Dardanel “AÇ YE “ serisi ile yeni yılda da yeniliklere ve ilklere imza atmaya devam edecek

Dardanel  “AÇ YE “ serisi ile yeni yılda da yeniliklere ve ilklere imza atmaya devam edecek

Türkiye’deki ilk konserve balık üretimi ve satışını gerçekleştiren Dardanel Şirketler Grubu, toplam satışını 2019 yılında yüzde 43 artırarak, ilk 9 ayda 352 milyon TL ciro elde etti. 2018 yılına göre Aç Ye ürünleri ile pazar payını yüzde 300 artıran Dardanel, 2020 yılında Aç Ye yeni ürün çeşitlerini tüketicileri ile buluşturacak.

 

Ton balığı sektörünün lider kuruluşu Dardanel, inovasyon yatırımları ve AR-GE çalışmaları ile gıda sektörünün önde gelen isimlerinden biri olarak 2020 yılında aç-ye ürün çeşitliliğini artırmayı hedefliyor.

 

2018 yılı Kasım ayında yeni ürünlerini piyasaya süren Dardanel, 2019 yılı boyunca yenilikçi ve inovatif ürünleriyle satışlarını ulusal ve yerel marketlerde sürdürmeye devam etti. 2018 yılına göre yüzde 300’lük satış artışı yakalayan Dardanel, 2020 yılında hazır yemek pazarına yeni ürünler sunmaya hazırlanıyor.

 

Uluslararası standartlarda tescilli AR-GE merkezi

 

Türkiye’de gıda sektöründe ilklere imza atan ve geliştirdiği yeni ürün gamı için ciddi bir inovasyon ve AR-GE yatırımı yapan Dardanel, geçtiğimiz ay 7. Teknoloji Geliştirme Bölgeleri ve AR-GE Merkezleri Ödül Töreni’nde AR-GE Merkezi Belgesini Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın elinden aldı.

 

İlk 9 aylık ciro: 352 milyon TL

 

Toplam satışını2018 yılına göre yüzde 43 artıran Dardanel’in ilk 9 ay’lık cirosu 352 milyon TL oldu. Büyüme hedeflerini AR-GE merkezinde geliştirdiği inovatif AÇ YE hazır yemek ürünlerinden sağladığı katma değerle gerçekleştiren Dardanel; 4Tahıllı&TON, Mısırlı&Ton, Fasulyeli&Ton’dan oluşan üçlü serisi ile sağlıklı,pratik ve lezzetli alternatifler sunuyor. Deniz ürünlerinde sağlıklı hazır yemek kategorisi çıkaran ilk ve tek firma olan Dardanel, 2020 yılı vizyonunda ürün çeşitliliğini artırarak bu alanda büyümeyi hedefliyor.