Columbia ile Inveon işbirliği ciroyu 3’e katladı

Outdoor ve spor giyimin öncü markası Columbia, Inveon ile işbirliği sayesinde bir yıl içinde markanın 31 mağazası içinde ciro bakımından 21’inci sırada olan e-ticaret mağazasını 2’inci sıraya çıkardı

Columbia ile Inveon işbirliği ciroyu 3’e katladı

2004 yılından beri Gözalan Grup bünyesinde bulunan outdoor ve spor giyimin öncü markası Columbia, e-ticaret mağazasının altyapı yenilenmesinin yanı sıra kullanıcı deneyimi geliştirilmesi, pazarlama faaliyetlerinin yönetimi, iş geliştirme ve çözüm ortaklıkları konusunda Inveon ile yaptığı işbirliği sayesinde bir yıl içinde online satışın payını yüzde 7’ye ulaştırdı. Markanın e-ticaret sitesinin günlük cirosu, gelir paylaşımlı bir model ile gerçekleştirilen çalışmalar sonucunda 3’e katlandı ve tüm ciro içindeki payı yüzde 1,9’dan yüzde 7’ye yükseldi.

E-ticaret sitelerinin ihtiyaçları doğrultusunda belirlediği stratejilerle perakende markalarına satış attırıcı çözümler üreten Inveon ve Columbia ekipleri sitenin e-ticaret altyapısını tamamen değiştirmenin yanı sıra pazarlama, CRM araçları, ERP ve ödeme sistemleri entegrasyonlarını gerçekleştirdi. Inveon ekibi Columbia’nın web sitesinin kullanıcı deneyiminin geliştirilmesi, pazarlama faaliyetlerinin yönetimi, iş geliştirme faaliyetleri ve çözüm ortaklıkları konusunda marka ile birlikte çalıştı. İşbirliği kapsamında ayrıca sitenin güncel trend ve teknolojilere uygunluğunun takibi, ziyaretçi hareketlerinin incelenerek gerekli geliştirmelerin organizasyonunun yanı sıra düzenli audit ve iyileştirme yol haritası yapıldı. Pazarlama faaliyetlerinin yönetimi kapsamında da SEO, SEM, On-site marketing, display reklamları, sosyal medya konularında destek verildi.


Online satışın payı yüzde 7’ye ulaştı
Toplamda bir yıl içinde Columbia’nın web sitesinin aylık tekil ziyaretçi sayısı yüzde 240 oranında arttı. Online satışın tüm satışlar içindeki payı ise yüzde 1.9’dan yüzde 7’ye ulaştı ( Bu oran dünyada ortalama yüzde 5, Türkiye’de ise yüzde 2) ve tüm Türkiye’deki mağazalar arasında ciro bakımından e-ticaret sitesi ikinci sıraya yükseldi.


Başarının sırrı “Gelir Paylaşımı Modeli”nde
Columbia’nın e-ticaret mağazasının başarısını artırmak için alışılagelmiş bir servis sağlayıcısı yerine başarıyı paylaştıkları ve “gelir paylaşımı” modeli üzerine kurgulanan bir yapı benimsediklerini ifade eden Inveon İş Geliştirme ve Strateji Yöneticisi Moris Kastro, “Bu yapı çerçevesinde teknik ekiplerimizin sağladığı güçlü bir e-ticaret altyapısının yanı sıra Columbia’nın web sitesinin kullanıcı deneyiminin geliştirilmesi, pazarlama faaliyetlerinin yönetimi, iş geliştirme faaliyetleri ve çözüm ortaklıkları konusunda da Columbia ekibi ile birlikte çalıştık. Biz bu yapıya IMOS ( Inveon ManagedOmni-Channel Services) adını veriyoruz. E-ticaret sitesinin cirosunu sadece trafiği artırarak değil tüm dijital araçları bir arada kullanarak, 40’tan fazla değişkeni takip edip analitik bir yaklaşımla gerçekleştirdik.” dedi.


Gece alışverişi günlük ciroyu 3 katına çıkardı
Gözalan Grubu E-ticaret Yöneticisi Çiğdem Yılmazise Columbia’nın fiziksel mağazalardaki başarısını e-ticaret sitesine taşımanın en önemli sırrının Inveon ile müşteri-servis sağlayıcı ilişkisinden çok birer iş ortağı gibi dirsek teması ile çalışmaları olduğunu vurguladı. Tüm iş geliştirme, pazarlama ve altyapı süreçlerinde Inveon’un yaptığıanalizlerle anlık kampanyalar, yeni müşteri kazanım projeleri ve dijital pazarlama projeleri neticesinde Columbia markasının hitap ettiği doğru kitlelere ulaşabildiklerini belirten çizen Yılmaz, şöyle konuştu:   “Birlikte çalıştığımız en sakin haftada dahi 103 e-mail gönderildi, 5 toplantı yapıldı, IMOS ve teknik çalışmalar için toplam 147 saat harcandı,  50 telefon görüşmesi yapıldı ve yüzlerce Whatsapp mesajı atıldı. Örneğin Columbia için geliştirdiğimiz saat 23.00’dan sabah 7.00’a kadar yüzde 30 indirim kampanyamız sonucunda geceden sabaha kadar yapılan alışverişler ortalama bir günlük ciromuzun 3 katına ulaştı.”