Dijital ekranlar: Yeni çağın görsel şiirleri

28 Aralık 2017 Perşembe

Perakende sektörü, geleceğin kaçınılmaz dinamiğine ayak uydurarak dijitalleşme yolunda hızla ilerliyor. Bu değişim ise müşteri deneyiminin ve ihtiyaçlarının da çeşitlenmesine sebep oluyor. Kamusal alanlarda – hangi kimlikle ve neresi olursa olsun- bulunan herkes dijitalleşmenin farklı bir boyutunu deneyimliyor. Dijital ekranlar ise bu dönemin en büyük temsilcisi. Sektörün en büyük temsilcilerinden Fransız Admemori, ziyaretçilere büyülü bir alışveriş deneyimi yaşatma konusunda son derece iddialı. Admemori CEO’su Philippe Lepron “görsel şiir” olarak tanımladıkları çalışmalarını ve sektörün geleceğini anlattı

dijital-ekranlar-yeni-cagin-gorsel-siirleri

Röportaj: Deniz Emiroğulları

 

Admemori olarak çalışmalarınızı “görsel şiir” olarak tanımlıyorsunuz ve müşterilerinize dijital bir alışveriş deneyimi sunuyorsunuz. Kısaca anlatır mısınız; Admemori kimdir ve ne gibi çözümler sunar?

Admemori, geleneksel AVM ekranlarında devrim yaratmış bir şirket. Bir alanın mimari tarzı ve akışına uygun dijital ekranlar ve görüntüler tasarlıyor; gösterişli ve çarpıcı bir alışveriş deneyimi yaratıyoruz. Ziyaretçiler ve müşteriler için güçlü bir izlenim ve akılda kalan deneyimler yaratmak asıl hedefimiz. Tasarım ekranlarımız ve içeriklerimiz, hareket halindeki ziyaretçilerle duygusal ve şiirsel bir bağ kuruyor. 3 ana hedefimiz var: “Yoldan geçenleri cezbetmek”, “o alanda kalmalarını sağlamak” ve “geri dönmeye ikna etmek”. Admemori’nin çalışmaları, o alanı benzersiz yapar. Dünyadaki son teknolojik gelişmeleri takip ediyor ve perakendecilere onlara uygun çözümler öneriyoruz. Biz, Admemori olarak, içeriğimizi, alışılmamış bir “görsel şiir” yaratarak değer zincirimizin kalbine yerleştiririz. Dijital donanımlarımızın performansını ve etkilerini analiz etmek ve değerlendirmek de bizim başlıca görevlerimizden.

 

Perakende sektörünün dijitalleşmesi hakkında ne düşünüyorsunuz? Perakendenin geleceğinden beklentiniz nedir?

Perakende sektörünün dijitalleşmesi birçok küresel olanağı da beraberinde getirecek olan gelişen bir market. Perakendedeki dijitalleşme özellikle, kamusal alanların yenilikçi ve ilham verici deneyimlerle yaşanmasını sağlıyor. Örneğin artık sektördeki teknolojik gelişmelerle birlikte sıkça kullanılmaya başlanan ve bir kentin simgesi olabilecek nitelikte ve mimarideki dijital ekranların yaratılmasının önünü açıyor. Bu durum da gayrimenkul sahiplerinin alanlarına ek alanlar katıyor. Kısacası dijitalleşme, perakende sektöründeki macerayı daha da çekici hale getiriyor ve e-ticaretle olan yüzleşmede bir farklılık yaratıyor.

 

Herhangi bir alan için bir çözüm geliştirirken ana motivasyonunuz ne oluyor?

Kesinlikle çarpıcı bir estetik yaratmak! Bu estetik ise kalıcı bir etki yaratıyor doğal olarak. Alanları yaratırken halk o alana nasıl ulaşıyor ve o mimariyi ne derecede ciddiye alıyor, bunları anlamak başlıca önceliğim. Hedeflerimi ve müşterilerimin stratejisini de aklımda bulundurarak yaratıcı alanlar yaratmaya çalışıyorum ve deneyimlerim doğrultusunda tek söyleyebileceğim şey; müşterilerimiz yeniliklere çok açık ve şaşırtılmayı bekliyorlar. Perakende sektörü rekabetçi bir sektör olduğu için, müşterilerimize ve ziyaretçilere hatırda kalır bir alışveriş deneyimi yaşatmak bizi en çok motive eden şey oluyor.

 Marketler için geliştirdiğiniz ve sunduğunuz ne gibi çözümler var? Sizce, bir market en çok ne tür bir dijital çözüme ihtiyaç duyuyor?

Admemori olarak, gıda marketlerine 2 tür çözüm sunuyoruz. Birincisi, ziyaretçilerin yiyecek reyonlarına gitmesini sağlayacak dürtüleri harekete geçirmeye yönelik. “Görsel şiir” ise bunu sağlamanın en iyi yoludur. İkincisi ise, ziyaretçilere bir AVM’de restoran bölümüne yönelmesini sağlayacak gösterişli ve manzaralı bir dijital tabela sunmak. Örneğin, bu yıl MAPIC Fuarı’nın Yiyecek & İçecek Bölümü’nde bazı dijital çalışmalar gerçekleştirdik. Bu çalışma sonucunda ise gördük ki; bu bölüm katılımcıların çok fazla ilgisini çekiyor ve hepsi bu alanı deneyimlemek için çok heyecanlı. Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri