“Darty kâr etmiyor”

Darty Türkiye CEO'su Nedim Esgin, elektronik perakendeciliğindeki yoğun rekabet, yüksek promosyon ve uçuk kiralara dikkat çekerek “Sektör de biz de kâr edemiyoruz” tespitinde bulundu

“Darty kâr etmiyor”

 

Teknoloji marketleri arasındaki rekabet inanılmaz hal aldı. Düşen kâr marjları ise sektörde “Birileri pes edecek” dedikodusunu hep canlı tutuyor. Sektörün önemli oyuncularından Darty'nin Türkiye'deki kurucu ortağı ve CEO’su Nedim Esgin, “Sektör gerçekten kâr edemiyor, edemiyoruz” diyor. Türkiye'de 6’ncı yılına giren Darty, bugüne kadar 100-120 milyon TL civarında yatırım yapmış.

Ortak baskı yapmadı
Türkiye'deki düşük kârlılığa ve konsolidasyon olup olmayacağı konusuna değinen Esgin, başa baş noktasına gelememe ve kara geçememelerine karşın ortaklarından baskı olmadığını söyledi. Ancak 7 yılın sonunda elbette onların da sorgulamaya başlayacaklarını tahmin ediyor. Peki, sektör neden kar edemiyor? Darty'yi başa baş noktasına gelmesini ne engelliyor? Konuyla ilgili Esgin “Sert rekabet, yüksek promosyonlar ve uçuk kiralar” diye konuşuyor. Sektörün bu üç kâbusu nedeniyle Esgin, bu yıl eskisi gibi öldürücü rekabetin yapılmayacağını iddia ediyor. Bir diğer iddiası da şiddetli promosyon döneminin kapanacağına yönelik. Esgin, piyasa dinamiklerinin bu yıldan itibaren değişeceğini ve artık hem kendilerinin hem de rakiplerin daha iyi hesap kitap yapacaklarını söylüyor.

100 bin sayfalık hafıza
Fransa'da Darty'nin diğer teknoloji marketlerinden farkı sattığı 4 bin ürüne de teknik servis desteği vermesi. Telefon, internet ve evlere giderek teknik destek veren Darty, TV’den telefona, yazıcıdan buzdolabına kadar 48 bin farklı arızayı bir bilgisayar programında topladı. Bu sayede tüketici bir arıza ile karşılaştığında, ürünün üç boyutlu görüntüsü eşliğinde telefonda bir teknisyen onlara yardım edebiliyor.

Kaynak: Tarık Yılmaz / Sabah