“Doğru aydınlatma, teknik aydınlatmadır”

03 Temmuz 2013 Çarşamba

“Aydınlatma işin ruhunu yansıtır. Mağazanın duvar renginden tutun, zemine kadar her şeyi doğru yansıtan mağazadaki aydınlatmadır” diyor Teknolight’ın Ticaret Müdürü Engin Çelikbaş ve Proje Satış Müdürü Coşkun Dalmış. En büyük sıkıntının aydınlatmanın en sona bırakılması olduğunu anlatan Çelikbaş ve Dalmış, “Perakendede aydınlatma aslında tüketicinin hem duygusuna hem de markayı doğru algılamasına yönelik olmalıdır. Doğru aydınlatma, teknik aydınlatmadır” diye konuşuyor

dogru-aydinlatma-teknik-aydinlatmadir

Fulya B. ÖZTÜRK

2004 yılından bu yana Teknolight nasıl bir gelişme gösterdi, bugüne gelen süreci öğrenebilir miyiz?
Teknolight öncelikle proje mühendislik firması olarak kuruldu. Kurulduğumuzda yalnızca aydınlatma projesi teknik danışmanlık hizmeti veriyorduk. Kendi tasarımlarımız ve ürünlerimiz yoktu, sadece distribütör olduğumuz Alman firması vardı. Bugün kendimize ait tasarımlarımız ile 4 bin 500 metrekarelik kapalı alanda üretim yapan bir firmayız. Yılda yaklaşık olarak 200 bin metrekarelik mağaza alanının proje desteğini ve aydınlatma tedariğini yapan bir firma haline geldik.

Perakendede aydınlatma neden önemli, sağladığı katkıları sizden dinleyebilir miyiz?
Aydınlatma aslında hayatın her noktasında önemlidir. Asıl önemli olan doğru aydınlatmadır, doğru aydınlatma teknik bir konudur. Perakendede aydınlatma aslında tüketicinin hem duygusuna hem de markayı doğru algılamasına yönelik olmalıdır. Doğru aydınlatma,  teknik aydınlatmadır. Aydınlatmada önemli bir diğer nokta atmosferdir. Markanın hedef kitlesine uygun bir atmosfer yaratılmalıdır. Amacımız, mağaza satışlarını arttırmaktır. Markanın hedef kitlesini etkileyecek bir aydınlatma, satışı olumlu yönde etkileyecektir.

Teknolight’ın perakende sektörüne sunduğu ürünler hakkında bilgi alabilir miyiz?
Perakende sektöründe açılmış ve açılacak tüm mağazalara hitap ediyoruz. Klasik ya da LED teknolojisi gibi çeşitli geniş bir ürün yelpazesine sahibiz. Bir butik mağazaya da, büyük bir market zincirine de uygun ürünlerimiz mevcut. Yani tüm sektöre hitap ediyoruz.

Yurt dışında da kendi markanızla yapılanmanız bulunuyor. Hangi ülkelerde nasıl bir organizasyona sahipsiniz?
Ukrayna – Kiev’de kendimize ait showroom ve depolama alanına sahibiz. Kiev’de hepsi Ukraynalı olmak üzere 3 çalışanımızla hizmet veriyoruz. Rusya – Moskova’da da showroom ve depolama alanına sahip olmak üzere orada da hepsi Rus olmak üzere 5 çalışanımız bulunuyor. İngiltere – Londra’da 2 çalışanımızla birlikte müşterilerimize hizmet veriyoruz. Bu ülkelerin hepsinde kendi kurumsal yapımızla, ofislerimiz ve showroomlarımızla müşterilerimizi ağırlıyoruz.

Perakendecilerin aydınlatmayla ilgili yaptığı ne gibi hatalar var sizce?
Mağaza projesi kritik bir süreçtir, bu süreç içerisinde genellikle ülkemizde yaşanılan en büyük sıkıntı aydınlatmanın en sona bırakılması. Oysa aydınlatmaya mimari proje çizilirken karar verilmelidir. Ülkemizde aydınlatma en son çözülecek bir iş gibi en son güne bırakılıyor. Aydınlatmaya önem veren müşterilerimiz en başta bizden proje danışmanlık desteği aldığında daha uygun bütçeli ve daha kolay uygulamalarla en doğru proje yapılıp çok daha güzel sonuçlar elde edilebiliyoruz. “Bir an önce mağazayı açalım” mantığı doğru değildir. Aydınlatma işin ruhunu yansıtır. Mağazanın duvar renginden tutun, zeminine kadar her şeyi doğru yansıtan mağazadaki aydınlatmadır. Son 4-5 senedir elektrik mühendisi ve mimarlar bu konuda bilinçleniyor. Aydınlatma firmalarının proje satış departmanında yetişen aydınlatma mühendisleri her konuda müşterilere destek olarak sektörü bilinçlendiriyor.

Önümüzdeki dönem Ar-Ge ve üretim yatırımlarınız hakkında bilgi alabilir miyiz, gelecekte nasıl bir Teknolight markası öngörüyorsunuz?
Teknolojiyi takip ederek LED’li ürün gruplarını genişletme amacıyla yatırımlarımızı, kalıp ve tasarımlarımızı bu ürünlere yöneltiyoruz. Yatırımlarımızı ve çalışmalarımızı yeni teknoloji odaklı yapıyoruz.  Gelecekte aydınlatma sektöründe bir dünya markası haline gelip dünyanın birçok noktasında kendi şirketimizi kurma hedefli bir marka olmak amacındayız.Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri