Perakende PageSkin

Domino’s’un dijital cirosu, 2019 yılında bir önceki yıla oranla yüzde 33.5 arttı

Dominos' Genel Müdürü Aslan Saranga merak edilen soruları Perakende.org için cevapladı

Domino’s’un dijital cirosu, 2019 yılında bir önceki yıla oranla yüzde 33.5 arttı

1) Domino’s da bir şeyler değişiyor. Artık Domino’s sadece bir pizzacı değil sanki. Bu beklediğiniz bir durum muydu?

Domino’s olarak 2018 yılında ilk kez meşhur pizzamızın yanına Ekmek Arası lezzetini ekleyerek tüketicilerin günlerinin her anında yanlarında olmaya başladık. Bu yaklaşımımıza 2019 yılında da devam ettik ve inovatif ürünlerimize Dürümos’u da kattık. Zaman içinde Domino’s, yalnızca pizza satan bir evlere servis markası kalıbına artık sığmaz oldu. Pizzanın yanında sunduğumuz bu inovatif ürünlerimiz yoğun ilgi görünce biz de yeni bir pazarlama stratejisi geliştirdik ve yönümüzü fast-food pazarında liderliğe çevirdik. Domino’s Sofrası adını verdiğimiz bir konsept yaratarak mükellef bir fast-food sofrası kurduk. Pizzayla yarışan yepyeni ürünleri lezzet tutkunlarının beğenisine sunmaya devam ediyoruz. Ülkemizde yeme içme sektörünün büyüklüğü yaklaşık 74 Milyar TL. Bu pazarın 1.8 Milyar TL’sini ise pizza segmenti oluşturuyor. Biz Domino’s olarak Türkiye’deki pizza pazarının zaten yüzde 50’sini domine ediyoruz. 74 milyarlık pazarın yüzde 43’ünde tüketiciler kişi başı 5-15 TL’lik harcama yapıyor. Bu alanlarda büyümek için Domino’s adına çok önemli fırsatlar görüyoruz. 2020 yılında bu pazarları hedefleyen çalışmalarımıza ağırlık vereceğiz.

 

 

2)Yeni yüzünüz Enis Arıkan’ın elinde daha pizza göremedik; hep dürümler, hep pizza dışında ürünler…  Bunun sebebini merak ediyoruz?

Doğrusunu isterseniz sevgili Enis Arıkan ile ilk kez, Dürümos’un lansmanı için el sıkışmıştık. Dürümos tanıtımında çok başarılı işlere imza attık ve tüketicilerden yoğun ilgi gördük. Böylece devam eden reklam projelerimizde de kendisiyle çalışmaya karar verdik. Üstelik izlediğimiz 360 derecelik pazarlama stratejimiz, Enis Arıkan’ın çok yönlü kimliği ile bire bir örtüştü. Yeni pazarlama stratejimiz ile sosyal medyadan TV reklamlarına kadar çok yönlü bir iletişim modelini benimsiyoruz. Enis Arıkan da başarılı oyunculuğu kadar sosyal medya fenomeni olarak da dikkat çeken bir isim.

Yeni Ekmek Arası çeşitlerimizin tanıtımı için hazırladığımız reklam çalışmalarında da Enis Arıkan ile çok başarılı bir kampanya dönemi geçirdik. Hatırlayacağınız gibi bu sırada yalnızca yeni Ekmek Arası çeşitlerimizi tanıtmakla kalmadık; aynı zamanda “Domino’s Sofrası” konseptimize de vurgu yaptık. Reklam sırasında pizza çeşitlerimize ve diğer ürünlerimize yer verdik. Dolayısıyla halen amiral gemimiz olan pizzalarımıza ilişkin çalışmalarımızı elbette önümüzdeki dönemde de göreceksiniz. 

 

3)Domino’s her gün milyonlarca eve giriyor ve çok sevilerek tüketiliyor. İnanılmaz sağlam bir yapı bu yapıyı bize biraz daha anlatabilir misiniz?  Yani pizzamızın hikayesini bizimle paylaşabilir misiniz? Bu yapının bu kadar sağlam kalmasını sağlamakta ayrı zor bir durum, bunun için Ar-Ge yatırımı yapıyor musunuz?

Evet; Domino’s olarak Edirne’den Iğdır’a Türkiye’nin dört bir yanına 40 milyondan fazla pizza taşıyoruz. Verilerimize göre 2019 yılında hafta sonu evde keyif yapanların en büyük eşlikçisi yine pizzalarımız oldu.  Örneğin yaz sezonunda, hava sıcaklığının mevsim normallerinin üzerinde seyredildiği Ağustos ayında bile lezzet tutkunları sıcacık pizzalarını yemekten vazgeçmedi. Geçtiğimiz yıl, en çok sipariş edilen pizzalarımızın başında Süperos geldi. Bol Malzemos pizzamız siparişte ikinci, karışık pizzamız ise üçüncü oldu. Dolayısıyla Domino’s olarak pizza konusunda gerçek müdavimler yarattığımızı görüyor ve çok memnun oluyoruz. Türkiye’de işe başladığımız 1996 yılında ülkede pizza kavramı neredeyse hiç bilinmezken bugün Domino’s sayesinde milyonlarca pizza aşığı yarattık.

Domino’s olarak rakiplerimizden bizi ayıran ve pazarı büyütmemizi sağlayan en önemli unsur teknoloji ve inovasyon yaklaşımımız oldu. Bu nedenle pizza satan teknoloji şirketi olarak anılmaya başlandık. İnşa ettiğimiz sağlam teknolojik altyapımız ile müşterilerimize her kanaldan ulaşır hale geldik.

Örnek vermek gerekirse, son 5 yılda dijital kanallara 12 Milyon TL olmak üzere operasyon, üretim ve benzeri alanlara toplam 23 Milyon TL’lik teknoloji yatırımı yaptık. 2019 yılı içinde Ar-Ge Merkezimizi de hayata geçirdik. Domino’s’un bir teknoloji firması olduğu, bu girişimiyle devlet tarafından da tescillenmiş oldu. Şirket operasyonlarının giderek dijitalleşmesi ve inovasyon çalışmalarının ağırlık kazanmasıyla 2019 yılında her iki Domino’s çalışanından biri developer ya da analist olarak görev yapmaya başladı.

 

 

4)Domino’s artık cebimizde, bilgisayarımızda, tabletimizde Facebook’umuz da. Bu kadar çok kanallı bir pazarlama ağı nasıl işliyor nasıl buralara yönelme kararı aldınız?

Domino’s olarak kurulduğumuzdan bu yana, bizi rakiplerimizden tamamen farklılaştıran, çok çarpıcı bir özelliğimiz, bir marka vaadimiz oldu. Evlere servis alanında 30 dakika vaadini veren ilk markayız. “İstanbul trafiğinde bile 30 dakikada pizzayı getiririz, getiremezsek de bedava veririz” diyerek yola çıktık. İşte başarımızın ardında yatan ve bizi diğerlerinden ayrıştıran en önemli unsur bu oldu. Türkiye’deki ilk 10 yılımızda, öncelikle pizzayı iyi yapmaya ve müşterilerimize zamanında ulaştırmaya odaklanan bir operasyon şirketiydik. Uzun yıllar boyunca bu vizyonla büyümemizi sürdürdük. Türkiye’de ve globalde Domino’s dijitalleşmeyi erken gördü ve hedefini “teknoloji odaklı pizza şirketi olmak” olarak koydu. “Pizza satan teknoloji şirketi” olarak dijital mecralardan pizza alımını yükselttik.

Domino’s’un dijital cirosu, 2019 yılında bir önceki yıla oranla yüzde 33.5 arttı. Evlere servis gelirlerimizin yüzde 64’ünü e-ticaretten sağlıyoruz. Domino’s’un kendi online platform satışlarının yüzde 86’sı mobil kanallardan geliyor. Dijital mecralarda uyguladığımız pazarlama stratejisiyle mobil aplikasyon indirme oranını da yüzde 100 artırdık. Tüketicilerin bugüne kadar 4 milyon aplikasyon indirmelerini sağladık. Mobil aplikasyon ciromuz geçen yıla göre yüzde 24 artış gösterdi.  2020 yılında bu oranı daha da yukarılara taşımayı planlıyoruz. Öyle ki kısa süre içinde telefonla sipariş dönemine son vererek operasyonlarımızın büyük bölümünü dijitale taşıyacağız. Böylece Domino’s’ta bir süre sonra siparişler için telefon çalmayacak.

 

 

5)Yeni şubeler görebilecek miyiz? Domino’s karlı bir ortaklık mı perakende sektöründe yatırım yapmayı düşünün KOBİ’ler için?

2019 yılında Türkiye’deki şube sayımız 550’ye ulaştı. Bu rakamın 427’sini franchise’larımız oluşturuyor. Geçtiğimiz yıl 11’i AVM’lerde olmak üzere, Türkiye genelinde 15 yeni şube açtık. 2018 yılına oranla dükkan başına yüzde 13 büyüme ile toplamda yüzde 15 büyüme sağladık. 2019 yılının son üç ayında ise dükkan başına yüzde 20 büyüme yakalamayı başardık. Dolayısıyla her ölçekten işletme ya da girişimci için Domino’s franchise’ı olmak son derece karlı bir yatırım.

2020 yılında da 25-30 civarında yeni şube açarak büyümemizi sürdürmeyi planlıyoruz.

 

 

6)Avrupa’da ve Amerika’da Vegan yemek sektörü bir anda çok hızlı bir biçimde yayılmaya başladı. Domino’s dan bunun gibi bir Vegan atılımı görebilecek miyiz?

Elbette. Biz de dünyadaki bu eğilimi yakından takip ediyoruz. Hem globalde hem de Türkiye’de vegan seçenekler konusuna büyük önem veriyoruz. Bu alanda ürün geliştirme çalışmalarımız halen devam etmekte. Gerçekleştirdiğimiz çalışmaları ve ürün konseptlerini misafirlerimize en kısa sürede duyurmak için çalışmalarımıza hızla devam ediyoruz.

Perakende PageSkin
Perakende PageSkin