Coca-Cola Filistin’de sosyal sorumluluk projeleri başlattı

Coca-Cola Filistin’de sosyal sorumluluk projeleri başlattı

Coca-Cola ürünlerinin Filistin’deki şişeleme ve dağıtımını yapan National Beverage Company’nin (NBC) kendisi de Filistinli olan Genel Müdürü İmad Hindi, Coca-Cola'nın 1998 yılından beri Filistin'e yatırım yaptığını söyledi. Hindi: “Şu anda Filistin’de en büyük 3. işveren ve en büyük 5. yatırımcı durumundayız. Bu rakamlar Filistin ekonomisi için çok şey ifade ediyor. NBC olarak biz Filistin’deki rolümüzü sadece istihdam ve yatırımla sınırlı görmüyoruz. Ülke ekonomisine sağladığımız katkı kadar, çalışanlarımızla birlikte yaşadığımız topluma değer katmak, bizim misyonumuzun önemli bir parçası. Bu misyonu gerçekleştirebilmek için attığımız her adım bizim için çok değerli.” diye konuştu.

 

Filistin’in en büyük işveren ve yatırımcıları arasında

Ramallah'ta basın mensupları ile bir araya gelen İmad Hindi: “Sağlıktan eğitime, çevreden, spora, kadının sosyal ve ekonomik hayatta güçlenmesini kapsayan çok geniş bir yelpazede desteklediğimiz onlarca projeyle Filistinlilerin hayatına dokunuyoruz. Mevcut ve yeni sosyal projelerle ülkemize katkı sağlamaya devam edeceğiz.” derken şu bilgileri verdi: “Filistin’de Ramallah, Tulkarim, Jericho ve Gazze’de olmak üzere 4 ayrı fabrikamızda üretim gerçekleştiriyoruz. 1998 yılında Coca-Cola’nın Filistin’deki temellerini attığımızda, 47 kişiyle yola çıkmıştık. Bugün 4 fabrikamızda toplamda 800’ün üzerinde kişiye istihdam sağlamanın mutluluğunu yaşıyoruz. Faaliyetlerimizin oluşturduğu ekosistemin istihdam üzerindeki dolaylı etkisini de hesaba kattığımızda istihdama olan etkimiz, mevcut istihdamın 10 katı gibi bir rakama ulaşıyor. Bu rakamlar Filistin ekonomisi için çok şey ifade ediyor. Coca-Cola buraya yatırım yapan ilk ve en büyük global şirket olmanın yanı sıra, bölgedeki yatırımlarımız başka yatırımlar için de kapıları açan özelliğe sahip. Şu anda Filistin’de en büyük 3’üncü işveren ve en büyük 5’inci yatırımcı durumundayız.”

 

“Coca-Cola Filistin’deki toplumsal kalkınmanın çözüm ortağı”
Çevre bilinci üzerine yapılan yatırımlardan da bahseden Hindi, sözlerine şöyle devam etti: “İddialı olduğumuz bir diğer alan ise topluma katkı projeleri. Coca-Cola sistemi olarak yatırımlarla Filistin’in ekonomisinin gelişimine destek olurken, ülkedeki toplumsal kalkınmanın da önemli bir çözüm ortağı durumundayız. Sağlıktan, eğitime ve spora kadar, geniş bir alanda insana dokunan çalışmalar yapan Coca-Cola, çok çeşitli sosyal ve çevre projeleriyle toplumsal kalkınmanın da önemli bir aktörü olarak Filistin’e değer katan çalışmalar yapıyor. Coca-Cola, Filistin Kızılay ile düzenli kan bağışı kampanyaları yapmanın yanı sıra, ambulans ve tıbbi malzeme desteğiyle de insani yardım çalışmaları gerçekleştiriyor. Coca-Cola Sistemi, Filistin’de kadın ve çocuklar için 11 devlet hastanesinde, kütüphane kurmanın yanı sıra, oyun ve bilgisayar desteği sağlandı. 44 farklı köydeki 44 okula bilgisayar laboratuvarı kuruldu ve bu okullarda bilgisayar, internet erişimi sağlandı. Filistinli çocukların eğitim imkânlarından faydalanmaları için okul dönemi başında binlerce öğrenciye okul çantası ve okul malzemesi desteği gerçekleştirildi. Eğitim Bakanlığı ile birlikte yürütülen “Sağlıklı ve Çevre Dostu Okullar” sosyal sorumluluk programıyla çevre bilincini artırılmasına yönelik çalışmalar destekleniyor. Her yıl Ramazan ayında Gazze’nin yanı sıra, Batı Şeria’nın merkezinde, yetimlere yönelik iftar yemekleri düzenleniyor. Filistinli kadınların ekonomik ve toplumsal alandaki yerini güçlendirmek için oluşturulan eğitim programları ile kadınlara mesleki eğitimler veriliyor. 2009 yılında, NBC’nin kuruluşuna yardımcı olduğu ve desteğini sürdüğü Filistin kadın futbol takımı, Filistin’de bir ilke imza atıyor.”