Dev birleşmeyle Türk şirketi büyüyecek?

ABD’li eczane ve perakende zinciri Walgreens, sağlık ve güzellik ürünleri zinciri Alliance Boots’un yüzde 45 hissesini 6,7 milyar dolara satın almaya hazırlanıyor. Türkiye’de iş adamı Ethem Sancak’ın kurduğu Hedef Grubu’nun çoğunluk hissedarı olan Boots’un bu satışla birlikte Türkiye ayağı da hareketlilik kazanacak

Dev birleşmeyle Türk şirketi büyüyecek?

 

Walgreens ABD’nin en büyük eczacılık zinciri. Alliance Boots ise 2006’da İngiliz eczane zinciri Boots (1849’da John Boot kurdu. Boot çizme anlamına geliyor) ve İsviçre merkezli Alliance UniChem’in birleşmesiyle oluştu. Alliance Boots’un sahibi yatırım fonu KKR ve İtalyan işadamı Stefano Pessina. Satışı yapan taraf ise Türkiye’de de yatırımları bulunan KKR oldu. KKR, 2007 yılında 1,9 milyar dolarlık yatırımla Alliance Botts’a ortak olmuştu.  Alliance Boots’un 3 bin 300 mağazası ve 116 bine yakın çalışanı var. Temelleri 1901’de atılan Walgreens’in ise 8 binin üzerinde mağazası ve 240 binin üzerinde çalışanı bulunuyor.

11 bin mağazalık zincir oluştu
Walgreens, hisseler için vereceği 6,7 milyar doların 4 milyarını nakit, kalanını hisseleriyle ödeyecek. Walgreens 3 yıl içinde kalan payı da 4,9 milyar dolar nakit ve 144,3 milyon hisse vererek alma hakkına sahip. Bu durumda Alliance Boots’un 11 milyar dolara yakın borcunu da üstlenmek durumunda olacak. Walgreens CEO’su Gregory Wasson, “Şu an bulunduğumuz pazarlardaki hizmetlerimizi artırıp, gelişmekte olan ülkelerde gözde sağlık şirketi olmayı hedefliyoruz” dedi. Yeni ortaklık 12 ülkede 11 binin üzerinde mağaza ve 370 dağıtım merkezine sahip olacak.

ABD’li dev ortak oldu ‘Sancak’ işi büyütecek
ABD’nin bir numarasının ortak olduğu Alliance Boots anlaşması bir Türk grubu oldukça yakından ilgilendiriyor. Çünkü Alliance Boots, Türkiye’de iş adamı Ethem Sancak’ın kurduğu “Hedef Grubu”nun çoğunluk hissedarı. İki taraf arasındaki ilk ortaklık 2001’deki işbirliğiyle başladı. Şu anki yapılanmada “Hedef Alliance” ismini alan şirketteki hisselerin yüzde 80’i Alliance Boots’a, yüzde 20’si Ethem Sancak’a ait durumda. Boots’un İcra Kurulu üyeliğini de üstlenen Sancak, anlaşma için Londra’da bulunan isimler arasında yer aldı. Hedef Alliance; Mısır, Cezayir, Rusya pazarlarında da iddialı yatırımcı konumunda yer alırken merkezin bu coğrafyadaki itici gücünü oluşturuyor. Bu pazarlar yeni ortaklığın hedef tahtasında öne çıkıyor.

Kaynak: Milliyet