Dev firmalar İstanbul’a geliyor

03 Eylül 2013 Salı

Avrupa ve Amerika’dan 20’yi aşkın ünlü marka kumaş alımını ekimden itibaren Türkiye’den yapacak. 8-9 Ekim’de İstanbul’daki CNR Fuar Merkezi’nde düzenlenecek TexBridge’de (Kumaş ve Aksesuarları Fuarı) yerlerini şimdiden ayıran markalar, ceplerinde en az 500 milyon dolarla geliyor

dev-firmalar-istanbula-geliyor

Ünlü hazır giyim markaları hammadde alımlarını Çin, Bangladeş ve Pakistan’dan Türkiye’ye kaydırıyor. Çocuk işçi çalıştırma, artan işgücü maliyeti gibi gerekçelerle aralarında AberCrombie&Fitch, Diesel, Zara, Bebe, Dkny, Li Fung, Dockers, Benetton, Dolce Gabbana, Hugo Boss, GAP gibi Avrupa ve Amerika’nın 20’yi aşkın ünlü markası, kumaş alımını ekimde Türkiye’den yapacak.

Bu fuar için Ortadoğu’dan da 160 firmanın kumaş alımına geleceğini söyleyen CNR Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ceyda Erem, TexBridge’in şu an büyüklük olarak Paris’teki PremierVision’dan sonra en büyük ikinci tekstil fuarı olduğunu, ilgi devam ederse önümüzdeki birkaç yılda birinci hale geleceklerini söyledi.

Bir önceki TexBridge’de 500 milyon dolarlık alım yapan ünlü markalara milyar doların üstünde satış yapmak için tasarımdan trende birçok konuda sıkı çalıştıklarını söyleyen Uludağ Tekstil İhracatçıları Birliği (UTİB) Başkanı İbrahim Burkay, Türkiye ihracatındaki duraklamaya rağmen tekstil sektörü olarak yükselişlerini sürdüreceklerini söyledi. Türkiye’nin tekstil ve hammaddeleri ihracatı 2012’de 7,9 milyar dolardı. Bu rakamın 4,5 milyar doları kumaş ihracatından oluşmuştu. Sektörün bu yıl ilk 8 aydaki ihracatı ise 5,5 milyar dolar olarak gerçekleşti. Yılsonunda 8 milyarı aşacaklarını savunan Burkay, sektörün yükselişini, “Türkiye’nin Rusya’ya olan tekstil ihracatı 2001 yılında 77 milyon dolardı. Bu rakam, geçen yıl itibarıyla 1 milyar doları aştı” diye özetledi.

En çok ihracat bu sayede Rusya’ya yapılırken, ikinci sırada 900 milyon dolarlık ihracatla İtalya pazarı geliyor. Üçüncü sırada 440 milyon dolarla Almanya bulunuyor. Çin’e ihracat da son 10 yılda 12 kat arttı ve 150 milyon dolara ulaştı. Brezilya’ya olan tekstil ihracatı 19 kat artışla 130 milyon doları, Tunus’a 16 kat artışla 160 milyon doları buldu. Dünya toplam tekstil ihracatı 2012’de önceki yıla kıyasla 16 milyar dolar azalıp 261 milyar dolara geriledi. Konfeksiyon Yan Sanayicileri Derneği Başkanı Osman Ege ise dernek olarak Modaks’taki deneyimlerini TexBridge gibi güçlü bir platforma aktaracaklarını söyledi. Toplantının ardından Bursa Ticaret Odası (BTSO) ve Bursa Tekstil Konfeksiyon Merkezi (BUTEKOM) ile Kore Tekstil Geliştirme Enstitüsü arasında araştırma ve geliştirme alanında işbirliği anlaşması imzaladı. İşbirliği toplantısına Bursa Ticaret Odası ve Bursa Tekstil Konfeksiyon Merkezi Başkanı İbrahim Burkay ile birlikte Kore Tekstil Geliştirme Enstitüsü Başkanı Hu Saeng Park imza attı.

PremierVision’u satın alabiliriz
Yönetim Kurulu başkanı olduğu CNR’da dünyanın en büyük ikinci tekstil ve hazır giyim fuarı TexBridge’i düzenleyen Ceyda Erem, sektörün bir numaralı fuarı PremierVision’u (Paris) satın alabileceklerini söyledi. TexBridge’i dünyada birinci sıraya taşımaktansa satın almanın kendileri açısından daha kârlı ve kolay olabileceğine işaret eden Erem, Avrupa’da şirketlerin finansal kriz sebebi ile iyi durumda olmadığını, bu anlamda Avrupa’daki fırsatları değerlendirmek istediklerini söyledi.

Ayrıca “Bu gelişen Türkiye’deki güçlü şirketler için pek de sürpriz olmaz” diyen girişimci iş kadını, fuarcılık sektörünün Türkiye’de Avrupa’dan daha iyi duruma doğru ilerlediğini söyledi. Aslında Erem için PremierVision, bir fuardan daha fazla anlam taşıyor. Nitekim 1997 yılında Türkiye Giyim Sanayicileri Derneği (TGSD) ile CNR Fuarcılık’ın düzenlediği Intexpo 97 Fuarı’na onur konuğu olarak katılan Avrupa Giyim ve Tekstil Birliği (Euratex) Genel Direktörü Guy Arnould, Türk hazır giyimine önemli uyarılarda bulunmuş, açılış esnasında Intexpo’nun Avrupa’nın en büyük fuarı PremierVision paralelinde olduğunu söyleyen CNR Fuarcılık Yönetim Kurulu Başkanı Ceyda Erem’e, ‘‘Bu fuar ile PremierVision’u karşılaştırmayın. Yaratıcılığınızı ortaya çıkarın.’’ cevabını vermişti. Erem ise yıllar sonra ortaya çıkardıkları TexBridge ile PremierVision’a hem en büyük rakip olmayı başardı hem de finansal krizi fırsata çevirip PremierVision’u satın almayı planlıyor. Bu konuda Uludağ Tekstil İhracatçıları Birliği Başkanı İbrahim Burkay da artık dünyada büyük alımların fuarlarda netleştiğini, Türkiye’nin her açıdan bu fırsatı değerlendirmesi gerektiğini söyleyerek Erem’e destek veriyor.

Kaynak: ZamanOnline Güvenilir Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri