Dilovası Doğalgaz Çevrim Santralı özelleştirilecek

Dilovası Doğalgaz Çevrim Santralı özelleştirilecek

EÜAŞ'a ait Gebze Dilovası Doğalgaz Çevrim Santralı özelleştirilecek. Özelleştirme işleminin 2025 sonuna kadar tamamlanması hedefleniyor.

Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlanan Özelleştirme İdaresi Başkanlığına (ÖİB) ait Cumhurbaşkanı kararına göre, Elektrik Üretim AŞ'ye (EÜAŞ) ait bir gaz türbini, bir buhar türbini ve iki atık kazanından oluşan Gebze Dilovası Doğalgaz Çevrim Santralı ile üzerinde bulunduğu taşınmaz satış yöntemiyle özelleştirilecek.

 

2025'e kadar tamamlanacak

Bu kapsamda, Dilovası'nda bulunan taşınmazın Maliye Hazinesine ait olan yüzde 50 hissesi ile bu parsel üzerinde kurulu şalt sahası içinde mülkiyeti EÜAŞ'a ait ekipmanlar da satış yöntemiyle özelleştirilecek. Özelleştirme işlemlerinin 31 Aralık 2025'e kadar tamamlanması öngörülüyor.

 

HES i̇şletme hakki devri̇ne onay

Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yer alan ÖİB'e ait Cumhurbaşkanı kararları arasında, özelleştirme kapsamında bulunan Ahiköy 1 ve Ahiköy 2 Hidroelektrik santrallerinin (HES) yapılan ihale sonucunda işletme hakkının devredilmesine ilişkin onay kararı da yayımlandı.

Buna göre Ahiköy 1 ve 2 HES'lerin işletme hakkı, 11.3 milyon bedelle en yüksek teklifi veren Ergezen Yapı Ticaret Ltd. Şti'ye verilecek. Şirketin sözleşme imzalamaktan imtina etmesi halinde, HES'lerin işletme hakkı, 11.25 milyon TL bedelle ikinci en yüksek teklifi veren Nisan Enerji Üretim Ticaret AŞ'ye verilecek