli ülkelerdeki STK’larla bağlantı halindeyiz. Ortak defile yapmayı arzu ediyoruz.

13 Down sendromlu gencimiz sahneye çıkarak koleksiyonumuza hayat verdi. Gençlerimizin heyecanları gözden kaçmadı. Bu koleksiyon, onlara özel üretildiği için defile sonrası kendilerine hediye edildi.