Danışmanın kadar konuş

Ortaklık kültürü bir amaca kilitlenmek, şirketi kendinden ve ortaklardan ayrı bir kimlik olarak görüp kurumun ihtiyaçları için çalışmak farklı bir konsensüs gerektirir. Belki genlerimizden gelen tez canlılıkla, kendi ömründen daha uzun olabilecek bir ideal için çalışma kültürü bu topraklarda pek karşılık bulmamıştır.

 

Oysa danışman, patron “bitti” diyene kadar yol arkadaşı ve en yakınıdır. Üstelik birlikte bir başarı öyküsü yaşanmışsa, danışmanın şirkete geliş gidişi, toplantıda anlattıkları da efsaneleşir. Patron böyle bir danışmanla çalışıyor olmaktan ayrıca memnuniyet duyar. Doğru seçiminden ötürü kendini onaylar. Son yıllarda artış göstermiş olsa da iş dünyasında danışmanlık alma kültürü çok yaygın değildir.

 

Danışmanlar dönemi başlıyor

Piyasalarındaki ekonomik kırılganlık, Ortadoğu’ya yönelik siyasal kriz beklentileri iş dünyasının performansını uzun vadede daha fazla etkileyecek. Ülke notu, ülke riski şirketlerin ürün ve hizmetlerinin performansını ister istemez aşağı çekecek. Belirsizlik, kırılganlık içeren bu dönemi hasarsız aşmanın yolu ise doğru stratejilerle şirketlere yön çizecek basiretli danışmanlarla çalışmaktan geçiyor. Şirket tepe yönetimleri hiç olmadığı kadar danışmanlarla çalışmaya ihtiyaç duyacak.

Suyun bulanık olduğu belirsizlik dönemlerinde sıkça sorulan bir soru vardır; “Herkesin işi kötü giderken bu dönemin kazananı kim olacak?” Kuşkusuz danışmanlar olacak. Çünkü danışman görevi gereği şirket içindeki değerli çalışanlardan farklı bir pozisyondadır. Danışman dışarıdan bir göz olarak şirkete bakabilir, kurumsal körleşme tuzağından uzak kalabilir. En önemlisi de diğer yöneticiler gibi satış- başarı- ciro baskısı olmaksızın doğru yönlendirmeleri yapabilecek serbestliğe sahiptir.

Bu noktada kurum içinde çalışanlar bir değerlendirme yapıp yönetime sunduklarında, kurum kültürü eğer bu değerlendirmeyi irdeleyecek yapıya sahip değilse, yönetim “biliyorsan yap” gibi kolaycı bir yaklaşımla kenarda durabilir. Kurum içi çalışan böyle zamanlarda gerekli ekip ve yatırım desteğini alamayabilir. Bu da kurum içinde çalışmanın handikaplarından biridir.

 

Ancak bir danışmanla anlaşmış olan yönetim veya patron, bir şeylerin değişmesi gerektiğine ikna olmuş durumdadır. Bu durum danışman lehine pozitif bir noktadan işe başlıyor olmak demektir. Hele donanımlı bir danışmansa, çizdiği yol haritası, rakamsal veriler ve analizlerle yönetimi ikna etmesi daha kolaydır.

 

İyi bir danışman fark yaratacak küçük bir ayrıntıyı şirket için can simidi haline getirebilir. Kimsenin fark etmediği bir nüansı ortaya çıkaracak iş modeliyle, danışmanlık yaptığı kuruma çarpan etkisi oluşturacak bir fayda üretebilir. Bu süreçten çıkacak başarılı sonuçlar, danışmanlık hizmetlerinin şirketlerin vazgeçilmez gereksinimi olduğunu da ortaya koyacak.

 

Günümüzde her hizmete ulaşmak kolay ve her alanda çok fazla seçenek var. Hizmet alacak şirketlere ve patronlarına düşen sorumluluk danışman seçerken doğru filtreleme yapmak. Memnuniyet dolu yol arkadaşlığı kadar, sonu hezimetle biten iş birliktelikleri de var. Şirketlerin kimliği, tavrı ve vizyonu olan yaşayan organizmalar olduğunu göz önüne alarak; bu değerlerle örtüşen, riskli dönemde risk almak yerine ölçülebilir iyileştirme süreçlerini benimseyen danışmanlarla başarı hikayeleri yazmak yerinde olacaktır.