Cumhuriyet ile yaşıt marka: Eyüp Sabri Tuncer

Fikirden ürüne giden yol her zaman çok meşakkatli ve çok mesailidir. Marka yaratmak ve yaratılan markayı üzerine yeni şeyler inşa ederek kökleştirmek ise büyük emeklerin sonucu gerçekleşiyor. Biz farkında olmasak da hayatımızın bir parçası olmuş bazı markalar var. İşte, Eyüp Sabri Tuncer bunlardan biri. Biz de, Perakende.org olarak, Eyüp Sabri Tuncer’in kuruluş hikâyesinden gelecek haritasına kadar merak ettiklerimizi markanın Genel Müdür Yardımcısı Atilla Arıman’a sorduk. Keyifli okumalar

Cumhuriyet ile yaşıt marka: Eyüp Sabri Tuncer

Röportaj: Deniz Emiroğulları

 

Eyüp Sabri Tuncer’i kim kurdu?

1898 Bosna Hersek doğumlu olan Eyüp Sabri Tuncer tarafından kuruldu.

 

Eyüp Sabri Tuncer ne zaman kuruldu?

Türkiye Cumhuriyeti ile yaşıt bir marka olan Eyüp Sabri Tuncer, 1923 yılında Ankara’da faaliyetlerine başladı.

 

Peki, markanın kuruluş hikâyesi nedir?

Kurtuluş Savaşı sonrası Eyüp Sabri Bey Türkiye Cumhuriyeti'nin yükselen değeri Ankara’ya yerleşti ve yeni yapılanan başkentte "bonmarşe" olarak tanımlanan perakende satış mağazasını 1923 yılında açtı. Eyüp Sabri Bey’in adıyla anılan mağazası, bir ailenin ihtiyaç duyacağı zengin bir ürün yelpazesi sunuyordu. Bu dönemde ana faaliyet kolu olan ısmarlama gömlekçilik ile birlikte şapka, atkı, mendil, çorap, kösele ve deri valiz, el çantası, şemsiye gibi tuhafiye ürünlerinin satış faaliyetlerinin yanı sıra kolonya ve losyon üretimi de yaptı.

Bu dönemde kolonyanın yeni bir ürün olması sebebiyle Ankara’daki bilinirliğini artırmak için Eyüp Sabri Tuncer kapsamlı tanıtım çalışması başlattı. Mağazaya müşteri çekebilmek için kendi elleriyle hazırladığı broşürleri civardaki evlerin posta kutularına bıraktı, broşürde bulunan kuponla mağazaya gelen müşterilere bedelsiz olarak beğendikleri kolonyanın hediye edileceğini yazdı. Sonuç olarak mağazada bir müşteri yoğunluğu oluştu, ardından bayram dönemlerinde kapıda uzun kuyruklar bu dönemde oluşmaya başladı ve Eyüp Sabri Tuncer kolonyaları nesilden nesle gelen bir alışkanlık haline geldi.

 

Eyüp Sabri Tuncer’in fark yaratan özellikleri nedir?

Eyüp Sabri Tuncer, Türkiye’de ilklerin markası. Türkiye’de kendi limon kolonyası formülünü geliştirerek fark yaratan, Türkiye’nin koku duayeni diyebiliriz. Köklü geçmişimizi korumaya özen gösteriyor,  aynı zamanda sektörün yeniliklerini hızla takip ediyoruz. Ülkemizin marka ve kültürel değeri olmaktan onur duyuyor ve büyük bir sorumluluk üstleniyoruz. Bizim için en önemli konulardan biri müşterilerimizden aldığımız geri bildirimler, bunlar doğrultusunda kendimizi sürekli geliştiriyoruz.

 

Markalaşmak çeşitli süreçler gerektiren uzun bir yol. Eyüp Sabri Tuncer’in markalaşmada dönüm noktaları nelerdir?

O dönem hızla gelişmekte olan başkent Ankara’da bir bonmarşe dükkânı ile başlayan yolculuğumuz, Eyüp Sabri Tuncer’in girişimci zekâsı ile önemli bir aşama kaydetti. Oğlu Sabahattin Tuncer’in görevi devralması ile dönemde yeni bir ivme kazandı. Sabahattin Tuncer’in esans yapımına olan ilgisi, yurtiçi ve yurtdışındaki yoğun araştırmaları 1967 yılında sonuç verdi ve kendi limon kolonyası esansını üretti. Bu sayede Eyüp Sabri Tuncer, Türkiye’de ilk defa kendi limon kolonyası formülünü geliştiren marka haline gelmiştir.

Sabahattin Tuncer uzun yıllar yapmış olduğu çalışmaların ardından 1994 yılında yönetimi oğlu Hasan Engin Tuncer’e bıraktı. Engin Tuncer liderliğinde 1995 yılında Ankara Lalahan’da 7000 m2’lik bir alana halen faaliyette olan fabrikamız kuruldu. Üretim kapasitemiz her geçen yıl arttırıldı. 2000’li yılların başından itibaren kolonyanın yanı sıra kişisel bakım ve ev bakım ürünlerine yönelerek markamızı farklı bir noktaya taşıdık.Şu anda 3. Kuşak yönetiminde olan 94 yıllık firmamız sektördeki geleneksel yapısını korurken, attığı yenilikçi adımlar ile varlığını sürdürmektedir. 94 yıldır faal olan Ankara Ulus mağazamızın yanı sıra Ankara ve İstanbul’da üç ayrı mağazamız bulunmaktadır. 

Bu başarının sırrı nedir?

94 yıllık köklü bir marka olmanın verdiği sorumlulukla müşterilerimize her zaman en kaliteli ürünleri sunma ilkesiyle hareket ediyor ve müşteri memnuniyetine yüksek düzeyde önem veriyoruz.  Ürünlerimizi kullanan müşterilerimizin aldıkları üründen ve hizmetten memnun kalmaları sayesinde sadık bir müşteri kitlemiz bulunuyor. Müşterilerimiz akıllarına takılan her konuda firmamıza rahatlıkla ulaşarak konu ile ilgili bilgilendirme alabiliyorlar. Bu da müşteri nezdinde markamıza olan güveni arttırıyor.

 

Eyüp Sabri Tuncer markası olarak gelecek haritanızdan bahsedebilir misiniz?

Kısa vadeli hedeflerimiz arasında kişisel bakım ürün gamımızı geliştirmek bulunuyor. Yeni piyasaya sürdüğümüz duş jellerinin yanı sıra yakında diş macunu ve yüz kremi ürünlerini müşterilerimiz ile buluşturacağız.Uzun vadede ise ürün gamımızı arttırmayı hedefliyoruz.. Son yıllarda piyasaya çıkartmış olduğumuz kişisel bakım ürünlerimiz ile Eyüp Sabri Tuncer farkı ve kalitesini tüketicilere sunuyoruz. Bu doğrultuda kişisel bakım ve ev bakımı alanlarına yaptığımız yatırımlar artarak devam edecek.Bir dünya markası olarak konumlandırdığımız EST 1923 markamızın 58 ülkede tescili yapıldı. EST 1923 için kapsamlı projelerimiz ve ürün geliştirme çalışmalarımız devam ediyor. Uluslararası fuarlarda bir Türk markası olarak ülkemizi temsil ediyoruz ve EST 1923 için dünya genelinde mağazalaşmayı hedefliyoruz.