Deichmann doğudan batıya büyüyecek

Avrupa’nın perakende ayakkabı devi Deichmann, 2014’te Türkiye pazarında 6,5 milyon çift üzeri ayakkabı ve aksesuar satarak, yaklaşık yüzde 20’lik bir büyüme elde etti. Türkiye’de toplam 110 mağazası bulunan marka, 2015’te doğudan batıya 16 yeni mağaza açmayı hedefliyor

Deichmann doğudan batıya büyüyecek

Avrupa’nın en büyük perakende ayakkabı zinciri Deichmann, globalle eş zamanlı olarak, 2014 yılı ekonomik performansını kamuoyuyla paylaştı. Marka, 2014 yılında Türkiye genelinde 6,5 milyon çift üzeri ayakkabı ve aksesuar satarak yaklaşık yüzde 20 büyüme ve 270,6 milyon TL’lik ciro elde etti.  Dünya çapında 23 Avrupa ülkesi ve Amerika olmak üzere 3 bin 600 mağazada ürünlerini tüketiciyle buluşturan marka, globale bakıldığında yıl sonunu 172 milyon çift ayakkabı satışı gerçekleştirerek kapattı. Deichmann, Almanya’dan sonra en fazla mağaza yatırımını yaptığı ülke olan Türkiye’de 2015 yılında da hız kesmeden büyümeye devam ederek 16 yeni mağaza açacak.

Deichmann’ın 2014 ekonomik performansını açıklayan Türkiye Genel Müdürü Atilla Özkul, markanın dünya genelinde cirosunu yüzde 6,1 artırarak, 5 milyar Euro’luk bir ciro elde ettiğini ifade etti. Özkul ayrıca, “100 yılı devirmiş bir marka olarak, Avrupa ve Amerika’da perakende sektöründe haklı bir büyüme sağlayan Deichmann’ın, yeni yılda verimliliğe ağırlık vererek büyüyeceğini, bu sayede kendilerine hizmet eden yan sanayi gruplarını da büyüteceğini.” söyledi.

En fazla yatırım yapılacak ülkeler arasında Türkiye var
2014 yılının kendileri için başarılı geçtiğini söyleyen Özkul, “Türkiye’de 110 mağazaya ulaştığımız 2014’te, 6,5 milyon çift üzeri ayakkabı ve aksesuar sattık. Bu oran hedefimizi daha da büyüttü. Hedefimiz, 2015 yılında 16 yeni mağazayı daha hayata geçirmek. 2014 yılını yaklaşık yüzde 20 büyüme ve 270,6 milyon TL’lik ciro ile kapatmamız, Almanya merkez tarafından da takdir edildi. Bu başarıdan hareketle, 2015 yılında en fazla mağaza yatırımı Almanya’nın ardından Türkiye’ye yapılacak.” diye konuştu.

Kazandığımızı yine Türkiye'ye yatırıyoruz
Özellikle küresel ticarette gerçekleştirdiğimiz yüksek adetli alımlar ve ayakkabı üreticileriyle doğrudan yaptığımız sözleşmeler doğrultusunda uygun fiyat politikamızı yıllardır koruyoruz diyen Atilla Özkul, öte yandan, 2014  yılı ağustos ayında fiyatların artmasına yol açan ithal ayakkabılara uygulanan ek vergiye değinerek, “Ek vergi, ayakkabı fiyatına yansıyacak. Aslında bu konu yine son tüketiciye olumsuz etki edecek. Bu kapsamda, yeniden altını çizmek isterim ki, biz Deichmann olarak kazandığımızı yine Türkiye'ye yatırıyoruz, yeni dönemde 16 mağaza açma kararı, ülkemize verilen önemin ve güvenin bir göstergesi.” dedi.

Perakende sektörüne artık “multichannel” yerine “omnichannel” yön verecek
Çok kanallı perakendecilik yani “Multichannel” yaklaşımının yerini, sektörün en önemli açılımlarından biri olan “Omnichannel” stratejisine bırakacağından bahseden Özkul, bu akım ile tüketiciyi dijital ve fiziki kanalların hepsinde yakalamayı hedeflediklerini belirtti. Özellikle  markanın Facebook hesabının sadece Türkiye’de 900 bini aşkın kişi tarafından takip edildiğini söyleyen Özkul, bu platformda yaptıkları duyuruların geri dönüşünün sadece e-ticaret kanallarına değil mağaza satışlarına da yansıdığını ifade etti. Özkul, “Omnichannel’da pazarlama, entegre bir şekilde hem dijital hem de geleneksel kanallar üzerinden yapılıyor. Bu yaklaşım sayesinde tüketicinin markaya daha çok sadakat göstereceğine inanıyoruz” dedi ve online satışların oranının gün geçtikçe yeni yaklaşımla beraber daha da artacağını ifade etti. Atilla Özkul ayrıca, yeni pazarlama trendinde, dijital ve geleneksel kanalları birbileri ile sağlıklı bir şekilde bütünleştirebilen markaların uzun vadede başarı sağlayacaklarını da sözlerine ekledi.

24 ülkede yola devam
Deichmann, yeni açacağı mağazaların yanı sıra bu sene büyüyen organizasyonel yapısı sayesinde tüm global geneline bakıldığında Türkiye ayağında yaklaşık bin, dünya genelinde ise 36 bin 150 çalışana istihdam sağlıyor. Özellikle müşteri memnuniyetinin ilk sırada yer aldığını ifade eden Özkul ”Deichmann olarak global anlamda kazandığımız başarılar ve ülke ekonomilerine kattığımız değerler yadsınamaz bir gerçek... Tüketicimize olan bağlılığımız ve tüketicimizin bize olan sadakati bugün bizi tam bir dünya markası haline getirdi. Bu başarının altında aslında toplamda 3 bin 600 mağazada bulunan 36 bin 150 çalışanı kapsayan kocaman ve birbirine bağlı bir aile var. Bizler için her şey müşterimizin aldığı bir ayakkabı ile bitmiyor; tüketicimize verdiğimiz satış sonrası hizmetlerle de memnun etmeyi ilke ediniyoruz.’’ dedi. Özellikle olmadığımız illerde de tüketicimize dokunmak ve onlarla iletişime geçmek istiyoruz. Bu anlamda en büyük desteği tabi ki online mağazamızdan görüyoruz. Bu sayede olmadığımız noktalarda bile ürünlerimizle beraber tüketicimizin evine girebiliyoruz.